Premeňte okolie svojho domu na bezpečné prostredie a vzrušujúce ihrisko

Ak máte deti, najdôležitejším hľadiskom bude pre vás pravdepodobne bezpečnosť nielen pri navrhovaní interiéru, ale aj pri úprave okolia domu. Takto by to aj malo byť, príchodom potomka sa riziko nehôd musí minimalizovať aj prispôsobením prostredia. No nezabúdajte ani na to, že pobyt vonku má byť o slobode, voľnom pohybe a bezstarostnej hre. Keď svojim deťom budete dôverovať, zvýšite ich pocit zodpovednosti, odvahu a sebavedomie. Ale ako skombinovať tieto dve mimoriadne podstatné, no na prvý pohľad bijúce sa aspekty? Čítajte ďalej, máme zopár dobrých nápadov.

Pri záhrade malá džungľa

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí nedisponujú len predným dvorom, ale aj záhradou, využite túto výhodu na rozšírenie voľnočasových aktivít vašich ratolestí. Do určitého veku, či už vedome alebo intuitívne, každé dieťa napodobňuje svojich rodičov. Hra na „dospelákov“ z hľadiska vývinu má oveľa väčší význam, než sa to na prvý pohľad zdá. Počas týchto momentov si deti vytvárajú hodnoty, postoje, prehlbujú si videné spôsoby komunikácie a spracúvajú nové informácie aj vnútorné konflikty. Vytvorte im priaznivé prostredie na nerušenú hru napríklad detskou záhradkou. Navyše toto miesto nebude len ihriskom, ale poskytne vám vynikajúcu možnosť aktívne, ale nenásilne ich zapájať do domácich prác. Je to jeden zo zábavných spôsobov, ako si vaše deti obľúbia hodnotnú voľnočasovú aktivitu.

Záhradka pre deti by mala byť mimoriadne farebná a rôznorodá, plná všelijakých rastlín, plodín, bujnej zelene. Ako taká improvizovaná džungľa. Dospelí potrebujú systém a poriadok, ale pre najmenšie generácie je najlákavejšie to, kde sa dá vždy niečo nové objaviť. Tajomná záhrada sľubujúca dobrodružstvo dokáže vyhrať nad hrami medzi štyrmi stenami ešte aj v zime. 

Rastliny vyberme tak, aby do záhrady prilákali čo najviac živočíchov. Tu sme narazili na ďalší generačný rozdiel. Pamätáte sa ešte na to, ako zanietene ste so svojimi škôlkarskými spolužiakmi pozorovali dážďovky? Teraz už takéto plaziace bytosti môžete vnímať ako odpudzujúce, no deti potrebujú pozorovať, objavovať a skúmať úplne všetko. Dôležitým aspektom je ale aj bezpečie. Každý rok modifikujte toto miesto podľa vekových osobitostí detí. Napríklad, kým si nie ste stopercentne istí, že nedokážu odolať ochutnávaniu farebných bobúľ, venujte zvýšenú pozornosť tomu, aby sa nemohli dostať k jedovatým rastlinám. 

Takýto priestor môže posilniť a prehĺbiť aj vzťah medzi dieťaťom a rodičom. Ak vaše ratolesti budú mať svoj vlastný (samozrejme menší) záhon, o ktorý sa budú môcť starať, môžete sa na záhradné práce tešiť spoločne. Motiváciou môže byť aj vlastné náradie. Zakúpte také, ktoré sa hodia do menších ručičiek a ktorých používanie zvládnu, no bude zároveň aj výzvou. Snažte sa teda vybrať plnohodnotné detské nástroje, nie krehké a nekvalitné napodobeniny, ktoré by spôsobovali len frustráciu, hnev a znechutenie. Samozrejme aj tu je potrebné, aby ste im jednotlivé pomôcky poskytovali postupne, podľa veku. 

Zelená sa trávička, vtáča letí z hájička…

Mať čo najväčšiu trávnatú plochu v okolí domu – sen každého rodiča. Veď dav veselých a bosých malých ľudí ponorených do bezstarostnej hry je jedným zo symbolov šťastného detstva. Viete to spraviť celkom jednoducho a rýchlo, ale aj bezpečne, kvalitne a esteticky. Túto ideálnu kombináciu vám zabezpečí zatrávňovacia dlažba. Má však aj ďalšie skvelé výhody. Jednou z nich je odvádzanie dažďovej vody, ktorá cez zatrávňovacie otvory prenikne priamo do pôdy. Nemenej dôležitým benefitom je aj spevnenie pôdyvysoká zaťažiteľnosť. Navyše sa prispôsobí akémukoľvek povrchu. Nemusíte sa obávať ani vyhotovenia tejto domácej lúky, pretože pokládka zatrávňovacej dlažby nie je nič komplikované.

