Umelé mlieko: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Je mnoho dôvodov, prečo matky nemôžu dojčiť svoje dieťa. Niekedy dojčia čo to dá, no materského mlieka prosto nie je dostatok. Inokedy zas, bohužiaľ, z rôznych zdravotných dôvodov dojčiť nemôžu. Vôbec.

Niektoré deti sú na umelom mlieku od narodenia, iné časom prejdú z materského mlieka na umelé. Na trhu nájdete čoraz kvalitnejšie umelé mlieka, obohatené o probiotiká a prebiotiká. Vďaka rôznym špeciálnym mliečkam s upravenou kravskou bielkovinou ich môžu aj deti s alergiou a dokonca viete nájsť aj mlieka pre deti s neznášanlivosťou na mliečny cukor.

 

Umelá výživa je teraz veľmi kvalitná, takže ak vaše dieťatko trpí častým vracaním alebo dojčenskými kolikami, máte k dispozícii ďalšie špeciálne umelé mlieka. Dokonca existujú aj mlieka pre deti, ktoré majú nízku pôrodnú hmotnosť. Výber je naozaj široký.

Ako sa ale orientovať vo všetkých tých umelých náhradác h materského mlieka? Ako ho treba dávkovať a kedy je dobré ho zmeniť? Ktoré umelé mlieko je najlepšie stráviteľné? Všetko, čo potrebujete vedieť, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Prečo umelé mlieko?

Umelá výživa je vhodná pre deti, ktoré nemôžu byť dojčené. Ak môžete dojčiť, dojčite. Materské mlieko je to najlepšie, čo svojmu dieťaťu môžete dať. Ak dojčiť nemôžete, umelá výživa mu zabezpečí zdravý rast a vývoj.

Aké sú výhody umelého mlieka?

Umelé mlieko je vlastne upravené kravské mlieko. Upravuje sa všetko od bielkovín cez cukry až po tuky. Vezmime si to na príklade. Aby bolo umelé mlieko čo najviac stráviteľné, mení sa tak, aby si zachovalo buď iba mliečny cukor, inak zvaný laktóza, alebo aby obsahoval aj malý podiel iných cukrov.

Kravské mlieko obsahuje živočíšny tuk, ktorý nahradia za rastlinný, aby tak dieťa prijalo niektoré špecifické mastné kyseliny. Tie sú dôležité napríklad pre správne fungovanie čriev a trávenia ako takého, čo má za následok aj lepšiu obranyschopnosť voči infekciám.

Ďalšou výhodou umelého mlieka je to, že je obohatené o probiotiká a prebiotiká. Probiotiká sú bifidogénne baktérie, ktoré podporujú zdravé fungovanie čriev, a teda aj trávenia. Ak ich majú naše deti dostatok, prejaví sa to na ich spokojnom brušku.

Prebiotiká obsahuje vo veľkej miere aj materské mlieko, preto je priam žiadúce, aby ho obsahovalo aj umelé mlieko. Sú to totiž látky, ktoré sú potravou pre bifidogénne baktérie.

Umelé mlieko je obohatené aj o rôzne vitamíny a minerály, antioxidanty a stopové prvky, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, no v kravskom nie. Prípadne tam sú, ale v oveľa menšom množstve, ako je pre dieťa potrebné.

Niektoré umelé mlieka obsahujú aj látky nazývané nukleotidy. Materské mlieko ich totiž prirodzene obsahuje a majú pozitívny vplyv na vývoj tráviaceho traktu a s tým spojenú obranyschopnosť organizmu.

Výrobcovia týchto mliek sa snažia dosiahnuť, aby sa umelé mlieko čo najviac podobalo tomu materskému. Zabezpečujú tak správny vývoj vašej malej ratolesti.

Prechod z materského mlieka na umelé mlieko

Pre dieťa je prechod z materského mlieka na to umelé veľká zmena. Musí si naň zvyknúť, čo môže trvať aj niekoľko dní. Čo to môže pre vás znamenať a ako to úspešne zvládnuť?

Dieťa môže umelé mlieko najskôr odmietať. Prirodzene totiž nemá záujem o nové chute. Treba mu dať iba čas, aby si zvyklo na novú chuť. Takisto je pitie z fľaše iné ako sanie mlieka z bradavky. Časom sa ale hravo naučí, ako sa napiť.

