Všetko, čo potrebujete vedieť o kliešťoch

Kliešťom sa v našich zemepisných končinách obzvlášť darí. V ostatných rokoch sa začali presúvať do horských oblastí. Prebúdzajú sa v marci, naplno začnú útočiť v apríli a obete si hľadajú až do októbra. 

Najväčší výskyt kliešťov je pritom zaznamenaný v mesiacoch máj a jún. Aj preto je najvyšší čas povedať si o nich niečo viac.

Prečo sú nebezpečné?

Pre človeka predstavujú riziko, pretože infikované prenášajú nepríjemné ochorenia, predovšetkým lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Jedná sa o infekčné ochorenie, postihujúce centrálny nervový systém. Je pravda, že vírus z rodu Flavivirus (rodiny Flaviviridae) prenášajú infikované kliešte, no ochorieť môžete aj z niektorých potravín, najmä nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Priemerná inkubačná doba infekcie je 7 až 14 dní, ale nezriedka i celý mesiac. Lymská borelióza je zas infekčné ochorenie, postihujúce viac systémov, a to primárne kožu, nervovú sústavu, kĺby i srdce.

Ako sa infikuje kliešť?

Vo svete je známych až šesťstopäťdesiat druhov kliešťov, u nás dominuje Kliešť obyčajný. Na prvom páre končatín má zmyslové detektory, vďaka ktorým si hľadá vhodné obete. Detektormi zachytáva vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého, ktorý vydychuje človek i zvieratá. Dôležité je upozorniť na fakt, že napadnúť a infikovať nás môžu tiež larvy alebo nymfy kliešťa. Tie sú dokonca najčastejším vývojovým štádiom kliešťov napádajúcim ľudí. 

Pochopiteľne, že vírus sa v kliešťovi neobjaví z čista jasna. Malý parazit získa infekciu prisatím na hraboše a domáce cicavce – základných hostiteľov nebezpečného vírusu. Ľudia sú iba náhodnými hostiteľmi.

Aký je správny postup odstránenia kliešťa?

Pred odstránením sa odporúča poliať ho dezinfekčným prípravkom, najlepšie s obsahom alkoholu z lekárne. Postačí však i domáci (biely, tvrdý) alkohol alebo alpa. Následne kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie k napadnutému miestu a pokúste sa ho vykývať (nie točiť!). Po vytiahnutí ranku opäť dôkladne vydezinfikujte. 

Čo ak v koži ostane hlavička?

Určite nepanikárte. Miesto stačí potrieť framykoinovou masťou a ostatok kliešťa sa vylúči podobne ako napríklad zvyšky triesky. Pre vlastný pocit kľudu pokojne vyhľadajte lekára.

Prečo sú kliešte nebezpečné pre tehotné ženy?

Ako uvádzajú viaceré zdroje, počas tehotenstva dokáže borrelia burgdorferi prechádzať placentou a vyvolať infekciu plodu. To môže mať za následok odumretie plodu a potrat alebo vznik vrodených defektov u dieťatka. Vyššie riziko postihnutia plodu je pri infekcii v raných štádiách tehotenstva. Pre zaujímavosť, prvý prípad lekársky zaznamenaného prenosu boréliovej infekcie z matky na plod pochádza z roku 1985. Tehotná žena prekonala lymskú boreliózu na začiatku tehotenstva, no nebola liečená. V 36. týždni tehotenstva porodila dieťa s viacerými vadami srdca a ciev a 7. deň po narodení novorodeniatko zomrelo. Borrélie mu boli nájdené v obličkách, slezine a kostnej dreni.

Kde sa prisávajú najčastejšie?

Kliešť obľubuje miesta s jemnou a tenkou kožou. K takým patrí podkolenná jamka, triesla, podpazušie a miesto za ušami. Deťom môžeme kliešťa nájsť aj medzi vlasmi na hlave. Kliešte sa vedia prichytiť kdekoľvek, a to vrátane intímnych partií. Prehliadku tela po pobyte v prírode preto vykonajte naozaj dôkladne.

Ako si vyrobiť repelent doma?