Tým, že svojim deťom dovolíte chodiť po tráve bez topánok, dáte im väčší priestor na vnímanie okolitého sveta a spoznávania nielen prírody, ale aj vlastnej percepcie a vlastných reakcií. Logicky, keď im dovolíte robiť niečo doteraz nepoznané, pomôžete im obohatiť sa o ďalšie skúsenosti. Spracovávajú viac podnetov, tým pádom prichádzajú na stále nové súvislosti a spojitosti. Pri bosej chôdzi sa to udeje cez hmatový vnem. Má priaznivé účinky aj na stabilitu a nadobudnutie motorickej istoty, okrem toho aktivizuje také svaly, ktoré obuté nohy nepoužívajú. Nemenej dôležité, a možno to najpodstatnejšie je to, že ide o ničím neporovnateľný a upokojujúci zážitok. 

Pieskovisko je vždy dobrý nápad

Jedným zo základných komponentov záhrady rodín s malými deťmi je pieskovisko. Pri výbere vhodného miesta by ste mali nájsť takú časť okolia svojho domu, kde hra bude bezpečná a zábavná aj počas veľkých horúčav. Pieskovisko by teda malo strážiť nejaký veľký strom alebo budova. To snáď ani nemusíme vysvetľovať, prečo bude praktické, ak naňho uvidíte aj z okna, respektíve z vášho obľúbeného záhradného kresla. Vtedy, keď sa pieskovisko nepoužíva, zakryte ho, aby doňho nevliezli domáce alebo túlavé zvieratá.

Tento parádny prvok záhradného ihriska môžete kúpiť už ako hotový. No ak vás baví domáce majstrovanie, vyrobte ho sami z dosiek, paliet alebo starého nábytku. Veľkosť a tvar pieskoviska zvoľte podľa svojich vlastných možností a predstáv. V každom prípade by však na jeho spodok mala byť umiestnená nejaké vodotesná vrstva, napríklad plastová fólia, ktorá bude slúžiť ako bariéra pre burinu. Namiesto obyčajného piesku zo záhrady zabezpečte jemnozrnný a samozrejme čistý piesok, ideálne špeciálne určený do pieskoviska. Bočná stena by nemala byť príliš vysoká, aby voľnému pohybu nič nebránilo ani tým najmenším. 

Staré dobré drevené

Plastové hračky sú zvyčajne lacnejšie a dostupnejšie. Ich širokej ponuke nie je jednoduché odolať. Oplatí sa však investovať do kvalitnejších materiálov, pretože tie sú trvácnejšie a odolnejšie. Do záhrady sa vám najviac bude hodiť drevo. Je prirodzenejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu. Keďže drevené hračky nebývajú také farebné a ozdobené ako umelohmotné, silnejšie podnecujú aj fantáziu dieťaťa. Nezabúdajte ale na to, že len preto, lebo niečo je drevené, ešte neznamená, že je aj dobré. Nekvalitne spracovaný materiál sa môže poškodiť, prasknúť a spôsobiť zranenie.

Jedným z vašich spoločných projektov môže byť výroba cestičky vedúcej k pieskovisku, samozrejme z dreva. Použite guľatiny alebo klady, v prípade potreby ich obrúste a ich farebný dizajn už nechajte na najmladších umelcov. Zvážte ich hlbšie ponorenie do zeme, znížite tak riziko toho, že sa posunú alebo že o nich niekto zakopne. Ale ak ich nestabilizujete úplne, v okolí vášho domu budete mať zrazu ďalšiu pomôcku na rozvoj motoriky. Balansovanie po takejto cestičke má veľmi priaznivý vplyv na rovnováhu. 

Voda, voda, vodička

Väčšina detičiek neskutočne miluje vodu. Veru, dospelí ľudia si ani neuvedomujú, aká je táto zlúčenina fascinujúca. Ponúka mnoho možností na hru, aj keď ako prvá vám mohol napadnúť detský bazén. Záhrada je ale výborným miestom napríklad na jednu skvelú Montessori aktivitu, ktorá spočíva v prelievaní vody. Na detský stôl postavte 2 džbány, voda sa má prelievať z jedného do druhého. To je všetko. Na prvé počutie sa môže zdať, že táto činnosť nemá žiadny význam, no deti sa pri nej dokážu sústrediť dlhé minúty, trénujú si teda koncentráciu pozornosti, ale aj motoriku, najmä koordináciu pohybov. 

Dovoľte svojim deťom zašpiniť sa. Zdroj vody umiestnite aj k pieskovisku, vaše ratolesti sa vám odvďačia veselou výrobou blata, šťastnými výkrikmi a výbuchmi smiechu. Pri tejto aktivite nuda nikdy nemá šancu. 

Pridať komentár