Zásady bezpečného prania detských vecí.

Pranie bábätkovských vecí je spolu s prebaľovaním jednou z činností, ktorým sa, najmä počas prvých týždňov života dieťatka, nevyhne žiadna mamička. Ba čo viac, trávi nimi väčšinu dňa.

Hoci celkové množstvo detského oblečenia čiastočne eliminuje používanie jednorazových plienok, i tak detské veci zaberajú podstatnú časť koša so špinavým prádlom. Ako prať jednotlivé kúsky, aby detská pokožka nebola zbytočne podráždená a zaťažená?

Mnoho novopečených mamičiek sa riadi jednoduchým pravidlom: Použite 1/3 dávky prášku, navoľte dvojnásobné pláchanie, namiesto aviváže vyskúšajte ocot a žehlite (ak chcete) prvý mesiac. Avšak, ide skutočne o kombináciu bezpečnú pre pokožku malého bábätka?

Hneď v úvode článku si zdôrazníme zopár základných bodov:

  1. Pokožka novorodenca je extrémne citlivá. To znamená, že reaguje aj na zvyšky pracieho prostriedku na oblečení. Výsledkom býva alergická reakcia, ktorá dokáže dieťatko (i jeho rodičov) riadne potrápiť.
  2. Materiál oblečenia, ktorý nosí vaše dieťa, zohráva rovnako významnú úlohu. Skúsenosti mamičiek hovoria jasnou rečou. Ideálne je zakúpiť bavlnené oblečenie bez umelých prísad. Obľúbené sú taktiež bambusové materiály.
  3. Možno vás prekvapí informácia týkajúca sa farebnosti použitých materiálov. Čím je farba oblečenia tmavšia, tým viac chémie sa v ňom nachádza. Pre najmenšie deti by ste mali mať v skrini predovšetkým oblečenie svetlých, pastelových odtieňov a samozrejme biele.
  4. Koľko pracieho prášku je dosť? Postačí vám polovičná dávka prášku. Rozhodne neplatí, že čím väčšia škvrna na oblečení, tým viac prášku treba použiť. Na škvrnu na oblečení platia osvedčené zbrane: Predpranie (najlepšie v rukách), sóda bikarbóna a vysoká teplota pri praní. Kupujte odev, ktorý možno prať na teplote 60 ˚C.

Pre deti detský prášok

Zastávate názor, že dieťa znesie i bežný prací prostriedok, v ktorom si periete vlastné oblečenie vy dospelí? Opak je pravdou. V dnešnej dobe sú aj malé bábätká náchylné na alergie a ekzémy, takže je na mieste čeliť daným hrozbám, povedzme kúpou vhodného pracieho prípravku. Aspoň prvé dva–tri mesiace po narodení bábätka zainvestujte do detského prášku. Kým trafíte tú správnu značku (nie všetky detské pracie prostriedky vyhovujú všetkým deťom bez rozdielu), zadovážte si menšie balenia. Dobrou voľbou sú ekologické pracie prostriedky.

Aviváž radšej nie

Odborníci tvrdia, že i keď v obchode ľahko natrafíte na aviváž s prívlastkom superjemná, v prvých mesiacoch ju nechajte ležať bokom. Neraz sú to práve aviváže, ktoré jemnú detskú pokožku dráždia. Prečo? Aviváž dodáva bielizni vôňu, nie čistotu. Ak vám oblečenie po opratí príliš „nevonia“, pridajte do posledného pláchania pár kvapiek levanduľového/mandarínkového éterického oleja.

Na zmäkčenie oblečenia vám ako náhrada poslúži obyčajný ocot. Ten pridajte do posledného pláchania (v objeme cca 0,5 – 0,7 dl). Zápachu sa nebojte, bielizeň ním nie je cítiť. Ocot odstráni zvyšky pracích prostriedkov, vodného kameňa, stabilizuje farby a ako sme už spomenuli, zmäkčí bielizeň.

Detské veci samostatne?

Detskú bielizeň nie je nutné separovať a prať oddelene od zbytku vecí. Niektoré mamičky perú detský odev zvlášť až do šiestich mesiacov veku dieťatka, iné v tom vidia zbytočnosť. Rozhodnite sa vy. Spočiatku je ale namieste neriskovať podráždenie citlivej pokožky dieťatka. Chrániť ju, aj dôslednou prevenciou, by malo byť prvoradé.