Na trhu dostať kúpiť skutočne kvalitné repelenty, ktoré dokážu eliminovať riziko prisatia kliešťa na pokožku. Pokiaľ idete do oblastí, kde sa vyskytuje veľa kliešťov, nezabudnite ho použiť. Nastriekať si ho môžete aj na oblečenie. Ak máte malé deti, vyskúšajte repelenty bez chemikálií. Vyrobiť si ich viete aj v pohodlí domova. Zopár tipov pre vás máme.

Domáci repelent z klinčekov

Do 100 ml klasickej Alpy pridajte 15 klinčekov. Nechajte lúhovať aspoň dva dni. Vzniknutú tinktúru skladujte v chladničke a v prípade potreby striekajte na telo.

Citrusový repelent

Ľubovoľné citrusové ovocie – mandarínky, limetky či pomaranče vložte do vody. Priveďte k varu a potom na miernom ohni varte približne hodinu. Získanú tekutinu natierajte pred pobytom v prírode na odhalené časti tela.

Eukalyptový repelent

Zmiešajte 100 ml nosného oleja (ideálne mandľový alebo slnečnicový) s 10 kvapkami éterického oleja levanduľa. Používajte ako postrekovač alebo nanášajte prstami na kožu.

Rozmarínový repelent

Budete potrebovať 10 gramov listov rozmarínu, pol litra destilovanej vody a lyžicu vínneho octu. Vodu priveďte do varu a vsypte rozmarín. Nechajte lúhovať, až kým voda vychladne. Preceďte cez sitko a do výluhu pridajte lyžicu vínneho octu. Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom, potom zmes uchovávajte v chladničke.

Aké zvieratá patria k prirodzeným nepriateľom hmyzu?

Nepriateľov majú kliešte veru dosť, a to hlavne hmyz – mravce, pavúky, draví chrobáci, ale tiež lietavý hmyz ako vážky alebo muchy. Zo zástupcov lietajúceho blanokrídleho hmyzu je to drobná osička z rodu Ixodiphagus. Napriek malinkej veľkosti (pár milimetrov) je paradoxne tým najväčším nepriateľom. Svoje vajíčka kladie do lariev kliešťov, ktoré sa tak stávajú potravou pre vyliahnuté osie larvy. Kliešte majú nepriateľov aj medzi obojživelníkmi a plazmi. Jedia ich žaby, jašterice a nemožno zabudnúť ani na hrabavé vtáky – sliepky, jarabice a bažanty.

Kliešťa si môžete dať preveriť

Kliešťa, ktorého ste si práve vybrali z kože, vložte do malého plastového vrecúška. Snažte sa ho nerozdrviť. Vrecúško v obálke pošlite na adresu: Oddelenie rickettsiológie Virologického ústavu BMC SAV v Bratislave. Nezabudnite priložiť vyplnenú objednávku z webovej stránky virologického ústavu.

Vedeli ste, že?

  • Repelenty pomalšie vyprchajú z látky ako z našej pokožky, preto sa väčšmi oplatí nasprejovať si oblečenie (pre najúčinnejšiu aplikáciu sledujte etiketu výrobku).
  • Účinok repelentov zhoršujú horúčavy i fyzická aktivita, keď sa človek potí. Ochranná vrstva z kože sa zmýva a repelent je potrebné použiť častejšie.
  • Použitie repelentu oslabuje účinnosť UV filtra v opaľovacom prípravku. Odporúča sa najskôr natrieť  prípravkom na opaľovanie a až následne použiť repelent.
  • Kliešť sa môže pohybovať po tele hostiteľa aj niekoľko hodín a až potom sa prichytiť. 
  • V slinách kliešťa, ktoré vylučuje pri saní do krvi napadnutého, sú okrem iného obsiahnuté látky brzdiace zápalovú reakciu. To znamená, že svrbenie vyvolané prisatím a indikujúce výskyt kliešťa sa dostavuje až po niekoľkých hodinách.
  • Skoré odstránenie kliešťa je potrebné tiež preto, že v jeho slinách sa nachádza zložka, ktorá vytvorí okolo jeho sacieho ústrojenstva pohrúženého do pokožky po dlhšiu dobu, obrazne povedané, cementový obal. V tejto fáze býva uvoľnenie kliešťa ťažšie ako ihneď po prichytení, keď je v ranke drží len mechanicky zúbkami.

Pridať komentár