Viete, aké hračky kúpiť svojim deťom? Poradíme vám!

Výber detských hračiek môže pre novopečených rodičov predstavovať celkom slušnú dilemu. V nasledujúcich riadkoch preto zdôrazníme niekoľko zásadných pravidiel a pridáme i zopár obľúbených, v praxi osvedčených tipov.

Bohatý sortiment v obchodoch paradoxne mnohým mamičkám a otcom nenahráva. Jednoznačne platí, že detské hračky treba vyberať s veľkou obozretnosťou. Nie je totiž tajomstvom, že podaktoré produkty z dovozu môžu byť pre vaše dieťa potenciálnou hrozbou. Ale pekne poporiadku.

Najobľúbenejšie sú plastové

Pri výbere hračky si pozorne všímajte i zdanlivé maličkosti: farba by mala byť kvalitne nanesená a nepúšťať, ak po nej prejdete navlhčeným prstom. Čo sa zdravotnej nezávadnosti týka, tú si vopred, žiaľ, neoveríte. Neostáva vám preto nič iné, než spoliehať sa na certifikát výrobcu (a ten si vždy pozorne preštudujte). Najobľúbenejšími sú už stabilne plastové hračky, pretože vynikajú odolnosťou. Výbornou alternatívou k nim sú hračky drevené, vhodné najmä na hranie v interiéri.

Kúsatká pre tých najmenších

Najrôznejšie hrkačky a hrkálky sú ideálne pre všetky malé deti, ktoré neobsedia, prípadne majú problémy so zaspávaním. Mamičky na ne nedajú dopustiť ani pri kočíkovaní. Mäkké hračky do ruky pomáhajú bábätkám ukľudniť sa a oddychovať. Hrkálky sa líšia farebnou škálou, materiálom, ale i vzormi či tvarom: od zvieratiek až po autíčka. Dajte si však pozor, aby bolo vnútro dobre zaistené a hračka by mala byť (takmer) nerozbitná. Ak by sa z nej pri páde vysypali drobné guľôčky, vaša ratolesť ich môže vdýchnuť či prehltnúť a ohroziť tým vlastné zdravie.

Hryzátka sa odporúčajú deťom, ktoré bojujú s prvými zúbkami. Tento proces obvykle sprevádzajú náreky aj potoky sĺz. Cmúľanie tohto typu hračiek pomôže zúbkom rýchlejšie preraziť von. Plyšové hračky sú zas populárne u malých dievčatiek i chlapčekov. Môžu s nimi spať alebo ich nosiť kamkoľvek so sebou. Malé či veľké plyšové hračky sa stali v domácnostiach neodmysliteľnými spoločníkmi na hranie a v detskej izbe neraz poslúžia aj ako pútavá dekorácia.

Interaktívne hračky na vzostupe

Čoraz obľúbenejšie sú hračky interaktívne. Dôvod je pritom jednoduchý. Náučný charakter hračky sprevádzajú svetelné a zvukové efekty, ktoré deti zaručene zaujmú. Veľkému boomu zo strany detí i rodičov sa tešia napríklad interaktívne zvieratká vydávajúce zábavné zvuky, prípadne autíčka, ktoré menia smer jazdy pri náraze do prekážky. Za zmienku rozhodne stoja interaktívne hudobné nástroje, farebné puzzle pre rozvíjanie priestorového vnímania alebo hračky, ktoré deti naučia obliekať sa a zaväzovať si šnúrky.

Diaľkové ovládanie stále láka

Skvelou zábavou pre malých a väčších školákov bývajú modely na diaľkové ovládanie. Pre menšie deti sú vhodnejšie autíčka s elektromotorom s ľahším ovládaním a vyššou odolnosťou voči poškodeniu. K dispozícii sú i modely športových áut, bugín, štvorkoliek, nákladných áut a SUV vozidiel. Pred nákupom autíčka na diaľkové ovládanie si vopred ujasnite, či uprednostníte model určený pre jazdu po hladkom povrchu, respektíve model s lepšími terénnymi vlastnosťami.

Hračky do záhrady

Je ich opäť veľké množstvo. Odlišujú sa dizajnom, materiálom a delia sa aj podľa veku dieťaťa. Pre najmenšie deti dostať kúpiť hračky na záhradu rozvíjajúce motoriku, zatiaľ čo starším deťom imponujú kúsky, ktoré podnietia ich fantáziu a kreativitu.

Máte pri dome bazén? Aj v ňom sa môžu deti vyblázniť, stačí ich zásobiť vodnými hračkami. Obľúbené sú nafukovacie lopty, zvieratá, potápačské vybavenie alebo náčienie pre vodné športy. Striekajúce pištole pre chlapcov a striekajúce zvieratká pre dievčatá netreba hádam extra prízvukovať. Ak sa vaša záhrada nesie v prírodnom duchu, nemali by v nej chýbať hračky drevené. Drevo je prirodzený a príjemný materiál, s ktorým sa dobre hrá. Drevo je pri výrobe hračiek doslova pokladom, vyrobené z neho bývajú drevené náradia, odrážadlá, ale tiež zostavy na hádzanie krúžkov.

Náš tip: Variant, ktorý nič nestojí

Nakoniec pre vás máme odporúčanie, ktoré váš vzťah s dieťaťom ešte umocní. Zabudnite na sledovanie televíznej obrazovky a skúste deťom čítať – podľa odborníkov aspoň 20 minút denne. Čítanie príbehov ponecháva dostatok priestoru pre detskú predstavivosť, rozširuje ich slovnú zásobu a vytvára silnú citovú väzbu medzi rodičom a dieťaťom. A samozrejme netreba zabúdať na to, že čítanie je samo o sebe skvelým spôsobom, ako si inteligenčný obzor rozširovať a neustále obohacovať.

Pridať komentár