Žehlenie (nie) je zbytočnosť

Na žehlenie detského oblečenia sa názory ľudí pomerne rozchádzajú. Kým podaktoré mamičky ho spolu s dermatológmi považujú za potrebné, iní rodičia mu, skôr naopak, neprikladajú žiadnu váhu. Faktom ostáva, že dôležité býva u najmenších detí hlavne v prípade oblečenia, ktoré priamo prilieha k pokožke, a ďalej u detí, ktoré už bojujú s kožnými ťažkosťami.

Možno vás prekvapí, že …

… poriadnu šarapatu dokáže narobiť práčka. Preto ju sem-tam dôkladne vyčistite, a to aj zvnútra. V jej škárach sa môžu hromadiť plesne a iné nečistoty. Tie sa pri praní dostávajú do vlákien oblečenia. Raz za čas pustite práčku bez prádla iba s vhodným  prípravkom (niektoré mamičky nedajú dopustiť na obyčajný ocot alebo sódu na pranie). Plesne a nečistoty sa môžu držať aj na vodnom kameni, takže dbajte na jeho pravidelné odstraňovanie.

Domáci variant pracieho prostriedku? A prečo nie!

Domáci prostriedok na pranie spolu s avivážou si môžete vyrobiť aj v pohodlí domova. Táto alternatíva dozaista poteší všetkých fanúšikov ekologickejších riešení. Postačia vám dve základné ingrediencie, a síce: jeden kilogram sódy na pranie a jedna kocka mydla na pranie. I keď vám strúhanie mydla zaberie zrejme najviac času, vďaka finálnemu výsledku neoľutujete ani minútu. Nastrúhané mydlo potom zmiešajte so sódou na pranie. Do práčky stačí dať zhruba jednu lyžicu.

Ďalšou alternatívou je gél na pranie, keď nastrúhané mydlo zalejete asi litrom vriacej vody, necháte rozpustiť, dosypete sódu a dolejete štyrmi litrami vody bežnej teploty. Takto vznikne tekutý gél. Do pripravenej zmesi kľudne pridajte 20-30 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu.

aviváž pre deti

Vlastnoručné vyrobená aviváž

Opäť veľmi jednoduchý postup, založený na kombinácii dvoch surovín. Pripravte si 2 dc octu a 30 kvapiek esenciálneho oleja. Zmiešajte ich a prilievajte do priečinku v práčke určeného pre aviváž.

Ako periete vy? Prezradili ste nám vaše skúsenosti

Simona (30): „Matejove vecičky periem neustále na 90-tke a výlučne v detskom prášku. Raz som ho omylom vyprala v pracom prostriedku pre dospelých a celý sa vyhádzal. Chudáčik.“

Marta (41): „Všetko periem na štyridsiatke, iba občas uteráky, utierky a látkové plienky na 60-tke. Moje deti sú živé, zdravé a okrem plienkovej dermatitídy nikdy netrpeli žiadnymi kožnými peripetiami. Oblečenie im žehlím iba výnimočne. Ak by problémy kožného charakteru mali, určite by som si nechala poradiť a zvolila iný spôsob prania.“

Miroslava (25): „Predpieranie, namáčanie vecí, ručné odstraňovanie škvŕn. Niektoré maminy majú asi veľa voľného času. Takéto pridávanie práce by som pochopila iba v prípade, že rodina nemá práčku. Ja periem všetko na 60-tke, žehlím len oblečenie, ktoré ide môjmu Jankovi priamo na kožu a so škvrnami žiadne väčšie odstraňovacie procedúry nerobím.“

Viera (30): „Používame papierové plienky, látkové máme na prebaľovacom pulte a malinkej ich dávam pod hlavičku pri a po dojčení. Periem ich na 90-tke a netrápia ma žiadne škvrny. Oblečenie ale periem na 40-tke, pretože sa bojím jeho poškodenia. Ak je na ňom výraznejšia škvrna, predperiem ju najprv v rukách.“

Pridať komentár