SMART HOME- Inteligentná domácnosť

Dnešný svet je plný rôznych technických vymožeností. Vylepšenia pribúdajú každým dňom a my to všetko ani nestíhame registrovať. Poďme sa teda spoločne pozrieť, aké vylepšenia sú momentálne populárne a čo všetko obsahuje chytrá domácnosť. 

Doba sa mení 

Keď si porovnáme, ako sa žilo pár desiatok rokov dozadu a aké možnosti máme dnes, je to veľký rozdiel. Predovšetkým v oblasti technického pokroku. Rovnako tak možnosti, ktoré dnes máme. Stačí si vziať v úvahu jednoduchý príklad, akým je YouTube. 

Kedysi jednoduchá stránka je dnes obrovskou videoknižnicou, kde nájdeme všetko. Napríklad hudbu, filmy, ale aj návody na hocičo. Potrebujete opraviť nábytok, osvojiť si špeciálne techniky maľovania, či naučiť sa hrať na hudobný nástroj? Bez problémov, stačí iba chcieť a mať potrebné vybavenie. V minulosti niečo nepredstaviteľné, dnes je to každodenná realita.
Technický pokrok sa posúva vpred deň čo deň. Čo je moderné dnes, zajtra už byť nemusí. 

S týmto faktom je potrebné sa zmieriť čo najskôr, aj vtedy, ak nie ste veľkým fanúšikom moderných technológií. Verte, že aj pre vás sú vhodné smart riešenia. Nie sú náročné na používanie a značne vám vedia uľahčiť život. Dokonca sa vám začnú aj páčiť.

Buďte smart

Smart, teda v preklade chytrý/inteligentný je pomenovanie, ktoré si dnes vyslúži už takmer hocičo. Telefón, práčka, či celá domácnosť. Pokiaľ si myslíte, že sa vás to netýka, stačí, že  tento článok čítate na telefóne s operačným systémom Android alebo iOS. Robíte to tak? Aj vy ste teda smart. 

Ako sme v úvode spomínali, doba ide dopredu a chytrým sa postupne môže stať všetko vo vašej domácnosti. Predstavte si, že prichádzate pravidelne z práce o štvrtej. Vďaka smart termostatu  tak môžete mať už 30 minút predtým zapnuté vykurovanie, aby ste prišli do vyhriatej domácnosti. Možno si poviete, že takúto vec dokážete nastaviť aj bez chytrých doplnkov. V poriadku, no viete si z práce, vzdialenej niekoľko desiatok kilometrov, vypnúť kúrenie, prípadne zvýšiť teplotu? Práve v tom spočívajú výhody inteligentných riešení. A tých výhod je viac. 

Populárne smart vychytávky

Dnes nie je prekvapením, keď v domácnosti nájdete smart TV. Vlastne je to už akýsi štandard. Tieto TV vám okrem klasického sledovania programov ponúkajú mnoho funkcii. Máte predplatený účet na platformách ako Netflix, či HBO GO? A čo počúvanie hudby pomocou Spotify? To všetko môžete robiť aj vďaka chytrej televízii. Alebo len prezerať váš Facebook, či sledovať spomínané videonávody z YouTubu. 

Ďalšou možnosťou, ako sa môže digitalizovať vaša inteligentná domácnosť sú chytré zásuvky. Pokiaľ mávate strach, či ste náhodou nenechali zapnutú žehličku, môžete ju vypnúť aj na diaľku. Stačí vám iba váš smartfón a žehlička zapojená do smart zásuvky. Tak ju nielen ľahko vypnete, ale aj zistíte množstvo spotrebovanej energie. Navyše zásuvka chráni spotrebič, ak nepracuje správne, automaticky ho odpojí. 

Vhodným doplnkom sú aj smart ovládače. Jedným ťahom môžete zapnúť osvetlenie bytu, klímu a aj hudbu v obývačke. Chce to trochu trpezlivosti, kým sa vám to podarí spojiť a správne naprogramovať, no dokážete si tak zjednodušiť ovládanie domácnosti. Navyše, ak prídete do domácnosti s niekým cudzím, určite naň urobíte dojem. 

Smart rolety – prečo nie? 

Aj takouto vychytávkou môžete zlepšiť vašu domácnosť. Viete tak regulovať svoje súkromie a tiež osvetlenie bytu. Pri roletách môže byť položený chytrý kvetináč, ktorý sa stará o pravidelné zavlažovanie a samostatnú reguláciu svetla pre rastlinu. A to všetko aj počas toho, keď sa nenachádzate v domácnosti. A práve vtedy, keď nie ste doma a chcete mať prehľad o tom, čo sa vo vašom dome alebo byte deje, vám pomôžu monitorovať senzory. 

