Pohodlne, ale štýlovo. Módne tipy pre mamičky

Mať štýlové oblečenie a byť upravená za každých okolností nie je jednoduché. Vyhovieť týmto podmienkam je niekoľkonásobne náročnejšie, ak ste rodičom. Ranné vstávanie, príprava raňajok a bezproblémové vychystanie detí do škôlky/školy je častokrát takou únavnou výzvou, že mnohé mamičky si už ani nenájdu čas na seba. Zostaviť dokonalý outfit za pár sekúnd ale nie je nemožné. Poradíme vám, ako nezabudnúť na módu a štýl ani pri malých deťoch, no ale hlavne ako sa cítiť krásne a žensky aj v role mamy. 

Je celkom obvyklým a prirodzeným javom to, že po narodení detí sa šatníky mamičiek prispôsobia novým životným okolnostiam. Aj vy vnímate niečo podobné? Pokúste sa tento proces riadiť vedome. Môže sa z toho vykľuť jedna celkom zaujímavá objavná cesta, možno odhalíte aj také zákutia svojho štýlu, o ktorých ste doteraz ani nevedeli. Jednotlivé kúsky si vyberajte tak, aby sa k sebe navzájom hodili, teda aby ich kombinovanie nevyžadovalo veľa energie a času. Skoro každá značka má svoju „basic“ sériu, čiže sortiment základných modelov. Takéto môžu byť dobrým základom šatníka mamičky, no určite by nemali byť jeho jediným obsahom. 

Čarovný prútik: doplnky

Šatník nie je iba o oblečení. Narážame na to, že by ste si mali zabezpečiť aj nejaké vkusné, najlepšie výrazné doplnky. Také, ktoré oživia outfit vyskladaný z úplne základných kúskov. Samozrejme aj bižutériu budete musieť prispôsobiť deťom. Farebný náhrdelník alebo náramok z trblietavých korálok sú predsa veľmi lákavé hračky. Dnes sa našťastie už vyrábajú produkty špeciálne pre mamičky. Pomôcť môže aj to, ak si z tých najzaujímavejších modelov dokúpite ďalší rovnaký kúsok, aby ste ho v prípade potreby mohli požičať svojmu dieťatku. 

Doplnkom môže byť aj make-up. Nemyslite na nič komplikované. Stačí, ak vždy budete mať poruke červený rúž alebo špirálu. Aby ste s tým mali čo najmenšie starosti, kúpte si vodeodolné produkty. 

Doplnky môžete využiť aj na zmenu outfitu bez potreby prezliecť sa. Ráno si oblečiete napríklad jednoduché čierne bavlnené šaty s džínsami. Táto zostava je dostatočne pohodlná na to, aby ste v nich zvládli ranné rituály spojené s odchodom do škôlky. Rifle neskôr zameňte za silonky, do uší si zaveste výrazné náušnice, nezabudnite na výrazný rúž, a môžete vyraziť na pracovný obed alebo kávu s kamarátkami. 

Hovorí sa, že pre krásu sa trpí. Toto pravidlo u mnohých žien obzvlášť platí pri výbere medzi omrznutými ušami alebo záchranou účesu. Lenže averzia voči prikrývkam hlavy môže zmiznúť, ak sa stanete mamičkou. V prvých mesiacoch sa vám určite niekoľkokrát stane, že budete nútená vyjsť z bytu po rannej sprche s mokrými vlasmi. Štýlová čiapka alebo farebná šiltovka vás vtedy môže zachrániť. Nebude na škodu zaobstarať si niekoľko typov slnečných okuliarov. Tmavé kruhy pod očami odstránia mnohokrát efektívnejšie ako akýkoľvek korektor. A v neposlednom rade oveľa rýchlejšie.

Tenisky vaše každodenné

Jeden zo súčasných trendov mamičkám mimoriadne vyhovuje. Máme na mysli športovú obuv kombinovateľnú do akéhokoľvek outfitu. Tenisky sme dlhé roky spájali s vyslovene funkčným oblečením, no dnes sú skôr módnou vychytávkou. Pokojne si ich obujte ku kožušinovej veste, romantickej sukni, elegantnemu kabátu. Nebojte sa toho, že by ste pôsobili neupravene alebo chaoticky. Práve naopak. Ukážete ostatným, že sa v móde vyznáte a do svojho šatníka smelo vnášate nádych večnej mladosti.

