Šikovné triky pre mamy

Ako sa dá zvládnuť vyzdvihnúť jedno dieťa o tretej z družiny, druhé najneskôr o pol hodiny zo škôlky a pritom vám v práci začína o tretej dôležitá porada? Mnohé matky sa často cítia byť pod tlakom, a to aj tie, ktoré nepracujú na čiastočný alebo plný úväzok a venujú sa naplno rodine a domácnosti. Materstvo spojené s kariérou však každú ženu vynesie na vyšší stupeň organizačných schopností.

Najväčším nepriateľom každej zamestnanej matky je čas. Deň má iba 24 hodín a je potrebné zvládnuť všetky povinnosti týkajúce sa detí, domácnosti, práce a nájsť si k tomu čas na seba a taktiež partnera.

Plánovanie a deľba práce

Pokúste sa naplánovať si raz týždenne, napríklad vždy v nedeľu, aktivity na celý týždeň vopred. Okrem aktivít sem môžete zapísať napríklad aj vopred dohodnutý jedálny lístok na celý týždeň. Všetky úlohy si zapíšte na spoločnú nástenku, tabuľu, alebo do nástenného kalendára, aby k nim mal každý člen rodiny prístup. Dôležitá je taktiež deľba práce. Ku každej aktivite si zapíšte kto ju má na starosti. Kto vyzdvihne v ktorý deň deti zo školy/škôlky? Kedy sú najbližšie očkovania, návštevy lekára? V ktorý deň máte poradu, obchodné stretnutie, prípadne odovzdať dôležitý projekt? Kedy idete s partnerom do kina/na večeru a príde vám deti postrážiť babka?  Samozrejme, úlohy, ktoré je treba vykonať by sa nemali týkať iba vás ako rodičov, ale aj detí. Kto v ktorý deň umýva riad, vynáša smeti? Aké krúžky a kedy majú deti? Kedy je veľký test z matematiky, alebo kedy je potrebné odovzdať projekt na dejepis? Kedy sa začína tábor?

Príprava na ráno

Najdôležitejší okamih celého dňa je ráno. Stihnúť sa nachystať do práce, popri tom pripraviť raňajky, obliecť deti do školy a škôlky, či odísť z domu včas. Všetko sa dá zvládnuť aj bez stresu a to s kvalitnou prípravou. Deťom ale aj sebe nachystajte oblečenie už večer. Ušetríte tak veľa času a nervov. Ideálne je si predpripraviť, alebo aspoň vopred naplánovať, čo budete raňajkovať. Popri raňajkovaní si môžu väčšie deti sami pripraviť aj desiatový box. Naučte ich, aby si každé ráno natreli chlebík nátierkou, ktorá im chutí, alebo aby si vybrali či majú chuť na šunku, či syr, prípadne aký druh zeleniny a ovocia. Hrozí tak menšie riziko, že vám deti desiatu donesú po škole nedotknutú a nezjedenú domov.  Rovnako dôležitá je aj školská taška, ktorú by si malo dieťa pripraviť pred spaním, aby ráno nemuselo po byte hľadať zošity a knihy, ktoré v daný deň potrebuje. Pokúste sa vy každé ráno vstať aspoň niekoľko minút pred tým, ako budete budiť deti či manžela. Získate tak čas pre seba, môžete sa v kľude nachystať a vypiť si v pokoji kávu.

Záložný plán

Sú dni, kedy musíte ostať v práci dlhšie, manžel je práve na služobnej ceste a deti nemá kto odviezť zo školy na krúžky alebo domov. Pre takéto prípady je dobré mať takzvaný záložný plán. V ideálnom prípade prichádzajú na scénu starí rodičia, ktorí vám môžu vypomôcť. Nie každý má však po ruke starých rodičov, ktorí by vás mohli odbremeniť a preto sa skúste dohodnúť s kamarátkou, susedkou, alebo matkou spolužiaka vášho dieťaťa. Za občasné vyzdvihnutie zo školy, či odvezenie na krúžky alebo domov, im ponúknite výpomoc aj vy. Ak vám je matka spolužiaka vášho dieťaťa ochotná pomôcť z presunmi zo školy, navrhnite jej, že vy jej dieťa postrážite, keď bude chcieť ísť napríklad večer do kina, na jogu alebo na večeru s partnerom.

Pomáha celá rodina

Aby ste všetky aktivity nevykonávala sama, zapojte do nich celú rodinu. Čím skôr sa deti naučia vám pomáhať, tým lepšie pre vás. Rozdeľte úlohy medzi deti a partnera a všetko vám pôjde rýchlejšie. Manžel môže pripraviť večeru, deti vyložiť riad z umývačky riadu, či vysypať smeti a vy zatiaľ vyvešať bielizeň. Ušetríte tak kopu času, ktorý potom môžete tráviť všetci spolu a venovať sa príjemnejším aktivitám.

Pridať komentár