Tie dokážu detekovať nie len teplotu a pohyb, ale tiež zvuk, vibrácie, dym alebo plyn. Pomocou nich máte prehľad, či vám náhodou neuniká voda a tiež dokážete automaticky zhasnúť lampu, keď zaspí vaše malé bábätko. Možností je mnoho. Výhodou senzorov je, že na základe vašej aktivity (napríklad pohyb) vedia spustiť iné procesy, ktoré vám uľahčia život v domácnosti. 

Inteligentná chladnička je trend

Stalo sa to už každému z nás. Počas nákupu potravín sme zaváhali, či niečo máme kupovať alebo nie, lebo nevieme, či to náhodou nemáme doma v chladničke. Nuž, vďaka chytrej chladničke je koniec takýmto problémom. Jednoducho si pomocou smartfónu skontrolujete jej aktuálny stav, prípadne dátum spotreby. Tam ale možnosti chytrej chladničky nekončia. 

Pokiaľ ju nemáte schovanú niekde v komôrke, ale je súčasťou kuchyne, tak určite oceníte zabudovaný dotykový displej. Vďaka nemu môžete elektronicky zapisovať poznámky k ďalšiemu nákupu, počúvať hudbu, alebo mať zobrazený recept, podľa ktorého sa chystáte variť. Ak by vám to nestačilo, pokojne si pustite videonávod receptu. 

Ako všetky smart zariadenia, aj takúto chladničku si dokážete spárovať so svojím telefónom. Oceníte to najmä vtedy, keď vám niekto zavolá a vy práve nemôžete odbehnúť od hrncov alebo držať telefón v ruke. A aj keď telefonovanie s chladničkou môže vyzerať zvláštne, priznajme si, je to celkom praktické, popri práci v kuchyni. 

Robotický vysávač – ešte ho nemáte? 

Jedným z najznámejších smart doplnkov, ktorými môžete zlepšiť vašu domácnosť je bezpochyby robotický vysávač. Ten je v našich domácnostiach už nejaký rok a za ten čas sa jeho vývoj posunul vpred. Dnes si už poradí aj s kobercom, dokáže zdolať menšie prahy, či mopovať. 

Hlavnou výhodou smart vysávačov je možnosť ich programovania. Vďaka senzorom si zmapujú priestor vášho bytu, ktorý budú upratovať vtedy, keď im prikážete. Na trhu existujú modely, ktoré nie sú veľmi hlučné a teda môžu vysávať aj v noci. Prípadne tiež počas toho, keď budete v práci. Navyše, nemusíte mať obavy o ich nabíjanie, sami sa dokážu vrátiť do nabíjacej stanice. Ovládanie pomocou smartfónu je, ako u všetkých smart zariadení, samozrejmosť. 

Vašou drobnou povinnosťou je iba starostlivosť o vysávač. Prekážkou pre túto vychytávku môžu byť veľké prahy, vyššie ako 1,5 cm. Vysávač si s nimi poradí iba vtedy, keď na prahoch upravíte nájazdovú plochu. 

Zaujímavou alternatívou do exteriéru je smart kosačka, ktorá funguje na podobnom princípe ako vysávač. Pri nej sa však odporúča používanie iba na menších plochách a okrasných trávnikoch. Ak máte na dvore trávnik, kde sa občas dostane nejaký kamienok, mohlo by to kosačku poškodiť. 

Smart vychytávky –  nevyhnutnosť alebo zbytočnosť? 

Túto otázku si zrejme kladiete aj vy. Oplatí sa vôbec investovať do týchto technických zlepšovákov? Ich funkcie pôsobia lákavo, ale dojem kazí vysoká cena. Navyše, drvivá väčšina týchto vychytávok závisí od pripojenia na internet a teda dobrým pokrytím celej domácnosti. Našťastie, toto nie je problém, ktorý sa nedá odstrániť. 

Chcete vytvoriť komplexnú smart domácnosť? Potrebujete to rozumne prepojiť. Pokiaľ ste nadšencom pre smart riešenia, zapojenie by nemalo narobiť veľké problémy. Celú domácnosť dokáže ovládať nielen pomocou smartfónu, ale aj pomocou smart hodiniek. Naopak, ak máte s technickou realizáciou problém, vyhľadajte odborníkov, ktorí vám poradia a nainštalujú veci tak, aby skutočne slúžili svojmu účelu. 

Aj v tomto modernom, rýchlom svete sa dokážete zaobíjsť bez chytrých riešení. Niekomu stačí iba telefón a o ostatných smart riešeniach nechce ani počuť. Pravdou však je, že tieto vylepšenia nám pri správnom nastavení dokážu zjednodušiť naše každodenné činnosti. A uvedomíme si to až vtedy, keď ich začneme naplno využívať.

Smart riešenia si zaslúžia našu pozornosť. Každá domácnosť je jedinečná, preto je najvýhodnejšie si rôzne technické vylepšenia vyskúšať aspoň v malom merítku. Tak jednoducho zistíte, či je to pre vašu domácnosť prospešné. 

Pridať komentár