Štýl cez detaily, ženskosť cez farby

„Ružové pre dievčatá, modré pre chlapcov.“ Toto presvedčenie stráca na sile, pomaly sa stáva zastaraným. Aj napriek tomu treba priznať, že existujú určite farby a prvky, ktoré stále spájame so ženskosťou. Vyberte si ružové tepláky namiesto „praktických“ sivých, k ležérnym rifliam si oblečte dámsky kabát romantického strihu s výrazným opaskom. Je úplne v poriadku, ak počas materskej dovolenky máte nadmernú potrebu pôsobiť nežne alebo chcete ukázať, že dokážete byť zvodná a sexi aj s detskou fľaškou v ruke. 

Ako sme už vyššie uviedli, najužitočnejšie kúsky pre maminky sú tie základné modely, ktoré je možné ľahko kombinovať. Ale úplne malinký detail odhaľujúci vašu jemnú dušu predsa nič nemôže pokaziť. Takým je napríklad:

 • „véčkový“ výstrih,
 • náprsné vrecko s flitrami,
 • volány na rukávoch,
 • lesklé lemovanie,
 • výrazný opasok,
 • hodvábna stužka namiesto šnúrok do topánok.

Elegancia neznamená nepohodlnosť

Riešenie je niekedy oveľa jednoduchšie, než sa zdá. Už sa vám zunovalo to, že si každý deň obliekate tepláky alebo rifle s mikinou? Tak to jednoducho nerobte. Marie Kondo vo svojom knižnom bestselleri Kúzelné upratovanie tvrdí, že kategória „domáce oblečenie“ by malo byť tabu. Nestačí teda, ak je niečo funkčné. Daná vec by mala byť zároveň aj zdrojom radosti. Pri nákupe oblečenia možno automaticky vyrazíte do športového oddelenia. No prečo by ste si namiesto športových funkčných legín nemohli kúpiť nejaké pohodlné bavlnené nohavice s elegantnejším strihom? Čo by sa stalo, ak by ste si na kočíkovanie obliekli vkusný overal ušitý z kvalitného materiálu? Vašou občasnou maminkovskou rovnošatou môže byť pokojne aj slávnostnejší kúsok. Dnes už nie je problém nájsť takéto modely v pohodlnom a kvalitnom prevedení. Cenovo vás to môže vyjsť mnohokrát aj lacnejšie ako napríklad nejaká značková tepláková súprava.

Najvyšší stupeň elegancie je dresscode, ktorý sa nazýva white tie. Predstavuje večerné, plesové šaty, ktoré sa však v našich končinách neobjavujú často ani tam, kde by boli namieste. Spoločenské oblečenie si často mýlime s kancelárskym štýlom. Elegantnosť je ale oveľa širším pojmom, musíme ju len správne zadefinovať. Pocity, ktoré v nás evokuje sú obvykle tieto:

 • nepohodlnosť,
 • náročná údržba,
 • výstrednosť,
 • útek z komfortnej zóny. 

Lenže vhodne zvolená a správne zostavená elegancia nemusí predstavovať ani jedno z predchádzajúcich pojmov. Zameňte ich za pozitívne:

 • sofistikovaný prejav,
 • ženskosť,
 • úhľadnosť,
 • nadčasový štýl. 

Kapsulový šatník

Pokiaľ slovné spojenie „kapsulový šatník“ nie je pre vás neznámym, pri čítaní tohto článku vás mohol viackrát napadnúť. Spájajú ho s majiteľkou jedného londýnskeho butiku, Susie Faux. V 70-tych rokoch vytvorila takú kolekciu, ktorá je považovaná v podstate za prvý kapsulový šatník. Metóda spočíva v kombinácii kúskov, ktoré sa k sebe hodia. Jedna kapsula obsahuje konkrétny počet odevov (napríklad 2 vesty, 2 nohavice, 4 topy, 2 páry topánok atď.). Môžete mať samostatné kapsule na cestovanie, prácu, večernú zábavu atď. Ide o to, že by ste ich mali budovať podľa rovnakých pravidiel.

Zdroj fotiek: freepik.com

Pridať komentár