Pitný režim  – koľko, čo a ako piť?

Hoci voda neprináša do tela žiadne živiny, je nevyhnutná pri metabolických procesoch v ľudskom tele. Prísun tekutín je dôležitý pre správne fungovanie organizmu dospelých ale aj detí – práve tie patria k rizikovej skupine náchylnej na dehydratáciu. Dôvodom je vyšší podiel vody v tele oproti dospelým a taktiež fakt, že potrebu smädu nie vždy indikujú. Koľko, čo a akým spôsobom by deti mali vypiť sa líši v závislosti od ich veku a aktuálnych okolností.

Koľko by malo dieťa piť?

Koľko a aké ďalšie nápoje môžeme deťom ponúkať závisí od ich veku, hmotnosti a zloženia stravy. V zásade sa odporúča, aby deti s hmotnosťou do 10 kilogramov prijímali asi 100 ml tekutín na 1 kilogram. Deti vážiace od 10 – 20 kilogramov by mali denne prijať 1000 ml plus ďalších 50 ml tekutín na každý kilogram. A u detí nad 20 kilogramov sa k základným 1000 ml pridáva 20 ml na každý kilogram. Teda konkrétne napríklad 15 kilové dieťa by malo denne vypiť 1000 ml plus 50 x 5, teda dokopy 1250 ml. Do tohto celkového množstva sa započítava aj voda obsiahnutá v strave – polievky, ovocie, zelenina. Zvýšený príjem nad stanovený denný rámec zabezpečíme počas horúcich letných dní či choroby (horúčka, hnačka) aby sme zabránili možnej dehydratácii organizmu.

Čo piť?

Už od prvých dní po narodení dieťa prijíma tekutiny formou materského mlieka, ktoré je tvorené z 90 % práve vodou. Výhradne dojčené dieťa nepotrebuje iný prísun tekutín, pokiaľ je dojčené na požiadanie. U detí, ktoré prijímajú umelé mlieko, je potrebné pridať minimálne 50 až 75 ml vody/kg hmotnosti/deň. So zavádzaním pevnej stravy sa zvyšuje príjem tekutín – ideálna je čistá stolová voda bez bubliniek s nízkym obsahom sodíka, resp. dojčenská voda. Alternatívou sú detské čaje, ktoré nesladíme (ani medom) a kvôli možnej alergii nepridávame ani citrón. Na spestrenie môžeme príležitostne podávať aj zeleninové alebo ovocné šťavy, ideálne čerstvo odšťavené a zriedené s vodou. Podávané tekutiny by nemali byť príliš studené (ani počas letných dní), nakoľko vlažné nápoje prechádzajú telom postupne a lepšie ho osviežia a nedráždia žalúdok. Sladké malinovky, kolové a iné „farebné“ nápoje sa neodporúčajú – sú zdrojom konzervantov, umelých látok a predovšetkým cukru, čím zvyšujú riziko obezity a zubného kazu.

Z čoho piť?

Kým u dojčiat nám na začiatku vystačí obyčajná lyžička, nakoľko vody prijímajú naozaj len po malých dúškoch, neskôr sa z výberu vhodnej „nádoby“ stáva veda. Pokiaľ dieťa tekutiny odmieta, môže to byť práve správny „obal“ s veselým motívom, ktorý ho bude motivovať ku pitiu. Na trhu je množstvo fľaší a pohárov s rôznymi sosákmi a náustkami. Na začiatku si dieťa obvykle vyskúša niekoľko z nich, kým nájdete ten pravý. Základom je, aby bola nádoba ľahká a uchopiteľná aj pre dieťa, preto je dobré, ak má po bokoch ušká. Pokiaľ je plastová, tak dbajte na to, aby bola vyrobená bez BPA. Náustok by mal byť ľahko dostupný pri čistení a ideálne taký, aby sa tekutina z neho svojvoľne nevylievala. Popri fľaši skúšajte dieťaťu ponúkať aj hrnček alebo pohár. Existujú dokonca také, z ktorých sa obsah nedá vyliať a pohár dieťa neprevrhne.

Pridať komentár