Páry odkladajú rodičovstvo, až kým nie je neskoro.

To, ako sa bude populácia v budúcnosti vyvíjať, vo významnej miere ovplyvňujú faktory ako pôrodnosť a plodnosť. Páry, a to nielen na Slovensku, hodnotia rodičovstvo ako veľký krok, preto potrebujú čas na premyslenie. Založenie rodiny mnohí mladí ľudia považujú za veľkú zodpovednosť, ktorej predchádza adekvátne finančné zabezpečenie zo strany partnerov, ale i duševná pripravenosť na status rodiča.

 

Dieťa áno, avšak neskôr

Práve váhanie býva jedným z dôvodov odkladania tehotenstva. Svoju úlohu v plánovaní rodičovstva samozrejme zohráva aj ekonomická situácia dvojice. Ďalšou príčinou môže byť znížená plodnosť ženy, muža alebo oboch v páre, prípadne neplodnosť. Nech už sú dôvody odkladania tehotenstva akékoľvek, faktom je, že vyšší vek u ženy má negatívny vplyv na schopnosť otehotnieť. Odkladanie tehotenstva možno dvojici zabezpečí finančnú stabilitu, no zvýšený vek negatívne vplýva predovšetkým na plodnosť žien.

 

Štatistiky hovoria jasnou rečou

Ženám vo veku od 20 do 24 rokov sa podarí otehotnieť do jedného roka v 86 % prípadoch. Ženy vo veku od 25 do 29 rokov dokážu do roka otehotnieť v 78 % prípadoch. Iba 63 % žien otehotnie vo veku 30 až 34 rokov a u žien vo veku od 35 do 39 rokov ide o 52 % zdarných oplodnení. Výskum na vzorke 304 žien sledoval správanie žien a plánovanie tehotenstva. Do roka plánovalo počať dieťa len 18 % žien, do dvoch rokov 24 %. Aj ženy, ktoré sú už matkami a plánujú mať ďalšie deti, svoje rozhodnutie odkladajú. Ďalšie dieťa by ženy chceli mať do roka v 20 % prípadoch, 36 % opýtaných matiek plánuje ďalšieho potomka do dvoch rokov.

 

Prírode možno pomôcť

Ženy sa pri plánovaní dieťaťa dostávajú do stresu v súvislosti so znižovaním plodnosti. Počet vajíčok vo vaječníkoch začína klesať už po 25. roku života, výrazný pokles nastáva po 35. roku. Či už chcete otehotnieť v dvadsiatich  alebo  tridsiatich rokoch, začnite zdravým životným štýlom. Lekári ženám odporúčajú zapojiť do plánovania tehotenstva aj partnerov. Aktívny životný štýl, užívanie celej škály vitamínov, napríklad na posilnenie imunity, a túžba po dieťati častokrát nestačí. Aby sa pár dopracoval k vytúženému dieťatku, mal by využiť všetky dostupné prostriedky, ktoré cestu k bábätku uľahčia aj spríjemnia. Významným pomocníkom sú vitamíny skupiny B – najmä inozitoly. Význam tohto vitamínu, ktorý je súčasťou bunkových membrán, má pre organizmu zásadný účinok a dôležitú úlohu ako aktivátor enzýmov riadiacich metabolizmus glukózy. Je nevyhnutný pri plánovaní tehotenstva, avšak niektorým ženám chýba. Dôvodom jeho nedostatku môže byť, že si ľudské telo nedokáže tento vitamín vyrobiť v dostatočnom množstve. Práve preto je potrebné správne stravovanie alebo jeho zabezpečenie prostredníctvom výživových doplnkov. „Pre plodnosť sú dôležité myo-inozitol a d-chiro-inozitol. V tele sa nachádzajú vo fyziologickom pomere myo-inozitol: d-chiro-inozitol – 40:1. D-chiro-inozitol podporuje syntézu glykogénu (pečeň, svaly a tuk), zlepšuje indukciu ovulácie na podklade zlepšenia inzulínovej senzitivity a redukciou cirkulujúceho inzulínu a androgénov,“ vysvetlila nám diabetologička a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová PhD. „Myo-inozitol je dôležitý pri správnom dozrievaní vajíčok. Má tiež dôležitú úlohu pri dozrievaní spermií v nadsemeníkoch a má antioxidačné účinky. Pôsobí na mitochondriálnej úrovni, a tým má spermia podstatne vyšší energetický potenciál.“

Pridať komentár