Tipy na lepší detský spánok

Detský spánok patrí snáď k najväčším výzvam rodičovstva – vždy, keď si myslíte, že ste už našli kľúč, zrazu prestane pasovať a musíte hľadať znova. Toto platí hlavne v prvých mesiacoch života bábätka, kedy sa spánkový režim ešte len buduje a vnútorné biologické hodiny hľadajú ten správny rytmus. Napriek tomu, že dieťa prechádza rôznymi obdobiami, existuje niekoľko základných pravidiel, ktorých dodržiavanie napomáha k zaspávaniu a zdravému spánku najmenších.

  1. Čas

Zavedenie pravidelnosti režimu spánku počas dňa a večer je kľúčové a tomu by sa mali prispôsobiť naše aktivity počas dňa. Približne rovnaký čas jednotlivých spánkov (+/- hodina) udržuje detské biologické hodiny správne nastavené a uľahčuje zaspávanie. Dôležité je vystihnúť ten správny moment na uloženie dieťaťa a sledovať aj príznaky únavy, ak ho totiž „prešvihneme“, dochádza ku aktivizácii a tzv. „druhému dychu“, ktorý celý proces zaspávania len oddiali. Taktiež pre deti platí spánkový cyklus 12/12 (nemali by ísť spať neskôr než 12 hodín od prebudenia)

  1. Rituály

Aby sa dieťa pred večerným spánkom naň dokázalo pripraviť a upokojiť, je potrebné mu to naznačiť. Na to slúžia rituály – postupy, ktoré sú každý večer totožné a pre dieťa predstavujú istotu a vedomie, čo sa bude diať (večera, kúpanie, masáž, rozprávka, uspávanka a pod.). Každá rodina si môže zaviesť svoje vlastné, malo by však ísť o pokojné aktivity aspoň hodinu pred spánkom bez hluku a prípadných svetelných vzruchov.

  1. „Fetiše“

Súčasťou samotného procesu uspávania sa časom stanú rôzne pomôcky – či už je to cumlík, látkový maznáčik, plyšová hračka či hudobný kolotoč. Je to v poriadku, sú dovolené a ide o takzvané „spánkové spúšťače“, vďaka ktorým sa dieťa fixuje na určitú vec alebo zvuk, nie miesto a tak dokáže zaspať aj v inom, než domácom prostredí. Opatrní však treba byť pri „zlozvykoch“ typu hojdanie, hladkanie či držanie za ruku – deti ich potom vyžadujú nielen pri uspávaní ale prípadnom prebudení v noci a len ťažko si od nich odvykajú.

  1. Pohodlie

Nepodceňuje samotné miesto spánku – tak ako pre dospelých aj deti ocenia kvalitný matrac a príjemné prostredie postieľky. Rôzne mantinely, baldachýny alebo „stany“ ju zútulnia, posteľná bielizeň z kvalitnej bavlny príjemnej na dotyk prispeje k pohodliu.  Pred spaním nezabudnite pripraviť miestnosť – vyvetrajte a zastrite závesy alebo žalúzie, tma totiž podporuje tvorbu melatonínu, hormónu spánku. Pokiaľ sa deti tmy boja, skúste nechať rozsvietené svetlo na chodbe, nie priamo v izbe.

  1. Pohoda

Aj vy ako rodič by ste sa mali pred uspávaním upokojiť, odstrániť napätie z dňa alebo práce. Deti sú veľmi vnímavé a pokiaľ z vás cítia stres (ktorý sa môže stupňovať, ak odmietajú zaspať), skončíte nervózni obaja a celý proces sa skomplikujte. Ak sa vám to nedarí, vystriedajte sa partnerom a vy si doprajte oddych. Myslite, na to, že aj keď ste momentálne unavení a frustrovaní, príde obdobie, kedy dieťa prespí celú noc bez vašej asistencie.

Pridať komentár