Túžite po dokonalej brade? Poradíme vám!

Nechať si narásť poriadne strnisko nevyžaduje žiadne väčšie úsilie. Vedieť sa o neho postarať ale môže byť problém.

Podstatné je, na aký „účel“ si fúzy s bradou pestujete. Ste bohém a je vám jedno, ako vyzeráte? V tom prípade vám budú nasledujúce riadky zbytočné. No ak chcete, aby vás brada i fúzy reprezentovali, čítajte ďalej. Mať ich zdravé, bez lupín a na prvý pohľad lesklé nemusí byť také jednoduché.
Na úvod začneme zaujímavou informáciou, ktorá je vzhľadom na letné počasie nanajvýš aktuálna. Poriadna brada vás spoľahlivo ochráni pred slnkom i nebezpečným UV žiarením. V prípade, že je brada hustá a dlhá, chráni pokožku pred slnečnými lúčmi naozaj výborne. Vystavenie škodlivým UV lúčom je až o tretinu nižšie v porovnaní s ostatnými časťami tváre.

Základ starostlivosti

Gro zdravých fúzov a brady spočíva vo výžive a dostatočnej hydratácii. Presne na tento účel sú určené tri skupiny produktov: oleje, balzamy a kondicionéry. Kozmetických výrobkov na starostlivosť o fúzy sa v posledných rokoch „vyrojilo“ viac než dosť. My vám dáme zopár cenných rád, aby ste sa v širokej ponuke dokázali ľahko zorientovať.

Oleje

Bývajú vždy zmesou prírodných olejov (napríklad mandľový, jojobový, hroznový, slnečnicový). Ich hlavným benefitom je schopnosť fúzy zmäkčiť, potom s nimi možno lepšie pracovať a upravovať ich. Pri pravidelnom používaní majú fúzy zdravší vzhľad a sú príjemnejšie na dotyk. Oleje vyživujú, zabraňujú lámaniu a štiepeniu fúzov. Pokožku pod nimi hydratujú, čím znižujú svrbenie pri raste nových fúzov. Olej aplikujte do brady i fúzov a vmasírujte ho aj do kože.

Balzamy

Balzamy na fúzy obsahujú v porovnaní s olejmi navyše bambucké, prípadne kakaové maslo a včelí vosk. Sú správnym riešením pre mužov, ktorých fúzy „neobsedia“. Usmernia totiž ich rast. Nájdeme v nich tiež veľké množstvo vitamínov. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, stačí ich vmasírovať do fúzov a pokožky.

Kondicionéry

Kondicionéry na fúzy mávajú konzistenciu vody, mlieka, respektíve peny. Páni, ktorým nevyhovuje ťažšie zloženie olejov a balzamov, na ne nedajú dopustiť. Kondicionér sa rýchlo vstrebáva, podporuje regeneráciu i výživu fúzov. Zvyčajne v ňom nájdeme keratín – základnú zložku vlasov a fúzov.

A čo ďalšie pravidlá?
  • Fúzy je dobré aspoň 1x až 2x týždenne poriadne umyť. Na to slúžia šampóny alebo mydlá. Keďže fúzy nie sú to isté čo vlasy, rozhodne nepoužívajte klasický šampón na vlasy. Ten neprospeje ani fúzom, ani pokožke pod nimi.
  • Nezabúdajte na hrebene a kefy na fúzy. Hrebeň fúzy načeše, kefa zas fúzy narovná, zbaví nečistôt a premasíruje pokožku.
  • Zhruba 2x do týždňa je dobré oholiť si kontúry a krk. Na to je ideálna shavetta. Tá vyzerá ako britva, ale miesto čepele má klasické vymieňacie žiletky.
  • Na kvalitu fúzov vplýva aj životný štýl a strava. Správnou voľbou je listová zelenina, avokádo, chudé mäso i orechy pre vysoký podiel vitamínov.

Pridať komentár