Ponuka plienok na trhu je ozaj pestrá. Ako vybrať tie správne?

Pokiaľ nepatríte k nadšeným vyznávačom bezplienkovej metódy, prebaľovaním dieťaťa strávite prvé mesiace jeho života veľa času. Aj preto si na výbere plienok dajte záležať.

Niet pochýb, že v minulosti to mali matky pri výbere plienok podstatne ľahšie. Viac-menej sa museli spoliehať na tie látkové. V dnešnej dobe sa k nim však pridružili i ďalšie typy, z ktorých všetky majú svoje pre a proti. Ale pekne poporiadku.

Neexistuje univerzálny druh plienok, ktorý by vyhovoval všetkým deťom rovnako. Kým pokožka jedného bábätka je pri používaní určitého druhu bez akýchkoľvek ťažkostí, iná zas môže na tieto plienky reagovať zapareninami či ďalšími kožnými zmenami.

Tieto tipy vám pomôžu

Na trhu je dostupných niekoľko druhov plienok. Aké si, možno aj na základe informácií obsiahnutých v našom článku vyberiete, ostáva len na vás. Už krátko po ich zakúpení ale zistíte, či veľkosťou, zložením, prípadne fixáciou vášmu dieťatku vyhovujú.

Jednorazové plienky sú pri prebaľovaní najpraktickejšie. Dieťaťu poskytujú vyšší komfort, pretože ho neobmedzujú v pohybe. Majú taktiež vyššiu savosť a dobrú priľnavosť. V rámci dlhších výletov s bábätkom mimo domova sú pre podaktoré matky doslova nevyhnutnosťou. K ich negatívam patrí nepriaznivý dopad na životné prostredie i vyššia cena. Ako sme už v predchádzajúcich riadkoch načrtli, jednotlivé typy jednorazových plienok sa navzájom líšia. Preto je potrebné metódou „pokus-omyl“ zistiť, aká značka citlivej pokožke vášho bábätka vyhovuje najviac.

Látkové plienky v modernejšej verzii

Látkové plienky sa zdajú byť ekologickejšou voľbou. A aj sú. Dostať ich kúpiť v nudnejšej bielej verzii, ale i spestrené početnými farebnými vzormi. Vyrobené bývajú z bavlny, z bambusu či konope (s prímesami). Najsilnejším argumentom tejto skupiny plienok a mamičiek, ktoré po nich rady siahajú, je šetrnosť k detskej pokožke a napriek vyšším obstarávacím nákladom značná úspora financií v budúcnosti. Pre objektívnosť spomenieme aj zápory. K nim patrí horšia savosť, deťom môžu spôsobiť ťažkosti pri pohybe a bývajú spojené s náročnejšou údržbou, keďže ich treba pravidelne vyvárať a žehliť.

Klasika našich mám

Štvorcové plienky sú starou známou klasikou našich mám, najmä pre ich univerzálnosť. Používali ich totiž aj ako tienidlo do kočíka alebo na utretie slín bábätka. Nohavičkové plienky sa považujú za modernú vychytávku pre mamičky s  neposednými deťmi. Jednoducho ich dieťaťu oblečiete postojačky, rovnako ako slipy či nohavičky. Špeciálnou kategóriou sú potom plienky do vody. Tie musíte mať, akonáhle sa s dieťaťom vyberiete na kúpalisko či plávať do krytého bazéna. Najlepšie urobíte, ak sa informujete priamo na konkrétnom mieste, ktorý typ plienok na plávanie povoľujú.

Počuli ste o separačných vložkách?

Veľkou pomôckou dnešných mamičiek používajúcich látkové plienky je separačná vložka, vyrobená z čisto prírodného materiálu. Separačné vložky sa vkladajú priamo pod zadoček bábätka a udržia ho v suchu. Slúžia na zachytenie stolice, čím uľahčujú následnú údržbu plienok. Po použití znečistenú separačnú vložku spláchnete do záchoda, pocikanú možno vyprať spolu s ostatnými plienkami a opätovne použiť.

 

Rada na záver: Plienky pre bábätko radšej nekupujte do zásoby. Veď deti rastú veľmi rýchlo, obzvlášť v prvých týždňoch a mesiacoch života. Pri výbere plienok podľa veľkosti sa orientujte váhou vášho dieťaťa.

  • Novorodenecké plienky s označením 1. Sú vhodné pre bábätká od 2 do 5 kg. V obchodoch natrafíte aj na typy plienok so špeciálnym výstrihom chrániaci pupok novorodenca.
  • Plienky mini s označením 2, ideálne pre bábätká od 3 do 6 kg. V tomto období majú deti prevažne tekutú stolicu. Hľadajte najmä strihovo pasujúce plienky, aby nedošlo k pretečeniu.
  • Plienky midi s označením 3, určené pre bábätká od 4 do 9 kg.
  • Plienky maxi s označením 4, s ďalším delením podľa veku a váhy dieťaťa. V tejto kategórii sa predávajú aj naťahovacie nohavičky. Tie oceníte napríklad pri nácviku dieťaťa na nočník.

Pridať komentár