Učíme sa na nočník

Vačšinou vo veku 1,5 roka je dieťa schopné používať nočník. Vyskúša, napr. vedome a úmyselne, močiť do nočníka. Nezačne to však robiť samostatne a zo dňa na deň. Úspešné odplienkovanie dieťaťa si vyžaduje veľa trpezlivosti a pozornosti.

S učením na nočník je vhodné začať v období, kedy už dieťatko pevne sedí bez podpory chrbátika, aby sme mu sedením na nočníku zbytočne neubližovali. V tomto období je usádzanie na nočník vhodné skôr z dôvodu, aby sme dieťa s nočníkom zoznámili. Vysvetlíme mu, že sedenie na nočníku je bežná činnosť a čo sa na ňom robí. Nemožno očakávať, že v tomto veku bude vedome cikať do nočníka. Keď sa však do nočníka vymočí, je vhodné, až nutné, ho veľmi dôrazne pochváliť.

Usádzanie v takom skorom období netreba často opakovať. Stačí dieťa na nočník posadiť, keď si spomeniete. Frekvencia ešte nehrá žiadnu úlohu, a teda je jedno, či ho naň posadíte 10 x denne alebo 2 x do týždňa. Pri takom včasnom posádzaní chceme docieliť, aby sa dieťa nočníka nebálo, nebol mu nepríjemný, a chcelo ňom sedieť pokojne – bez plaču.

K učeniu si vyberte obdobie, kedy máte dostatok času.

Ideálnym obdobím na odplienkovanie sú letné mesiace, kedy v prípade, že si oblečenie nechtiac ociká (určite sa tak stane aspoň jedenkrát), je nižšie riziko prechladnutia.

Dieťaťu oblečte spodné prádlo bez plienok, alebo použite tzv. odvykacie/odplienkovacie prádlo, ktoré neprepúšťa moč  ani stolicu, ale i napriek tomu umožní dieťaťu si uvedomiť, že má na sebe mokré prádlo. Dieťatku treba vysvetliť, že už na sebe nemá plienku, ale spodné prádlo, a keď bude chcieť cikať, tak na to má upozorniť.

Nočník majte v tomto období stále po ruke (odporúčame ho mať okrem domácnosti aj v aute) a doma by mal byť vždy na jednom mieste, aby dieťa vedelo, kde ho nájde, keď bude treba.

Nenechávajte dieťa príliš dlho na nočníku, aby nenadobudlo pocit, že na ňom sedí za trest. Odporúča sa maximálne 5 minút. Ak vykoná úspešne potrebu do nočníka, pochváľte ho a očistite, umyte tiež nočník. Umyte ruky sebe a dieťaťu, a po celý čas mu tento proces opisujte a pokojným hlasom vysvetľujte.

Dieťa nekarhajte ani v prípade, že svoju potrebu bez plienky vykoná vyzlečené niekde inde v miestnosti po tom, ako vam utečie z nočníka. Aj v takomto prípade je vhodné mu milým tónom vysvetliť, že sa to nerobí a prečo sa ciká do nočníka.

Ak sa chystáte na dlhšie presuny autom, odporúčame do detskej autosedačky položiť aj prebaľovaciu podložku. Síce nezabráni precikaniu oblečenia, ale ochráni aspoň detskú sedačku. Ak chcete mať v začiatkoch odplienkovania v aute väčšiu istotu, že sa nepreciká, môžete mu na cestu plienku obliecť. Po vystúpení ho však posaďte na nočník, a následne ho opať nechajte chodiť bez plienky.

V prípade, že sa o odplienkovanie pokúšate už viac ako dva týždne a vaše dieťa stále nechápe, čo od neho chcete, znamená to, že nie je na to ešte dostatočne vyspelé. Netreba sa však ničoho obávať a tento proces skúste opäť o mesiac.

Netreba zabúdať, že každé dieťa je individuálne. Niektoré si od plienok odvyknú rýchlejšie, iným to trvá naopak o niečo dlhšie.

Pridať komentár