Reflux dokáže potrápiť dieťa i rodičov. Poznáte tú správnu prevenciu?

Keď si bábätko po kŕmení odgrgne, je to po zdravotnej stránke veľmi žiaduce. No ak sa k tomu pridruží grckanie, plač a nespokojnosť, môže ísť o reflux.

Reflux znamená, že obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka. Mnohé bábätká sa narodia so zle fungujúcim dolným pažerákovým zvieračom. Jedná sa o sval, ktorý definujeme ako záklopku brániacu návratu obsahu žalúdka späť do pažeráka. Tento mechanizmus sa v prvom roku života dieťaťa vyvíja a zdokonaľuje. To je dôvod, prečo reflux u detí (spravidla) do jedného roka odznie, respektíve frekvencia vracania sa rapídne zníži.

V prípade novorodencov a dojčiat je pomerne časté a úplne normálne, ak po kŕmení vyvrátia trošku mlieka. Veľa mamičiek – prvorodičiek býva spočiatku vystrašených. Samotná diagnóza nemusí byť taká jednoznačná a podávanie liekov je vo väčšine prípadov zbytočné. Stačí zaviesť niekoľko domácich opatrení.

Dojčíte správne?

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že grckanie mliečka po kŕmení bábätka je bežný jav. Pokiaľ sa bábätko vyvíja, je zdravé a rastie, netreba sa ničoho obávať. Niekedy môže byť reflux spôsobený malým obsahom žalúdka, prekrmovaním, prípadne hltavým spôsobom pitia a zároveň vdychovaním vzduchu, čo ale primárne súvisí so zlou technikou dojčenia.

Myslite na prevenciu

Presne takto znejú základné odporúčania odborníkov, ale i skúsenejších mamičiek. Aj pri refluxe totiž platí, že prevencia je dôležitá a môže zabrániť vzniku rôznych nepríjemností.

  • Máte doma jedáka? Kŕmte ho radšej po menších dávkach s prestávkami na odgrgnutie.
  • Ak vaše bábätko papá umelé mlieko, nepodávajte mu zbytkovú mliečnu penu.
  • Na trhu dostať kúpiť prípravky na zahustenie odstriekaného mlieka, o tom najvhodnejšom druhu sa kľudne poraďte s detskou lekárkou.
  • Pokiaľ bábätko nedojčíte, v obchodoch dostať kúpiť antirefluxné mlieka. Tie sú hutné, lepšie zotrvajú v žalúdku a nevracajú sa späť do pažeráka.
  • Po kŕmení je tou správnou polohou na odgrgnutie zvislá pozícia v náručí, prípadne poloha na brušku za predpokladu, že na bábätko neustále dozeráte.
  • Postieľku dajte do zvýšenej polohy, urobte jej sklon 30 stupňov. Tým sa obmedzí návrat žalúdočných štiav do pažeráka.
  • Niekedy je príťažou obyčajné tesné oblečenie tlačiace bábätko na bruško.
  • Dojčenie zlepšuje zdravotný stav bábätka s refluxom, pretože materské mlieko zabezpečuje riadnu tvorbu črevnej mikroflóry.
  • Nedávajte dieťa na kŕmenie do vysokej stoličky, kým nevie sedieť bez pomoci. Môže sa začať v stoličke krútiť a zbytočne si vytvárať tlak na žalúdok.

Kedy ide o vážnejší problém?

Starať sa o dieťa s refluxom si vyžaduje riadnu dávku trpezlivosti a nemalé pozorovacie schopnosti. Treba predsa zistiť, čo dieťatku vyhovuje, respektíve prekáža najviac. Akonáhle bábätko grcká často alebo sa jedná o intenzívnejšie zvracanie, môže to vplývať na správny vývoj a zdravie. Mamička by si mala všímať, koľko mlieka bábätko vyvráti, v akej frekvencii a aký čas po kŕmení. Všetky tieto údaje je následne dôležité odkonzultovať s pediatrom. Týka sa to tiež situácií, keď dieťa po kŕmení plače, kašle, neprospieva a intuícia vám napovedá, že niečo nie je v poriadku. Vždy je lepšie preventívne sa spýtať, ako niečo zanedbať.

Pridať komentár