Pri prechode z materského mlieka na umelé si všimnete aj zmeny v stolici. Dieťa sa môže menej často vyprázdňovať, prípadne má stolica inú farbu. Je to však prirodzené.

Prechod z jedného umelého mlieka na druhé

Ak vaše dieťa odmieta umelé mlieko, môžete ho skúsiť nahradiť iným umelým mliekom. Robí sa to samozrejme aj vtedy, ak dieťaťu nerobí umelé mlieko dobre. Napríklad, ak sa zistí, že je alergické na kravskú bielkovinu.

Pri prechode z jedného umelého mlieka na druhé si však treba dať pozor. Časté striedanie môže dieťaťu uškodiť. Každé mlieko treba skúšať aspoň niekoľko dní, aby sa predišlo nadúvaniu alebo hnačkám.

Pre každé dieťa iné mlieko – záleží na tom?

Záleží. Tým, že dieťa rastie a vyvíja sa, menia sa aj jeho nároky na výživu. Materské mlieko má výhodu v tom, že má premenlivé zloženie, vďaka čomu sa potrebám dieťaťa prispôsobí. Ako to je s umelým mliekom?

Umelá výživa je už natoľko prispôsobená, že si viete vybrať z niekoľkých typov mliek. Zabezpečíte tak svojmu dieťaťu vždy to, čo práve potrebuje. Výrobcovia umelých mliek vyrobili tri základné typy. Začiatočné, pokračovacie a pre batoľatá.

Začiatočné umelé mlieko

Tieto mliečka sú určené pre novorodencov a dojčatá, ktoré sú výlučne na mliečnej strave. Na obaloch ich nájdete pod označením 1, prípadne vekom. Sú určené pre deti do 4 mesiacov. Samozrejme, nemusíte ho hneď po dovŕšení štyroch mesiacov meniť. Ak je dieťa spokojné a zdravo sa vyvíja, môže ho piť aj dlhšie.

Pokračovacie umelé mlieko

Väčšinou sa tento typ umelého mlieka používa vtedy, keď dieťaťu začneme pridávať nemliečne pokrmy. Na obale môžete nájsť odporúčanie od štyroch mesiacov, ale ako sme už vyššie spomenuli, nemusíte sa tým riadiť. Samozrejme naopak to neplatí. Ak by ste dali pokračovacie mlieko mladšiemu dieťaťu, mohlo by zaťažiť jeho trávenie, čo by mohlo mať za následky nepríjemné nadúvanie a hnačky.

Pokračovacie mlieko sa označuje číslom 2, prípadne mesiacom, v ktorom je možné ho podávať.

Umelé mlieko pre batoľatá

Ďalším pokračovaním sú mlieka, ktoré sa podávajú deťom približne od 10. mesiaca. Často ich nájdete pod označením 3 alebo JUNIOR. Obsahujú pridané vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré sú potrebné pre zdravý rast dieťaťa. Na trhu nájdete samozrejme aj vyššie čísla ako napríklad Nutrilon 4 či 5. Tie sa dávajú deťom od 2. a 3. roku života.

Špeciálne umelé mlieka

Pri dokrmovaní umelým mliekom môžu nastať rôzne problémy. V dnešnej dobe je čím ďalej viac alergikov, čo sa nevyhne ani deťom. Pre deti, ktoré majú v rodine alergikov, je najlepšou prevenciou dojčenie. Ak ale nemôže byť dostatočne dojčené, treba nájsť umelé mlieko, ktoré bude pre dieťa vhodné.

V tomto prípade sa odporúča umelé mlieko, ktoré má upravenú bielkovinu. Nájdete ho pod názvom hypoalergénne alebo hypoantigénne, prípadne pod skratkou HA. Tieto mlieka majú čiastočne rozštiepenú mliečnu bielkovinu, čím je šetrná k dieťaťu s predispozíciou na alergie.

Ak vám dieťa často vracia, aj na to existujú špeciálne mlieka, takzvané antirefluxové mlieka. Tieto mlieka sú zahustené, čím obmedzujú jeho návrat zo žalúdka. Pred ich používaním sa ale najskôr poraďte s lekárom, aby sa vylúčili závažnejšie príčiny tohto stavu.

