Školská aktovka alebo batoh? Pri ich výbere sú dôležité tieto kritériá

Už o pár dní začnú školské povinnosti nanovo. Ste pripravení? Máte nakúpené všetky pomôcky? Alebo vám chýba to najpodstatnejšie – školská taška? Ak áno, dnešný článok je ako stvorený práve pre vás.

Jedno je isté. Školskú tašku by ste mali vyberať podľa najprísnejších meradiel. Veď dieťa ju bude nosiť takmer dvesto dní v roku. Jeho kosti a chrbtica sú stále vo vývine, preto by mala spĺňať kvalitatívne požiadavky na ergonómiu, konštrukciu, hmotnosť a samozrejme reflexné prvky. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nesprávnemu vývoju chrbtice, bolestiam chrbta či hlavy.

Aktovka či batoh?

To je otázka, ktorú je dobré zodpovedať si hneď na úvod. Pre prváčikov je nepochybne lepšou voľbou aktovka. Jej otváranie je oveľa jednoduchšie. Okrem toho, aktovky majú prehľadnejšie vnútorné členenie. Vnútri by mali byť oddelené priehradky na učebnice a zošity. Skontrolujte i kapsičku na kľúče, peňaženku a vrecko na pitie. Pri ukladaní školských potrieb do tašky platí, že ťažšie učebnice vložte čo najbližšie k chrbtu. Zošity, peračník a ostatné veci zas najďalej. Tým chrbát lepšie udrží váhu aktovky.

Vo všeobecnosti platí, že:

  • školské tašky sú určené pre prvú a druhú triedu,
  • školské batohy pre žiakov prvého stupňa,
  • študentské batohy pre žiakov druhého stupňa základných škôl a vyššie.

Či už je reč o aktovke alebo batohu, dbajte na:

Ergonomicky tvarovaný chrbát
Uprednostnite ergonomicky tvarované školské aktovky a batohy, pretože majú špeciálne vystužený chrbát a nezaťažujú detskú chrbticu. Výhodou sú hrudné a bedrové popruhy, pretože pomáhajú optimálne rozložiť váhu celej tašky.

Široké popruhy
Zmerajte si šírku popruhov, mali by mať aspoň 4 centimetre. Popruhy vyberte polstrované a ľahko nastaviteľné. Počas nosenia sa nemajú dotýkať krku dieťaťa.

Konštrukciu, ktorá vydrží
Základom dobrej aktovky je pevná a ľahká konštrukcia. Aktovka musí vydržať nápor učebníc a ďalších školských pomôcok.

Reflexné prvky a výrazné farby
Bezpečnosť detí (aj) za zníženej viditeľnosti je nesmierne dôležitá. Skontrolujte, či má vami vybraná aktovka, respektíve batoh dostatok reflexných prvkov. Odborníci odporúčajú zakúpiť si aktovky s tzv. signálnymi prvkami na povrchu.

Nízku hmotnosť
Dajte si pozor aj na váhu školskej aktovky. Musí vážiť menej ako 1,2 kilogramu. Pediatri odporúčajú, aby deti nosili na chrbte maximálne 10 – 12% vlastnej váhy. Pokiaľ máte drobnejšie dieťatko, zamerajte sa hlavne na váhu školskej tašky. Menším deťom nedávajte do školy fľašku s pitím, tú si môžu naplniť až neskôr a nezaťažovať po ceste do školy chrbticu.

Pevné dno
Pevné dno s plastovými hranami drží tvar aktovky, zabráni poškodeniam jej obsahu a školák si ju ľahko kamkoľvek postaví. Výborné sú nožičky, vďaka ktorým sa taška zdola nezašpiní.

Nepremokavý materiál
Zvoľte si látku, ktorá neprepustí dovnútra sneh a ani dážď. Myslite na to, že by sa mala dať ľahšie umývať a udržiavať v čistote.

Ucho
Dôležité je vybrať tašku s pevným uchom, svojím tvarom prispôsobeným detskej rúčke.

Praktické doplnky
K aktovke patrí aj peračník, vrecúško na prezuvky, desiatu, pitie a podobne. Niektorí výrobcovia ponúkajú doplnky v rovnakom dizajne ako sú samotné aktovky alebo batohy, čo sa najmä mladším deťom náramne páči.

 

Znaky toho, že ste vybrali správnu aktovku

  • školská aktovka by mala priľnúť k chrbtu a kopírovať chrbticu,
  • spodok by mal dosahovať na úroveň bedier,
  • vršok má byť v tej istej výške ako ramená,
  • dĺžku ramenných popruhov pravidelne kontrolujte,
  • školská aktovka by nemala byť neprimerane širšia ako ramená,
  • sledujte a zohľadnite dĺžku popruhov v rôznych ročných obdobiach. Popruhy sa skracujú a predlžujú podľa počasia, čiže množstva vrstiev oblečenia.

Pridať komentár