Všetko o pitnom režime detí – odporúčania, ktoré by mal poznať každý rodič!

I keď voda nepatrí medzi živiny, pretože telu nedodáva žiadne vitamíny a cenné látky, jej dostatočný prísun je pre správne fungovanie organizmu kľúčový.

Následkom rôznych metabolických procesov dochádza k veľkým stratám vody, tak napríklad: 1,2-2 kg (60%) vody odchádza močom, 0,6 kg (20%) odparovaním kožou, 0,5 kg (15%) dýchaním a 0,15 kg (5%) stolicou. Tieto straty je nutné pochopiteľne nahradiť, a to s ohľadom na vek, zdravotný stav, fyzickú aktivitu, teplotu okolia a pod nielen u detí, ale aj dospelých.

Možno vás prekvapí, že …

 • U dojčiat tvorí tekutina až 75% obsahu všetkých tkanív.
 • S vekom množstvo vody v organizme klesá. U detí školského veku tvorí „iba“ 53% v prípade dievčat a 64% u chlapcov.
 • U dieťaťa je v porovnaní s dospelým človekom potreba vody na jednotku hmotnosti niekoľkokrát vyššia. Preto sa pri nich rýchlejšie prejaví akýkoľvek disbalans.

Nedostatočný príjem vody

Dehydratácia hrozí u dieťaťa hlavne pri silných hnačkách, sústavnom vracaní, prehriatí organizmu, chorobe, horúčkach a vtedy, keď dieťa z určitých dôvodov odmieta piť. Pri väčšom nedostatku tekutín organizmus reaguje tým, že začne šetriť existujúce zásoby a na zaistenie nevyhnutných životných procesov dochádza k ich redistribúcii. Tým ale vznikajú a prehlbujú sa ďalšie klinické príznaky.

Prvým signálom dehydratácie organizmu je pocit smädu. Ten sa pri malých deťoch neprejavuje dostatočne intenzívne, preto vašej pozornosti môže chvíľku unikať. Prezraďme si zopár sprevádzajúcich symptómov, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť.

Príznaky ľahkej až strednej dehydratácie:

 • dieťa je nepokojné a unavenejšie než obvykle,
 • dieťa menej močí (u dojčiat menej ako 6 pomočených plienok denne),
 • dieťa má suchšiu sliznicu v ústach,
 • dieťa pri plači menej slzí,
 • strata hmotnosti je do 10%.

Príznaky ťažkej dehydratácie:

 • dieťa je nepokojné alebo naopak veľmi ospalé,
 • dieťa má výrazne vpadnuté oči,
 • dieťa má chladné ruky a nohy,
 • dieťa má výrazne suché sliznice v ústach,
 • dieťa močí iba raz alebo dvakrát denne,
 • strata hmotnosti je nad 10%.

 

Pri výraznejšom deficite tekutín sa zhoršuje prekrvenie kože a končatiny sú chladné. Primeranosť pitného režimu zistíme aj podľa množstva a sfarbenia moču. Pokiaľ má moč tmavú farbu, je to známka dehydratácie.

Koľko je dosť?

Vek Potreba tekutín (ml/kg telesnej hmotnosti)
1. deň života 50 – 70
2. deň 70 – 90
3. deň 80 – 100
4. deň 100 – 120
5. – 9. deň 100 – 130
10. deň – 7. mesiac 150 – 180
8. – 12. mesiac 100 – 140
2. rok 80 – 120
3. – 5. rok 80 – 100
6. – 10. rok 60 – 80
11. – 14. rok 50 – 70

Ak dieťa tekutiny odmieta

A to sa v praxi stáva často. Dieťa si potrebu napiť sa nie príliš uvedomuje, respektíve signály vlastného tela kvôli hre či rozptýleniu vonkajšími podnetmi prehliada. Vyskúšať možno rôzne finty: niekoľko druhov hrnčekov, športové fľaše, fľaše so slamkou alebo na začiatku podávať nápoje po lyžičkách. Niektoré deti spočiatku pijú iba z fľaše a následne  prechádzajú na dospelý hrnček. Väčším deťom kľudne ponúknite nápoj a zároveň sa napite aj vy. Dieťaťu tak poskytnete vzor a vytvoríte u neho asociáciu „moja mamička / ocko pije, napijem sa tiež“. Výborne funguje, keď dieťaťu ponúknete slamku, čím mu pitie ozvláštnite. Majte po ruke i dostatok ovocia a zeleniny, ktoré zaistia aspoň čiastočné doplnenie tekutín do organizmu.

