Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem astmy, ekzému či sennej nádchy trápia potravinové alergie, a to už od útleho dojčenského veku. Dá sa im nejako predísť?

K riešeniu problému je potrebné pristupovať už od základu. Zvýšený výskyt alergií sa dá predpokladať v prípade osôb, u ktorých sa v príbuzenskej línii objavuje problematika v podobe ekzémov, astmy či tráviacich ťažkostí. O to viac je nutné zvýšiť pozornosť. Najlepšou ochranou proti vzniku alergie je kojenie, a ak nie je kojenie možné, potom spolu s pediatrom zvážiť preventívne podávanie hypoalergénneho mlieka a predísť tak komplikáciám.

4 zásady, ako predísť alergiám

Najlepšou prevenciou pred nástrahami alergií je správna výživa a kojenie bábätka v prvých mesiacoch života. Niekedy však ani to nestačí. Ak alergiami trpí jeden z rodičov alebo súrodenci, je ňou ohrozené aj bábätko. Prejdite si s nami 4 základné zásady, ako sa dá alergiám u detí predísť.

Dojčite čo najdlhšie

Prvých 6 mesiacov života sa odporúča kŕmiť bábätko výhradne dojčením. Materské mlieko dodáva bábätku látky, ktoré vytvárajú zdravú črevnú mikroflóru. Posilňujú tým imunitný systém bábätka a priamo ho tak chránia pred chorobami a vznikom alergií.

Ak nemôžete dojčiť, zvoľte to správne HA mlieko

Určite ste sa už stretli so skratkou HA, ktorá vo vás môže vyvolávať dojem, že ide o pojem hypoalergénny. Táto skratka však znamená hypoantigénny. Táto kojenecká výživa má mliečnu bielkovinu štiepenú na malé časti, takže ju organizmus lepšie vstrebáva a je vhodná práve u detí, u ktorých je vyššie riziku vzniku alergie. Pri výbere mlieka sa určite poraďte s odborníkom.

Neodkladajte zavádzanie príkrmov

S príkrmami sa začína porovnateľne ako pri detičkách, ktoré riziko vzniku alergie nemajú. Neskoršie zavádzanie príkrmu (čím sa myslí neskôr ako od ukončeného 6. mesiaca veku) totiž ďalšiu ochranu pred alergiami u nedojčených detí neposkytuje a môže byť skôr kontraproduktívnym. Pokiaľ sa bábätko s niektorou potravinovou zložkou nestretne do 12. mesiaca veku (výnimkou je kravské mlieko ako samostatný nápoj a med), môže to viesť k neskoršiemu vzniku alergie, pretože imunitný systém túto potravinu nemusí tolerovať ako bezpečnú.

Alergizujúce potraviny zavádzajte postupne a sledujte reakcie dieťaťa

Pri zavádzaní jednotlivých potravín by ste mali dbať na ich postupnosť a určite je potrebné sledovať reakcie bábätka na ne. Obzvlášť pozor dajte na:

 • obilniny s lepkom (pšenica, jačmeň, raž, ovos),
 • mlieko (neupravené kravské, kozie a ovčie),
 • vajcia, med a orechy,
 • ryby a údeniny,
 • umelé sladidlá, arómy a konzervačné látky,
 • zo zeleniny: zeler, paradajky, paprika, špargľa, cibuľa,
 • z ovocia: citrusové plody, jahody, egreše, ríbezle, maliny a ostružiny.

Lepok by mal byť zavádzaný do diétneho režimu medzi 5.-12. mesiacom v malých dávkach. Vyskúšať môžete napríklad 2 čajové lyžičky zápražky alebo ovsených vločiek do zeleninovej polievky.

Ako zistíte, že dieťatko má alergiu?

Alergia môže mať rôzne prejavy. Ako prvé signály, ktoré by vám mohli napovedať, že dieťatko by mohlo trpieť alergiou sú napríklad:

 • tráviace ťažkosti ako zvracanie, hnačky, krv v stolici, zápcha,
 • kožné vyrážky, opuchy úst alebo očí,
 • senná nádcha,
 • dýchacie problémy ako dýchavičnosť, astma,
 • nepokoj, poruchy spánku,
 • chudokrvnosť.

Diéta je dobrý začiatok

Diétou sa pri potravinovej intolerancii rozumie vylúčenie problematických potravín z jedálnička. Ak je bábätko kojené, diétu by mala podstúpiť aj mamička. Pri podozrení na alergiu bielkoviny kravského mlieka je vhodné mliečne výrobky všetkého druhu na určitý čas úplne vylúčiť. Inú alternatívu je lepšie odkonzultovať so skúseným odborníkom. Ten zostaví vhodný nutričný plán a odporučí ideálnu náhradu tak, aby jedálniček dieťaťa zostal nutrične plnohodnotný.

K záveru …

Materské mliečko má od prírody málo alergénov a obsahuje cenné ochranné látky, ktoré vnútorne posilňujú odolnosť bábätka. Preto by deti z rodín, ktoré trpia alergiami, mali byť kojené minimálne 6 mesiacov, samozrejme ak tomu nič nebráni. Je to považované za najlepší spôsob prevencie alergií. Pokiaľ dieťatko nie je kojené, je čiastočne kojené alebo je už odstavené, odborníci odporúčajú hypoalergénnu výživu.

Pridať komentár