Základy pre vybudovanie silnej, detskej imunity. Poznáte ich?

Možno sa práve nachádzate v rovnakej situácii. Škôlka a škola sotva začali, no vaše dieťa leží (opäť) v posteli. Imunita detí môže byť pri nástupe do kolektívu značne oslabená. Viete, čo na ňu najlepšie zaberá a prečo je dôležité ju zlepšovať?

Detská imunita dostáva s príchodom do kolektívu poriadne zabrať. Kontakt s novými ľuďmi znamená aj kontakt s novými patogénmi. Pre slabšiu imunitu ide o zaťažkávajúcu skúšku, ktorej výsledkom býva spravidla upchatý nos, nádcha, kašeľ a vysoké teploty. Dobrou správou je, že na posilnenie detskej imunity postačí málo: kvalitné potraviny, dostatočný pohyb a odpočinok.

Čo je imunita?

Zjednodušene povedané, imunitný systém predstavuje komplex buniek, orgánov, tkanív a molekúl, ktoré ochraňujú organizmus pred cudzorodými látkami – antigénmi. Antigény môžu byť nielen vírusy a baktérie, ale i nádory či transplantované orgány. Imunita je tak schopnosť organizmu reagovať na antigény a zlikvidovať ich. Fungujúci imunitný systém udržuje vaše dieťa zdravé.

Detský imunitný systém je vystavený vysokému náporu trikrát do roka: po príchode do kolektívu po letných prázdninách, v zime a na jar. Dostatočne silný imunitný systém si s číhajúcimi hrozbami poradí rýchlo a dieťa sa im buď vyhne, alebo mávajú aspoň rýchlejší a slabší priebeh. Deti, ktoré majú oslabenú imunitu nevhodným zložením stravy, nedostatkom spánku, alergiami, potravinovou intoleranciou, poruchami trávenia alebo inými ťažkosťami, bývajú prakticky až do leta s menšími prestávkami neustále choré.

Symptómy oslabenej imunity

Na slabý imunitný upozorňuje hneď niekoľko faktorov. Sú to primárne:

  • dlhodobá únava,
  • psychická nepohoda,
  • afty, opary, zapálené kútiky úst,
  • kožné ochorenia, vírusové bradavice, mykózy,
  • zápal očí,
  • časté zápaly močového mechúra,
  • ťažší priebeh ľahších ochorení typu nádcha.

Imunitný systém oslabuje:

Deficit spánku
Deti potrebujú spať v závislosti od veku až 12 hodín denne. Počas spánku sa totiž tvorí hormón melatonín. Jeho deficit sa negatívne prejavuje na výkonnosti, zaspávaní i celkovej nálade.

Zlá, nutrične nevyvážená strava
Príliš veľa sladkostí, potravín so skrytým cukrom, málo vitamínov a minerálov v čerstvých potravinách zaťažujú tráviaci systém a oslabujú imunitu. Organizmus zaneprázdnený spracovávaním neprirodzených prísad má potom málo energie na budovanie imunity.

Stres
Aj deti sú vystavené stresu a trpia ním rovnako ako my dospelí. Zvýšené množstvo kortizolu a adrenalínu oslabuje imunitu. Preto je pre deti dôležitý aktívny odpočinok.

Predčasné znižovanie teploty pri chorobe
Zvýšená teplota je užitočná reakcia organizmu na boj s infekciou. Výrazne spomalí rast a množenie antigénov, naštartuje imunitný systém a zvýši aktivitu bielych krviniek. Teplotu do 38 ° C preto nezrážajte. Postačí dostatočný príjem tekutín, spánok a príjem ľahších jedál, ktoré nezaťažia žalúdok.

Nadmerné užívanie antibiotík
Až 80% bežných detských ochorení spôsobujú vírusy. Antibiotikami sa však liečia iba bakteriálne infekcie. Pri vírusoch bývajú neúčinné a zbytočne zaťažujú organizmus. O potrebe užívania antibiotík rozhoduje detský lekár a vykonaný CRP test.

Nedoliečené choroby
Rodičia posielajú do kolektívu nedoliečené deti, ktoré roznášajú infekciu a zároveň sú náchylnejšie na opätovnú nákazu.

Nepodceňujte ani …

K ďalším faktorom, ktoré v podstatnej miere oslabujú imunitný systém dieťaťa, patria genetické predispozície, znečistené životné prostredie, prehnaná hygiena, chronické alebo autoimunitné ochorenie, potravinové intolerancie, nedostatok pohybu a samozrejme nadváha.

Ako posilniť detskú imunitu?

Odborníci odporúčajú posilniť detskú imunitu najmä pri vyššej fyzickej i duševnej záťaži a taktiež v období chrípok – hlavne na jeseň a v zime. Neexistuje univerzálny liek, výživový doplnok či potravina, o ktorej by sa dalo jednoznačne povedať, že spoľahlivo posilní detskú imunitu.

Ako sme už spomenuli, k zlepšeniu obranyschopnosti organizmu prispieva niekoľko faktorov – strava, spánok, otužovanie, probiotiká a vitamíny. Tie vedú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Dostať ich kúpiť napríklad vo forme cmúľacích tabliet, gumových želatínových cukríkov a čaju. Obľúbené sú detské sirupy na imunitu, ale aj obyčajné kapsuly na prehltnutie, eventuálne na primiešanie do nápoja či jedál pre malé deti.

Prirodzené otužovanie

Nemusíte z dieťaťa vychovávať ľadového medveďa. Otužovanie začína už vtedy, akonáhle ho nenabalíte do zbytočných vrstiev oblečenia a budete s ním vonku v každom počasí. Nechajte dieťa hrať sa vo vode, behať naboso alebo s odhaleným krkom, ak sa na to cíti. Ľahké prechladnutie je lepšie, než oslabená imunita.

Prísun probiotík

Účinným prostriedkom na zlepšenie oslabenej imunity sú probiotiká. Ide o baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú na stenách čriev. Odstraňujú toxíny, pomáhajú pri trávení a chránia pred vírusmi a baktériami. Ich počet prudko klesá pri hnačkách, ochoreniach tráviaceho traktu a počas užívania antibiotík. Z vitamínov a minerálov je vhodné doplniť najmä vitamín C a zinok.

Na posilnenie detskej imunity výborne pôsobia beta-glukány, čiže látky izolované z niektorých húb a rastlín. Odporúčajú sa brať dlhodobo, ideálne dva až tri mesiace najmä u detí, ktoré trpia opakovanými infekciami.

Pridať komentár