Tieto nápoje áno

 • U novorodencov a dojčiat je zbytočné zaraďovať do výživy čaj, ak je inak dieťa dostatočne dojčené.
 • U starších dojčiat a detí, ktoré prijímajú už ďalšiu nemliečnu zložku potravy, tekutiny pridávajte postupne.
 • Základ pitného režimu by mala tvoriť neperlivá stolová voda.
 • Pre deti je vhodný aj ovocný sirup, dostatočne zriedený vodou (aby nápoj nebol prisladký).
 • 100% ovocné džúsy sú pre zaradenie do pitného režimu detí vhodné. No je nevyhnutné, aby boli riedené stolnou vodou v pomere aspoň 1: 1. Obsahujú totiž veľké množstvo cukru. Nariedením džúsu sa tak množstvo cukru aj ovocných kyselín zriedi a telo si s nimi ľahšie poradí.
 • Do denného príjmu tekutín sa započítavajú aj tekutiny z polievky, omáčky či voda v ovocí a zelenine.
 • Mlieko, kakao alebo džús majú charakter tekutiny, no zároveň sú potravinou, pretože okrem vody dodávajú organizmu i podaktoré živiny.

Príjem tekutín by mal byť rozdelený rovnomerne do menších dávok počas dňa. Odborníci neodporúčajú vypiť veľké množstvo tekutín počas krátkeho časového úseku. Sú kladené vyššie nároky na vnútorné orgány, ktoré musia vodu spracovať. Dochádza k zaplneniu žalúdka a sťaženiu jeho práce.

Majte na pamäti, že …

K čajom (ovocným i bylinkovým) a ovocným a zeleninovým šťavám pristupujte ako k akejkoľvek novej potravine. To znamená, do výživy dieťaťa ich zavádzajte postupne, s odstupom niekoľkých dní a sledujte alergické reakcie. Dôležitá je správna teplota nápoja, ktorý dieťaťu podávame. Všeobecne platí, že by mali byť primerane teplé (cca 20-25 °C). Vychladené alebo horúce nápoje nie sú pre detský organizmus vhodné, keďže telo sa môže s výrazným tepelným rozdielom horšie vyrovnávať.

Čo radšej nie!

 • Dojčatám nepodávajte čierny čaj, pretože obsahuje triesloviny a ďalšie zlúčeniny, ktoré na seba viažu železo a iné minerály, čím znižujú ich vstrebateľnosť v organizme. Totožne pôsobí aj zelený čaj.
 • Favoritom značnej časti detí, bohužiaľ, sú sladké limonády. Tie obsahujú veľké množstvo cukru, farbív i spomínaný kofeín. Nadmerná konzumácia cukrom sladených nápojov vedie k zbytočnému nárastu energetického príjmu, čo vedie k nárastu telesnej hmotnosti a vzniku zubného kazu.
 • Ani pitie veľkého množstva minerálnej vody nie je potrebné a vhodné. Ak dieťa aktívne nešportuje, je zdravé, nežije v horúcej klíme, detský organizmus nemá na prísun minerálnych látok zvýšené nároky. Ak zaradíme do pitného režimu dieťaťa minerálnu vodu, nemal by jej denný limit prekročiť približne 1 pohárik za deň (300 ml).
 • Nezabudnite ale striedať rôzne druhy. Každá je špecifická svojím zložením a niektoré minerálne látky môžu výrazne prevažovať nad ostatnými.
 • Opatrní by mali byť rodičia u instantných čajov, ktoré sú spravidla obzvlášť sladké a plné farbív.
 • Bylinkové čaje s vyslovene liečivými účinkami sa do pravidelného pitného režimu detí nehodia. Mohlo by sa stať, že dieťa ochorie, na liečivu silu byliniek už bude zvyknuté a detskému organizmu so zdravotnými ťažkosťami nepomôže.

Pri črevných ťažkostiach opatrne

Pri hnačke dôjde ľahko k dehydratácii a súčasnej strate minerálnych látok stolicou. Aj pri horúčkach, keď dochádza k nadmernému poteniu s cieľom ochladzovanie organizmu, bývajú straty vody a minerálnych látok enormné. V týchto situáciách je nutné zaviesť tzv. rehydratáciu. Použiť sa dá rehydratačný roztok pripravený z vody, cukru a soli. Dávkovanie by malo byť opatrné a po lyžičkách. 

Upozornenie na záver

Do 6 mesiacov je nutné na pitie a pri varení používať dojčenskú vodu pre riziko metamoglobinanémie. Preváranie vody je potrebné zhruba do 6. – 9. mesiaca. Dieťa sa potom stáva viac pohyblivé, zvedavé a za deň sa mu z rúk dostane do úst viac baktérií než by mu hrozilo z vody. Voda z vodovou, ktorá je zdravotne nezávadná, je po 6. mesiaci veku aj pre dojčatá úplne bezpečná.

 

Pridať komentár