Prvá dovolenka s dieťaťom pri mori? Vďaka týmto tipom zvládnete každý problém!

Pobyt pri mori považujú mnohí z nás za zaslúžený relax po namáhavom (nielen) pracovnom období. Navyše býva spojený s mnohými zdravotnými benefitmi. Je preto logické, že rovnakú radosť chceme dopriať aj našim deťom. Je pre ne však vhodný? A ak áno, od akého veku? 

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Kým podaktorí rodičia čakajú až do škôlkarského veku dieťaťa, iní neváhajú vycestovať už s pár týždňovým bábätkom. Názory pediatrov ostávajú viac-menej jednotné. Zdôrazňujú, že v prvom roku života je dieťa príliš citlivé na akékoľvek zmeny, režim i klimatické pomery. Za absolútne nevhodné pritom považujú cestovanie na týždňové dovolenky, respektíve predĺžené víkendy.

Malé dieťa, menej starostí?

Na väčšie vzdialenosti sa určite neodporúča cestovať s bábätkom mladším ako šesť týždňov. Koniec koncov, aj mamička v období šestonedelia by si mala dopriať pokoj na regeneráciu organizmu. Dojčiace ženy  ale radia cestovať práve v prvých mesiacoch veku dieťaťa. Patrí k nim i personalistka Darina: „Vybrali sme sa k moru, keď boli dcérke štyri mesiace. Na túto dovolenku rada spomínam. Nemusela som riešiť jedlo, veď prsia som mala neustále pri sebe, dojčením bola tiež „zdravotne chránená“, ľahko zaspávala a vodu si užívala so mnou v náručí. Aj cesta na letisko a následný let boli vďaka dojčeniu a spavosti mojej malej úplne v poriadku.“

Áno, môže byť prínosom

Možno vám pri čítaní predchádzajúcich riadkov napadli i ďalšie argumenty spadajúce do kategórie ÁNO: „Aj prímorský vzduch je pre dieťa vhodný a neublíži mu,“ dodáva Darina. To je samozrejme pravda, no pokiaľ má byť dovolenka pre rodičov a ich deti prínosom, mala by trvať aspoň dva-tri týždne. Treba ale myslieť na to, že deti do troch rokov nemajú vyvinutý termoregulačný ani imunitný systém.

Na destinácii záleží

Tiež je potrebné dávať pozor na to, do akej krajiny si to namierite, a či je toto prostredie pre dieťa priateľské. Pokiaľ plánujete vycestovať s dieťatkom k moru, naplánujte si cestu dopredu. Ak preferujete vlastnú dopravu, zhruba po troch hodinách je lepšie robiť si krátke pauzy. Väčšina rodičov si pochvaľuje cestu na noc, ktorú dieťatko takmer celú prespí. Cesta lietadlom býva síce neporovnateľne rýchlejšia, no drobčeka musíte mať na kolenách a pre silné turbulencie či ďalšie nepredvídateľné problémy sa môže let zmeniť na nepríjemný zážitok.

Môžete ušetriť

V prípade väčšiny cestovných kancelárií si s peniazmi za cestu a hotel nemusíte do dvoch rokov veku dieťaťa robiť žiadne starosti. Deti mávajú dovolenku úplne zadarmo. Hotely vám zväčša zdarma zapožičajú aj detskú postieľku. Od dvoch rokov potom v priemere až do 7 či 12 rokov platíte zhruba polovicu plnej ceny. Staršie deti sú následne považované za dospelé osoby a platia plnú sumu.

Myslite aj na (ďalšie) maličkosti

S malým dieťaťom sa cestovať k moru určite dá, no je potrebné sa na to náležite pripraviť. V opačnom prípade si spoločnú dovolenku neužijete. Nasledujúce tipy sa vám istotne zídu a získate väčšiu istotu, že vás v ďalekom zahraničí len tak niečo neprekvapí. Majte ale na pamäti, že každé dieťa je iné. Možno máte bezproblémové dieťa, ktoré zvládne všetko s kľudom Angličana, ako sa zvykne hovoriť, a možno úplný opak.

Dĺžka letu

Dĺžka letu by nemala presiahnuť tri hodiny. S kočíkom môžete dôjsť priamo k vstupu do lietadla. Tam ho odovzdáte a v cieľovej destinácii ho dostanete buď hneď pri výstupe z lietadla alebo až spolu s batožinou. Skúsenosti mamičiek hovoria, že najlepšie sú večerné lety. Dieťa je po celom dni unavené, možno sa vám pošťastí a v lietadle zaspí. Večer už nebýva neznesiteľné teplo, vďaka čomu taktiež eliminujete nervozitu dieťaťa. Ubytovanie by malo byť čo najbližšie k letisku. Skúste vybrať také s dojazdom maximálne 30 minút. Dieťa bude totiž z letu otrávené, unavené a ďalšie sedenie ho nepoteší.

Vhodný typ hotela pomôže

Najlepšie sú veľké hotely, kde sa pohybuje veľa ľudí a stále sa v nich čosi deje. Dobre sa pozrite na fotografie izieb a prečítajte si recenzie. Ak vaše dieťa lezie a stavia sa k nábytku, pomôže vám, keď vybavenie izby bude mať guľaté rohy. Pre lezúce deti je vhodné, ak sa izba udržiava v čistote. Ideálne je mať balkón. Čím väčší priestor budete mať, tým lepšie. Bonusom je i malá kuchynka. 

