Prinieslo vaše dieťa domov vši? Takto sa ich zbavíte

Odstraňovanie vší z vlasov (nielen) u dieťaťa si vyžaduje množstvo trpezlivosti. Pokiaľ ale dodržíte kroky v našom návode, celá procedúra sa zaobíde bez vzdoru a potoku sĺz.

Vši. Drobný hmyz, ktorý kladie vajíčka nazývané hnidy. Vši sa najradšej usalašia vo vlasovej časti hlavy, kde spôsobujú nepríjemné svrbenie. Možno vás zaujíma, akým spôsobom odlíšite biele hnidy od lupín, keďže na prvý pohľad vyzerajú totožne. Hnidy nájdete pri koreňoch vlasov a odstránite ich pomerne ťažko, pretože dokonale priľnú k pokožke hlavy.

Prenášajú sa extrémne rýchlo

Vši sa u detí, a všeobecne v detských kolektívoch, rýchlo šíria. Stačí, aby ich malo jedno dieťa, no ak neostane v domácom prostredí až do doby ich definitívneho odstránenia, hravo nimi nakazí ďalších kamarátov. Je dôležité vykonať preventívne opatrenia aj v domácnosti – zistiť, či vši stihli zaúradovať u ďalších členov rodiny. Voš, ako sme už spomínali, spôsobuje nepríjemné svrbenie, ktoré sa môže na pokožke prejaviť červenými podráždenými miestami. Tie sú voľným okom viditeľné, čo celý proces uľahčí.

Ako postupovať ak má dieťa vši?

  • V lekárni kúpte špeciálny šampón proti všiam a hnidám, ktorý pri tomto probléme predstavuje absolútne gro. Obyčajný šampón na vši a hnidy neúčinkuje.
  • Po umytí vlasov špeciálnym šampónom dieťaťu hlavu opláchnite, vlasy prečešte hrebeňom s hustými zúbkami. Iba tak z hlavy odstránite všetky mŕtve vši i hnidy.
  • Postup opakujte po niekoľkých dňoch, aby ste hlavu dieťaťa zbavili všetkých vší a hníd.
  • Každý vlasový predmet, ktorý používate na česanie dieťaťa, ošetrite príslušným prípravkom.
  • To sa týka aj pokrývok hlavy, čiapok, šiltoviek, posteľnej bielizne. Zabaľte ich na niekoľko dní do vrecka bez prístupu vzduchu. Inak hrozí, že povedzme z posteľnej bielizne stratená voš prelezie na nového hostiteľa, respektíve rovnakého, ktorého ste pred chvíľou s námahou odvšivili.
  • Vši dokážu prežiť na nábytku i bielizni až dvadsaťštyri hodín. Textílie ako obrusy či posteľnú bielizeň perte na najvyšších teplotách.
  • Dieťa navráťte do kolektívu až potom, čo je zbavené všetkých vší a hníd.

Prevencia nepomôže

Doposiaľ neexistuje žiadna stopercentná metóda, ako nákaze zabrániť – iba ak ostrihať dieťaťu vlasy dohola. Vo všeobecnosti máte na výber z nasledujúcich alternatív: vlasy dôkladne kontrolujte, a to najmä v čase, keď sa v blízkosti nachádza niekto so všami. Čiastočne dokáže pomôcť repelentný šampón. No ten je nutné používať pravidelne a nechať ho na hlave pôsobiť dlhší čas. Keď prípravok nezaberie, je pravdepodobné, že ste použili preparát, na ktorý má hmyz vybudovanú odolnosť. Vyskúšajte preto iný, napríklad sprej proti všiam a hnidám. Ďalšou možnosťou neúspechu je ignorovanie správneho postupu odvšivenia. Často býva potrebné vykonať akciu opakovane. Majte tiež na pamäti, že samotný odvšivovací prostriedok príliš nepomôže, ak hnidy mechanicky z vlasov neodstránite hrebeňom.

Kam sa obrátiť, keď už si neviem rady?

Poradiť vám môže detský lekár, lekárnik i zamestnanci zdravotných ústavov. Akonáhle je zavšivený pacient prijatý do nemocnice, za poplatok ho odvšivia aj tam. Než sa však obrátite s prosbou o pomoc na odborníka, mali by ste sa posnažiť zbaviť vší svojpomocne. Pretože úspešnosť tejto procedúry závisí predovšetkým na dôslednosti, s akou budete vši z hlavy mechanicky odstraňovať.

Pridať komentár