Prvýkrát s deťmi na svahu. Najmä nič nesiľte 

Lyžovanie je skvelá príležitosť, ako s deťmi vyraziť v zime na čerstvý vzduch. V dospelosti určite ocenia, že túto schopnosť nadobudli, hoci samotné začiatky nebývajú jednoduché. Deťom je zima, nejde im to, padajú a nerozumejú, prečo sa na kopci vlastne ocitli. 

„Mami, mne je zima,“ večný problém, a to takmer pri všetkých zimných aktivitách. Pravdepodobne mu rozumiete, veď aj vy ste dlhšiu dobu tápali, ako sa naozaj teplo obliecť a začať si užívať zimu v tom pravom slova zmysle. Dnes už zrejme nedáte na zimné športy dopustiť a rovnako viete, ako sa chrániť pred silným horským slnkom

Nezabudnite chrániť aj vaše deti výrobkami na to určenými, pred vetrom napríklad výborným balzamom na tvár. Jeho citlivé zloženie tí najmenší vyslovene potrebujú.

Ako dieťa motivovať vydržať na svahu

Je pochopiteľné, že nikto učený z neba nespadol. Nejde to hneď a každý z nás potrebuje motiváciu ako prekonať obdobie učenia sa a následne si vychutnať zaslúženú odmenu. Pri deťoch sú obzvlášť nápomocní rovesníci, ale i staršie deti, ktoré im ukážu, aká veľká zábava môže na svahu byť. Osvedčili sa taktiež prestávky na niečo dobré pod zub. Dobrá detská výživa je bezpochyby niečo, na čo každý z nás rád spomína. Dieťa predsa podáva fyzický výkon a potrebuje doplniť energiu.

Koľko je dosť?

V úplných začiatkoch postačí stráviť na kopci zhruba 30 minút denne, nech sa dieťa s lyžami zoznámi. Už aj chodenie v lyžiarkach je veľká zábava a zároveň náročná činnosť. Samozrejmosťou by mali byť vlhčené obrúsky v príručnom batohu, keďže dieťa sa zašpiní od jedla, môže mať soplíky zo vzdorového plaču alebo bude treba čistiť vetrovku od čajíku.

Kedy je vhodné začať

Certifikovaní inštruktori odporúčajú nezačínať s lyžovaním skôr než v troch rokoch. Dieťa by malo byť dostatočne silné, aby sa udržalo na lyžiach, psychicky zrelé na výuku a malo by byť schopné dlhšiu dobu udržať pozornosť. Podstatné je tiež, či dokáže vydržať bez vašej prítomnosti s inštruktorom, ktorého vidí prvý a možno aj posledný raz v živote. Mnoho inštruktorov z praxe potvrdilo, že mávajú pocit, ako keby rodičia dávali deti do lyžiarskych škôl najmä z dôvodu, aby si aj oni mohli zalyžovať. Upozorňujú tiež na to, nech rodičia, ktorí nevedia dobre lyžovať, svoje deti neučia. Zlé návyky sa totiž v budúcnosti ťažko odstraňujú. Oteckovia, ktorí sa radi na svahu posilňujú a zabávajú, nezabudnite na prvú a dôležitú pomoc. Nie je nič lepšie, ako keď po prehýrenej noci príde vytúžená úľava. 

Mamičky vy zas myslite aj na seba a vlastné zdravie, nepodceňujte dostatočný prísun vitamínov.

Pri zimných športoch je únava prirodzená vec, nosiť so sebou dieťa býva o to náročnejšie. Veď ide o zhruba 15 kilogramov váhy navyše. Aj na Slovensku máme našťastie bohatý výber lyžiarskych škôl a škôlok. Možnosť výučby v lyžiarskych školách ponúka čoraz viac stredísk a bola by škoda nevyužiť ju. V akomkoľvek veku je prospešné na sebe pracovať a inštruktori sú vyškolení k individuálnemu prístupu k deťom aj k dospelým. Ceny bývajú nastavené rôzne, a to podľa dĺžky lekcií či atraktivity strediska. 

Nič netreba preháňať

Všímajte si správanie detí. Pokiaľ vykazujú veľké známky únavy, nechajte ich oddýchnuť si a pre istotu majte pri sebe aj teplomer. Nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.

Prajeme vám veľa trpezlivosti a veríme, že si tento rok stihnete užiť krásnu lyžovačku. Na horách je snehu viac než dosť a podaktoré kraje majú jarné prázdniny ešte stále pred sebou.

Pridať komentár