V prípade, ak vaše dieťatko trpí neznášanlivosťou mliečneho cukru, odporúča sa mu dať umelé mlieko so zníženým obsahom laktózy. Alternatívou je aj sójové mlieko. Toto mlieko sa ale používa iba v prípade, že dieťa naozaj trpí poruchou vstrebávania laktózy. K samotnej neznášanlivosti mliečneho cukru dochádza väčšinou po dlhšom hnačkovaní. Trvalá neznášanlivosť je našťastie vzácna.

Ďalšou skupinou špeciálnych umelých mliek sú aj mlieka pre nedonosené deti alebo pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Väčšinou ich podávajú deťom priamo v nemocnici a v určitých prípadoch sú odporúčané lekárom aj istý čas po prepustení domov. Ale aj to iba dovtedy, kým nedosiahnu zdravú hmotnosť.

Ako kŕmiť umelým mliekom?

Studené či teplé umelé mlieko? A čo dávkovanie? Ako to s tým mliekom vlastne je? Na čo si treba dávať pozor?

Základ je sterilizácia. Bábätká po narodení ešte nemajú úplne vyvinutú imunitu, preto sú veľmi citlivé na rôzne nákazy. Aby ste sa vyvarovali prípadným ochoreniam ako je salmonelóza a podobne, treba dbať na správnu sterilizáciu. Zničíte tak všetky škodlivé baktérie.

Ako to urobiť? Po každom použití treba všetky veci opláchnuť horúcou vodou. Fľašu, cumlík aj tesnenie. Fľašu vždy starostlivo umyte a skontrolujte aj tesnenia. Tam totiž často môžu vznikať plesne alebo škodlivé baktérie. Sterilizuje sa varom alebo parou v sterilizátore. Všetko nechajte uschnúť a uchovávajte na čistom mieste. Pred kŕmením si umyte ruky a snažte sa nedotýkať sa cumlíka.

Ako je to s cumlíkom a fľaškou ako takou? Ak ju otočíte hore dnom, nemala by tiecť. Ak z nej bude mlieko iba pomaly odkvapkávať, vaše dieťa bude sať tak ako má. Ak by sa pri saní náhodou začalo dusiť, prípadne by vykašliavalo mlieko, znamená to, že cumlík je príliš otvorený a dieťa nestíha sať.

Naopak, ak by sa mu zle salo, cumlík nie je dostatočne otvorený. Takisto treba dbať na to, aby cumlík spĺňal potreby vášho dieťatka. Cumlíky sa predsa len opotrebúvajú. Vždy sa preto uistite, že s ním vaše dieťa nemá žiadny problém.

Chyby pri dojčení umelým mliekom

Pri umelom mlieku je potrebné presne ho pripraviť. Môže sa zdať, že ak dáte deťom do fľašky viac prášku, ako je potrebné, že to bude pre neho lepšie. No nie je to tak. Môže to byť dokonca nebezpečné.

Pri dojčení umelým mliekom treba vždy dodržiavať pokyny výrobcu. Na každom umelom mlieku je návod, ako ho pripraviť. Mlieko ohrievajte v teplej vode, nikdy nie v mikrovlnke. Tá totiž nezohrieva rovnomerne a dieťa by sa mohlo popáliť.

Na prípravu mlieka používajte iba dojčenskú prevarenú vodu. Žiadne minerálky, sýtené už vôbec nie. Minerálne vody obsahujú napríklad príliš veľa vápnika, čo môže malému dieťaťu uškodiť. Voda musí byť ohriata na minimálne 70 stupňov, pretože sa v nej môžu nachádzať baktérie.

Umelé mlieko robte vždy čerstvé. Ak vám nedopije celú fľašu, radšej ju vylejte. Nemusíte mať obavy z toho, že odmietlo alebo nedopilo svoju dávku. Samo dobre vie, koľko potrebuje.

Dúfame, že sme vám priniesli množstvo potrebných informácií. Umelé mlieko nemusí byť len strašiakom. Ak nemôžete dojčiť, vie byť výbornou náhradou materského mlieka.

Pridať komentár