Pes k bábätku a deťom – áno alebo nie?

Domáce zviera v jednej domácnosti s dieťaťom, to je pre mnohých rodičov rozporuplná otázka. Niektorí, najmä teda tí, ktorí mali domáceho maznáčika už ako malí, sú rozhodne za. Veď so psíkom bola sranda, mohli ho hladkať a šantiť sa s ním.

Na druhú stranu sú tu ale tí, ktorí v tom vidia hrozbu. Veď už sa párkrát stalo, že pes pohrýzol človeka, dokonca ja dieťa. Ako to ale v skutočnosti je? Naozaj je kombinácia pes a dieťa naozaj taká nebezpečná?

Dilema pre mnohých rodičov

Ak si sami neviete dať rady, či je to vhodná voľba, alebo nie, odporúčame sa pozrieť na niekoľko faktorov, ktoré sme pre vás zhrnuli. Koniec koncov, posledné slovo je aj tak na vás a na vašom rozhodnutí.

Mali ste psíka už pred narodením bábätka?

Mnoho rodín má domáceho maznáčika ešte pred narodením bábätka. Tento člen rodiny má prístup všade a často dokonca so svojim páničkom spí aj v posteli. Lenže keď sa rodina rozrastie o ďalšieho člena, začnú sa vynárať otázky.

Čo ak bude dieťa na zviera alergické? Čo ak pes začne žiarliť na dieťa? Zvládneme výchovu dieťaťa a starostlivosť o psa?

Riešenie

Pes si bude musieť po narodení dieťaťa zvyknúť na ďalšieho člena rodiny. Zrazu príde detský plač a krik, pribudnú nové pachy a detské hračky. Ako bude dieťa rásť a objavovať svet, objaví aj psa.

Našťastie si psy často na dieťa zvyknú, ba dokonca ho ochraňujú. Samozrejme sa však netreba na inštinkty psa spoliehať. Je preto vhodné si spoločnosť dieťaťa pri psovi ustrážiť.

pes a male dieta

Ako ochrániť vaše dieťa?

Spôsob, akým ste vychovávali svojho psa, by sa po narodení dieťaťa nemal výrazne zmeniť. Pes by si veľmi rýchlo všimol radikálnu zmenu a nemuselo by to na neho mať dobrý vplyv. Namiesto ochranného inštinktu by mohol prejsť k žiarlivosti, ktorú by namieril, samozrejme, na nového člena rodiny.

Nové pravidlá by tak mali prichádzať postupne a miernym tempom, najlepšie ešte pred samotným narodením dieťaťa. Ak budete chcieť psovi zamedziť prístup napríklad do spálne, kde predtým spával s vami, bude to tvrdý oriešok a tak rýchlo ho to neodnaučíte. Na tieto veci je teda dobré myslieť dopredu.

Kedy treba dať psa preč z domu?

Bohužiaľ sú aj také prípady, kedy musí ísť pes nakoniec z domu preč. Dôvody môžu byť rôzne, od agresie psa, cez alergie dieťaťa či dokonca novopečenej mamičky. Toto by ale bolo vhodné zvážiť ešte pred narodením dieťaťa.

Iné je, ak je pes na dvore a viete zamedziť jeho kontaktu s dieťaťom. Ak sa tomu však nedá vyhnúť, je vhodné informovať sa v kruhu svojej rodiny, či by v prípade problému nebol niekto ochotný si vášho psa zobrať. Možno len na nejaký čas.

pes k malým deťom

Ako môže vzťah psa a dieťaťa pomôcť všetkým?

Je viacero potvrdených teórií, že vzťah dieťaťa a psa má na všetkých výborný vplyv. Prečo je tomu tak?

  1. Dieťa sa naučí ľahšie zvládať stresové situácie, ako je napríklad návšteva lekára. Ak totiž pôjdete so psom k veterinárovi a vezmete tam aj vaše dieťa, na príklade svojho štvornohého kamaráta pochopí, že všetci musia chodiť k doktorovi. Navyše, veterinári majú často pestré a oku lahodiace oblečenie, ktoré poteší nejedno detské oko.
  2. Mnoho plemien je k deťom priateľských a sú pre nich výbornými parťákmi, maznákmi a zároveň ich strážcami. Vaše dieťa tak má o zábavu postarané a zároveň je v bezpečí.
  3. Keď sú deti väčšie, zapájajú sa aj do starostlivosti o svojho štvornohého kamoša. Vďaka tomu sa učia zodpovednosti a empatii. Učia sa tak brať ohľad na druhých.
  4. Nezabúdajme na canisterapiu. Pes v domácnosti prispieva k uvoľneniu od stresu, čo má výrazný vplyv nielen na samotných členov rodiny, ale celkovo na jej chod.

Je len na vás, ako sa rozhodnete. Všetko má svoje pre a proti. Nejedna domácnosť však potvrdila, že pes je naozaj najlepším priateľom človeka, a to aj tých menších členov rodiny.

Pridať komentár