Pláž neďaleko

Ideálny variant nastáva, ak je pláž situovaná v bezprostrednej blízkosti hotela. Pláž je pre deti najlepšia piesočnatá, široká, s pozvoľným zostupom do mora. Skúste sa vyhnúť skalám. Na niektorých plážach fúka veľmi silný vietor. Pokiaľ vaše dieťa zatiaľ iba lezie, necestujte k moru v čase extrémnych horúčav. Vaša ideálna predstava o tom, ako sa bude dieťatko celý deň hrať s pieskom, je bezmála nereálna. Piesok celý deň páli, takže lozenie mu bude nepríjemné. Garantujeme vám, že loziace dieťa bude chcieť ísť všade a v tieni pod slnečníkom ho neudržíte. J  Záhrada alebo aspoň trávnik pri hoteli je pre ne ale určite veľké plus. Tráva nepáli, aj keď svieti slniečko.

Ako je to so stravou?

Skvelý variant je all inclusive, prípadne aspoň polpenzia. S niektorými malými deťmi sa v reštauráciách sedieť nedá. Pokiaľ si budete variť sami alebo mať polpenziu, obchod s potravinami v blízkosti hotela bezpochyby oceníte. Trošku inou problematikou sú potravinové alergie. Ak sa potravinový alergik rozhodne tráviť dovolenku na južnom slniečku, musí sa správať ako doma. To znamená: nejesť rizikové potraviny a piť miestnu vodu, v ktorej býva oplachované ovocie. Pozor si treba dať na chýbajúce etikety a nevierohodné reštaurácie. Opatrnosť pri výbere potravín je dôležitá aj pri deťoch, ktoré potravinovou alergiou netrpia. Zvlášť pozor treba dať na ryby, kôrovce a mäkkýše. Primárna zodpovednosť tu leží na pleciach rodičov!

Medúzy a nepríjemný hmyz

Neignorujte ani možnosť búrlivej alergickej reakcie, ktorá neraz vzniká po kontakte s morskými mäkkýšmi. Nemalý problém dokáže spôsobiť aj miestny blanokrídly hmyz, prilákaný sladkými zmrzlinami a nápojmi. Ak sa alergické ťažkosti obmedzia na kožné, slizničné svrbenie a mierne opuchy, vystačíte si s príslušnou tabletkou alebo kvapkami. Akonáhle dôjde k dychovej tiesni alebo k väčším opuchom, je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc. Zaručenou pohodu pri mori nemajú ani deti trpiace na ekzémy. Morská voda a piesočný prach môžu paradoxne spôsobiť i nepríjemné účinky. Ložiská ekzému začnú páliť, mokvať, spravidla podľahnú infekcii. Prevenciou býva sprchovanie v sladkej vode a dôkladné premasťovanie rýchlo vysychajúcej pokožky.

Čo nesmie chýbať v lekárničke?

Pri cestách s malými deťmi je nevyhnutné myslieť na dostatočne dobré vybavenie cestovnej lekárničky. Všeobecne by mala obsahovať lieky, ktoré vy i dieťa musíte pravidelne užívať, ďalej lieky na nevoľnosť, na teplotu, teplomer, dezinfekciu, náplasti a ovínadlá, očné kvapky, repelent proti hmyzu, panthenol, kvapky na alergiu, prípravky proti hnačke a nevoľnosti, lieky na kašeľ a nádchu a opaľovacie krémy s dostatočným SPF faktorom.

Pozor na hygienu!

V niektorých destináciách platí, že by ste nemali konzumovať vodu z kohútika kvôli riziku črevných ťažkostí. Dávajte preto dôkladný pozor na to, v čom je umyté ovocie a či vaše bábätko nepije vodu, v ktorej ho večer umývate. Z pohľadu hygieny nepodceňujte ani počet hviezdičiek ubytovacích zariadení. Kým v európskych krajinách vám s deťmi postačia tri hviezdičky, v afrických smerujte radšej do ubytovania so štyrmi a viac hviezdičkami.

Dostatok tekutín

U dojčených detí býva pitný režim dostatočne zabezpečený materským mliekom. Napriek tomu sa odporúča raz za hodinku dať bábätku napiť vodu z fľaštičky, a to hlavne v extrémnych teplotách. Platí to aj v prípade starších detí! Ak sú ratolesti pohrúžené do hry a kúpania v mori, častokrát zabúdajú na dostatočný prísun tekutín. Ľahko tak môže dôjsť k prehriatiu ich malého organizmu a nebezpečnej dehydratácii, vrátane úpalu.

Nezabudnite si pribaliť:

  • Klobúčik so šnúrkami a zapínaním pod krkom. Na pláži častokrát fúka, čiapočka dieťaťu ľahko uletí a nemusíte za ňou ustavične behať.
  • Varnú kanvicu za predpokladu, že vám ju vo vašom ubytovacom zariadení neposkytnú.
  • Aspoň lopatku a hrabličky do piesku.
  • Do lietadla vezmite dieťatku niečo teplé na oblečenie a deku. Počas letu býva v priestoroch lietadla chladnejšie.
  • Ak máte dieťa do jedného roka, veľkou pomocou býva nafukovací či skladací bazénik.
  • Hračky, knižky, rozprávky na zabavenie dieťaťa.

Áno, všetky spomenuté veci dostať kúpiť aj priamo na mieste. Môže ale jeden-dva dni trvať, kým sa dostanete do obchodu. Ušetríte si tým zbytočný stres a plač dieťatka z toho, že nemáte po ruke všetko potrebné.

Pre viac zaujímavých článkov kliknite na náš blog.

Pridať komentár