Prvé príkrmy

Počas 16. až 27. týždňa svojho života dospeje dojča do stavu, keď potrebuje vo výžive okrem mlieka aj tuhé potraviny. Dieťatko nám môže naznačovať, že je pripravené na prijatie príkrmov napríklad tým, že sa začne v noci častejšie budiť a vyžadovať si jedlo, hoci  v minulosti pravidelne prespalo celú noc. Môže tiež prejaviť záujem o to čo jeme my. V tomto období je vhodné dať bábätku po troške ochutnať rôzne zložky – zeleninu, ovocie, dokonca aj pečivo, aby sa oboznámilo s lepkom, ktorý tak nebude pre jeho organizmus neskôr problémovým. Po prvom „zoznámení“ s nemliečnou stravou môžeme začať so zavádzaním prvých príkrmov.

Odporúčame sa vopred poradiť s pediatrom, či nepozná iné dôvody, prečo by ste so zavádzaním nemliečnej stravy mali počkať.

Zložky v priemyselne vyrábaných jedlách pre dojčatá boli pred zavedením do predaja ohriate na vysokú teplotu a potom ochladené. Týmto spôsobom tak v potravinárskom priemysle predlžujú ich životnosť. Zničí sa tak však chuť, a dokonca aj niektoré živiny surovín. Pri príprave príkrmov doma môžeme sledovať kvalitu produktov a dostať do nich najkvalitnejšie zložky, a teda vytvoriť tak chutné a výživné príkrmy pre naše dojča.

Bábätká sú  veľmi citlivé na zvyšky pesticídov a iných škodlivých chemikálií nachádzajúcich sa v bežných potravinách, preto je minimálne v prvých mesiacoch vhodné jedlá pripravovať z biopotravín.

Pri zavádzaní príkrmov začíname v menších množstvách s jednozložkovým príkrmom, napr. mrkvou, ktorú varíme v menšom množstve detskej dojčenskej vody, až  kým nezmäkne.  Následne ju popučíme a podávame bábätku.  Jedlo môžeme pripraviť aj dusením na pare, čím sa lepšie zachová chuť a obsah živín jednotlivých surovín. Je možné, že bábätko zje prvý deň z podávaného pokrmu veľmi málo, preto pri zavádzaní príkrmov po nemliečnej strave dieťaťu vždy ponúkneme aj mliečko. Ten istý príkrm, v približne rovnakom čase, opakujeme nasledujúce 2 dni. Počas týchto 3 dní je možné sledovať, či sa u bábätka nevyskytla nejaká alergická reakcia na konkrétnu zložku. Po 3 dňoch môžeme pridať k mrkve ďalšiu zložku, napr. zemiak alebo petržlen, alebo iný druh zeleniny.  Postup podávania takto opakujeme nasledujúce tri dni, a po jedle opäť ponúkame dojčenské mlieko. Postupne takto vyskúšame rôznu zeleninu, a keď ich už dieťa pozná niekoľko, môžeme ich vzájomne kombinovať Skúsme  do stravy pridať aj kúsok mäsa, ktoré varíme hodinu v detskej dojčenskej vode bez pridania soli. Mäso je potrebné následne pomixovať. Mäso sa deťom do jedla odporúča pridávať 6 x do týždňa. Odporúčané je morčacie, králičie, teľacie, kuracie.

Od 7. mesiaca pridávame do detského jedálnička ďalší chod, a tým je desiata. Dieťatku ponúkneme uvarené ovocné pyré – v prvých mesiacoch prikrmovania tuhou stravou je odporúčané podávať uvarené jablko, hrušku, resp. ďalšie lokálne ovocie. Teda ovocie pestované na Slovensku.

Obed v tomto období varíme z už odskúšaných surovín s pridaním žĺtka a tiež bezvaječných cestovín alebo ryže. Do príkrmov vždy pridávame aj kvapku bio oleja ( repkový, konopný), ktorý obsahuje Omega3 mastné kyseliny.

Kašu sa odporúča pridať na večeru a podávať aspoň 1 hodinu pred spaním, aby sme tak bábätku nezaťažili tráviaci systém tesne pred spánkom. Kaše sú rôzne – ryžová, kukuričná, pšenová, celozrnná, pšeničná, ryžovo-kukuričná. Ponuka je naozaj pestrá a je len na vás a vašom bábätku, akú si vyberiete a bude vám vyhovovať.

Okolo 10. mesiaca života bábätka už môže jesť takmer všetko. Na olovrant mu je vhodné podavať  napr.jogurt, chlebík natretý maslom, jemným syrom mozzarelou, alebo iný kravský syr ( netavený a neplesňový), zeleninu. Obed doplníme o bielok a ebezvaječné cestoviny smieme nahradiť cestovinami obsahujúcimi vajce. Zakázaný je ešte med, oriešky, hríby a čokoláda. Jednotlivé príkrmy už nemusia byť pomixované úplne na jemno a dieťaťu môžeme podávať jedlo po malých kúskoch, alebo v hrudkovitejšej konzistencii.

Je na vašom uvážení, aký príkrm mu dáte v ktorom čase.  Existujú len všeobecné odporúčania, že ovocie by sa malo podávať v predpoludňajších hodinách a olovrant by mal byť iný. Je to kvôli vyššiemu obsahu cukru v ovocí.  Záleží na  vašich denných zvykoch, čo zvyknete jedávať a v akom čase počas dňa.

Pre dieťa a jeho imunitu je dôležitá aj pestrá a vyvážená strava plná vitamínov. Prečítajte si o tom prečo je vápnik pre deti jednou z najdôležitejších minerálnych látok, ktorá je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutná.

Okolo 1. roka života sa  už prechádza na upravenú stravu dospelých. To znamená, že dieťa už môže všetko, čo navaríme pre seba, avšak koreníme s mierou, a soľ by sme mali naďalej obmedzovať. Naďalej je zakázaný  med, ktorý je silným alergénom. Pri strave neplatí, že dieťa je „naša zmenšenina“, organizmus ešte nemá natoľko vyvinutý ako má dospelý človek, preto treba na tento fakt prihliadať s rozumom, tak aby sme nášmu dieťatku neuškodili.

Pridať komentár