Ako na ochranu imunity detí počas jesene

 Nezabúdajte na imunitný systém svojich detí ani v jesenných mesiacoch, pretože práve vtedy si vyžaduje najväčšiu našu pozornosť. September je začiatkom zmien, ktoré každoročne po letných prádzninách ovplyvňujú náš život a ešte omnoho viac život detí, ktorých organizmus je vystavený negatívnym vplyvom z vonkajšieho prostredia. Teplé slnečné počasie postupne nahrádzajú sychravé rána a daždivé poobedia sprevádzané nízkymi teplotami. Bezstarostné momenty prádzninových dní vystrieda nová každodenná rutina školských povinností, ktoré sa podpíšu na nedostatku voľného času venovaného hrám a prispejú k pocitu únavy.

Detský kolektív v školách a škôlkach predstavuje najväčšie epicentrum, z ktorého si naše deti domov môžu zo sebou priniesť neželaného kamaráta, napríklad v podobe nepríjemnej chrípky, ktorá sa môže rozrásť do oveľa nepríjemnejších zdravotných ťažkostí.

Nemožno poprieť fakt, že najdôležitejším obdobím vývoja imunitného systému sú roky života práve počas detstva. Približne v piatom až šiestom roku dieťaťa možno považovať imunitu za plne funkčnú. Imunitný systém ochraňuje organizmus pred vplyvom patogénnych látok a patrí medzi najvýznamnejšie mechanizmy ľudského tela, ktoré zabezpečujú jeho homeostázu, čo predstavuje stav, kedy sú fyziologické procesy vnútorného prostredia organizmu v rovnováhe. Práve prostredníctvom imunity má organizmus schopnosť odolávať negatívnym vplyvom z prostredia. Kedže deti si ešte jeho dôležitosť nedokážu naplno uvedomovať, tak je úlohou a zárorodičov venovať dostatočnú pozornosť ochrane imunity našich najmenších pokladov.

Imunita reaguje na psychiku

Sick baby girl and puppy under quilt with fever and temperature.

Letné obdobie prináša do našich životov pocit väčšej psychickej pohody, ktorá v konečnom dôsledku dosť výrazne napomáha k udržiavaniu fyzického zdravia. Nervový systém a psychika nášho dieťa sa nachádzajú v úzkom vzájomnom prepojení s imunitným systémom. Prázdniny plné hier, smiechu, kúpania sa a mentálneho oddychu od školských povinností končia s príchodom jesene. Detské ihrisko nahrádza prostredie školy, ktoré vnáša do životov detí kolotoč rutiny, povinností a stresovým situáciam. Tieto a mnohé ďalšie faktory vplývajúce na mentálnu pohodu detí patria medzi spúšťače oslabenia imutného systému, ktorý je pre ľudské zdravie neskutočne dôležitý a ešte dôležitejší v prípade obdobia, kedy sa jedinec vyvíja. Deti sú vystavované nechcenému a častokrát pre ne úplne neznámemu pocitu stresu, negatívnym emóciam a únave. Rodičovská láska nepozná hranice, každý by pre dobro svojho dieťaťa urobil a aj robí maximum, ale sú situácie, ktoré nemožno ovplyvniť a naše deti prežívajú momenty, ktoré sú sprevádzané práve vyššie uvedenými negatívnymi faktormi vplývajúcimi na ich mentálnu pohodu.

Aké sú ďalšie faktory okrem stresu, ktoré ovplyvňujú imunitný systém detí?

  • Deficit spánku
  • Toxíny pochádzajúce zo životného prostredia
  • Alergie
  • Prekonané infekcie
  • Užívanie liekov, najmä antibiotík
  • Zlá životospráva
  • Nekvalitná strava
  • Negatívne emócie
  • Nesprávne obliekanie sa

Vyskytujúci sa zdravotný problém u nášho dieťaťa nemusí byť prvotným obdobím, kedy začneme reagovať na oslabenie imunitného systému. Nemusíme dokonca čakať ani na varovné signály. Ochraňovať a podporovať imunitu nie je na škodu nikdy, ani v prípade, že je organizmus zdravotne úplne v poriadku. Nečakajte na žiaden problém ani prejav a začnite hneď.

Žiaden stres, dostatočný oddych a správna životospráva sú správne kroky na ceste ochrany imunitného systému

Laughing curly girl with a butterfly on his nose. Healthy smile with white teeth. Free breathing concept.

Jedným z kľúčových spôsobov podpory detskej imunity je naša snaha nevystavovať ich stresovým situáciam a vplývať na detskú psychiku negatívne. Za každých okolností vynaložme snahu predísť situáciam, ktoré nemusia mať priaznivý dopad na mentálnu pohodu dieťaťa. Je potrebné a veľmi dôležité dbať na dostatočný spánok, ale i celkový oddych. Imunitný systém detí podporí fyzická aktivita v podobe športu alebo pravidelných prechádzok. Deťom nemožno odoprieť ovocie, zeleninu a potrebnú vlákninu, ktoré by sa mali nachádzať v ich každodennom jedálničku. Mentálna pohoda, správna strasa, oblečenie adekvátne k aktuálnemu počasiu, suplementácia doplnkov výživy, aktívny životný štýl, dostatočný spánok- to všetko patrí medzi spôsoby podpory imunity, pretože nutnosť dbať na správnu životosprávu dieťaťa nie je len v prípade imunity, ale jeho celkového zdravia.

TIP NA ZÁVER: Vedeli ste že aj niektoré druhy bylín vám pomôžu poraziť jesenné prechladnutie, tipy na bylinné čaje proti prechladnutiu nájdete tu .

Pridať komentár