Tipy, ako zvládnuť detskú koliku. O týchto ste už počuli?

Takmer u všetkých malých detí občas dochádza k plynatosti. Tá až v 30% prípadoch môže viesť ku kŕčovitej bolesti bruška, ktorá je natoľko silná, že má i svoje pomenovanie – detská kolika.

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú príjemne. Čo nám tým bábätko zvestuje? Bolenie bruška často mávajú bábätká v prvých 3 mesiacoch veku. Ich tráviaci systém nie je ešte úplne vyvinutý a postupne si len zvykajú na príjem potravy. To môže byť sprevádzané bolesťami alebo nadúvaním, no postupným vývojom tieto ťažkosti u detí miznú.

Ako sa prejavuje?

Kolienka u bruška, zovreté pästičky, častá plynatosť, kŕče a plač. Presne tak vyzerá detská kolika. V prvom rade ide o veľmi znepokojujúci a nepríjemný zážitok neskúsených novo-rodičov. Sprevádzajú ho záchvaty kriku dojčiat v prvých 3 mesiacoch života, a to bez zjavného dôvodu. Plač bábätka trvá niekoľko hodín denne, bruško je nafúknuté a bábätko si priťahuje svoje malé nožičky k nemu. Stav sa bábätku zlepší až po odchode plynov alebo po stolici.

Príčiny vzniku dojčenskej koliky nie sú úplne objasnené. Bolesti tohto typu môžu byť podmienené hltavým pitím bábätka s prehltnutím väčšieho množstva vzduchu. Problémom môže i byť i fľaša a príliš veľká dierka v cumlíku, je preto vhodné zainvestovať do ozaj kvalitnej detskej fľašky. Príčin môže byť veľa. Čo robiť, keď bolesti nastanú a ako svojmu drobcovi čo najrýchlejšie pomôcť? Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich, v praxi overených trikov:

Pritiahnite kolienka k brušku

Položte bábätko na chrbátik, jemne mu pritiahnite kolienka k brušku a pomaličky uvoľnite. Zaraďte zopár cvikov ako prevenciu pravidelne, napríklad pri každom prebaľovaní alebo v rámci spoločných hier.

Noste bábätko v klbku

Noste často bábätko v pozícii klbka. Bábätku je vtedy pohodlne, cíti sa dobre a pokrčené nožičky opäť masírujú bruško.

Zahrejte bruško

Zahrejte bábätku bruško vankúšikom naplneným čerešňovými kôstkami, ktoré môžete nahriať v mikrovlnke. Vopred skontrolujte vhodnú teplotu, aby ste jemnú pokožku dieťatka nepopálili. Teplo na brušku pomáha na zastavené vetry.

Masírujte bruško

Zohrejte v dlaniach zopár kvapiek jemného detského oleja, naneste na bruško a jednou rukou v smere hodinových ručičiek kreslite okolo pupčeka zväčšujúce sa kruhy. Masáž zahriateho bruška je pre uvoľnenie čriev a zmiernenie bolesti výborná. Nie je však vhodné masírovať dieťatko hneď po jedle alebo ak je choré.

Hojdajte sa spolu na lopte

Hojdajte sa s bábätkom na lopte. Dieťa sa ukľudní, pomôžete mu vyhnať z bruška bublinky a uľaví sa mu.

Dbajte na stravu

Pokiaľ dojčíte, dbajte na pestrú a vyváženú stravu. Vyhnite sa potravinám, ktoré vám spôsobujú nadúvanie (je to individuálne). Do pitného režimu zaraďte bylinkové čaje s obsahom feniklu.
Dojčenie materským mliekom je pre bábätko najlepšou výživou. Pokiaľ dojčenie nie je z určitých dôvodov možné, poraďte sa s lekárom pri výbere tej správnej alternatívy. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach môžete zvoliť špeciálne mliečka, ktoré pomáhajú pri nadúvaní, kolike a zápche v dojčenskom veku. Výrobcovia dojčenskej výživy môžu do špeciálnej výživy pridávať prebiotiká a probiotiká (tie sú prirodzene obsiahnuté aj v materskom mlieku), nižšie množstvo laktózy, štiepenú bielkovinu pre ľahšie trávenie alebo tuky so špeciálnou štruktúrou. S pediatrom možno konzultovať aj použitie feniklového čaju – buď ako samotného nápoja, alebo ho primiešať do materského, respektíve dojčenského mlieka.

2 Comments

 • Radka
  Posted 26. júna 2018 19:04 0Likes

  Pri kúpeli použiť teplejšiu vodu, samozrejme vhodnú pre bábo.
  Kúpanie vo ,,vedierku“ ,nádobe, kde môžete napustiť viac vody (nech je celý čas bruško pod vodou).
  Nechať bábo dlhšie vo vode, nech si pokopká, pocvičí a zároveň zrelaxuje.
  Po kúpaní natrieť na bruško emulgel pri nadúvaní bruška (kúpite v každej lekárni).

 • Michal Bulla
  Posted 15. februára 2019 22:07 0Likes

  My sme nasim detom varili caj z feniklu a vacsinou pomohlo. Jednoduchy recept tu: https://zdravopedia.sk/liecive-recepty/caj-na-detsku-koliku-z-feniklu

Pridať komentár