Úpal verzus úžeh. Poznáte rozdiel medzi nimi?

Úpal a úžeh sú pre väčšinu ľudí identické pojmy, no nenechajte sa zmiasť. Hoci sú ich názvy podobné a príznaky takmer totožné, ide o dva odlišné zdravotné problémy. A keďže leto a horúce dni sú stále aktuálnou témou, je na čase ozrejmiť si hlavné rozdiely medzi nimi.

Pravdepodobne každý z nás už na vlastnej koži pocítil, aké je to dostať úpal. Ten sa prejavuje hlavne nevoľnosťou, bolesťami hlavy, pocitom na zvracanie, zrýchleným tepom, malátnosťou, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémnych prípadoch teplota tela prekročí aj 40 ° C, hrozí strata vedomia. Vtedy určite na nič nečakajte a postihnutého dopravte k doktorovi. Pokiaľ sa jedná o úžeh, príznaky sú veľmi podobné ako v prípade úpalu, avšak môžu sa objaviť s oneskorením, po niekoľkých hodinách. 

Za úpal môže veľké horúco

Možno to poznáte. Po dlhých mesiacoch pracovných povinností sa konečne vydáte k moru, alebo sa slníte na neďalekých jazerách či kúpalisku. Pointa ostáva nezmenená. Vaša príprava nie je ani zďaleka taká postačujúca, ako ste si mysleli. Vysoké teploty a slnečné lúče vás nekompromisne atakujú zo všetkých strán. K tomu, aby ste v takýchto podmienkach dostali úpal, je len krôčik. K úpalu totiž nepotrebujete priame slnko, postačia riadne vysoké teploty. Práve kvôli nim dochádza k prehriatiu organizmu. Telo vám dôrazne hlási, že je prehriate. Nedajbože ste podcenili pitný režim, organizmus sa tak nedokázal dostatočne chrániť potením – produkciou dostatočného množstva potu, aby sa ochladilo.

Prvá pomoc pri úpale

• Ako prvé znížte dotyčnému teplotu. Presuňte ho do tieňa, respektíve do chladného interiéru, pohodlne ho usaďte a podložte mu nohy. Vyvarujte sa chladných miest s klimatizáciou a priestorom, kde je prievan.
• Vyzlečte ho z odevov, ktoré je nazvyš a mohlo by brániť ochladeniu.
• Pomôže aj studená sprcha alebo vedro so studenou vodu na nohy.
• Odporúča sa dať aj mokrý uterák na čelo.
• Na záver pripravte dotyčnému vlažný nápoj s minerálmi. Najlepšie sú iontové nápoje, minerálne vody alebo sladený čaj. 

Za žiadnych okolností osobe s úpalom nepodávajte príliš studené nápoje a nenúťte ho piť veľké množstvo tekutiny naraz. Je potrebné, aby nápoj prijímal po dúškoch.

Ako je to s úžehom? 

Tu nastáva mierna odlišnosť. Celodenným pobytom na priamom slnku, navyše bez pokrievky hlavy, si skutočne koledujete o riadny problém – už zmienený úžeh. Ako ho rozoznať? Za úžeh bývajú zodpovedné slnečné lúče a typická je pre ňho veľká únava. A aké sú ďalšie symptómy? Fyzické prejavy sprevádza bolesť hlavy, vracanie a malátnosť. Úžeh ošetrujte obdobne ako s úpal. Zídu sa vám špeciálne prípravky, ktoré upokoja a schladia spálenú pokožku. Výborné sú i produkty na báze kyseliny pantoténovej čiže panthenolu. Ten pokožku hydratuje a podporuje jej regeneračnú funkciu. 

Najnáchylnejšie na úžeh sú bábätká, batoľatá a malé deti, medzi postihnutými sa často vyskytujú aj osoby v pokročilom veku. Dlhší pobyt na slnku by mali zvážiť tiež osoby s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnym ochorením. Opatrnosť je na mieste i v prípade ľudí s oslabenou imunitou.

Základná prevencia proti úžehu

  • Najväčšiu silu slnko dosahuje v intervale od 11,00 do 15,00 hodiny. V tomto čase sa pohybujte radšej v tieni.
  • Počas sparných dní radšej zmiernite tempo a v rámci športových aktivít sa neprepínajte.
  • Na príjme tekutín záleží! Dávajte si pozor na väčšie množstvo kávy a alkoholu.
  • Chráňte si hlavu, noste klobúčik, šiltovku alebo šatku. 

Majte preto na pamäti, že:

• úpal je z prehriatia,
• úžeh je z priameho slnka.

Vysoká teplota vedie aj k synkope

Pokiaľ idú na osobu, ktorá bola po celý deň vystavená slnečným lúčom, mdloby, môže sa dostať až do bezvedomia, čiže synkopy z tepla. Vtedy neváhajte a bezodkladne zavolajte odbornú pomoc. Ak ani rozprávanie či potľapkanie po tvári nezaberie, uložte jedinca do stabilizovanej polohy a kým dôjde pomoc, kontrolujte jeho životné funkcie.

 A na záver ešte malé odporúčanie. Deti sú na úžeh náchylnejšie než dospelí a čelia oveľa závažnejšiemu riziku. Buďte preto obozretní a hlavičky svojich ratolestí nenechávajte ani na chvíľku bez pokrývky.

Pri deťoch je potrebná extra opatrnosť

*Deti do jedného roka by nemali byť na priamom slnku. Ich koža je tenšia v porovnaní s pokožkou dospelého človeka. Obsahuje menej pigmentu a proti pôsobeniu slnečných lúčov je takmer bezbranná. Bábätká nemajú úplne vyvinuté potné žľazy, takže riziko prehriatia organizmu a úpal je u nich neporovnateľne vyššie.

*Od pol roku dieťatka je vhodné používať špeciálne prípravky na opaľovanie pre deti. Mali by byť hypoalergénne a neupchávať póry. Pri výbere opaľovacieho prípravku sledujte zloženie (bez konzervantov, parabénov a parfumov) a ochranný faktor. Ten by sa mal u malých detí pohybovať v hodnote 30 až 50.

*Pri výbere textúry produktu sa riaďte typom pleti. Suchšia potrebuje olejový základ prípravku, mastnejšej pleti vyhovuje jemnejšia emulzia.

Pridať komentár