Obéznych detí pribúda. Je to vina rodičov?

Čo vám napadne ako prvé, keď v obchode, na ihrisku alebo kdekoľvek inde zbadáte obézne dieťa? Pravdepodobne očami najskôr hľadáte jeho rodičov.

Podľa odborníkov sú totiž za hmotnosť svojich detí zodpovední práve oni. Ak majú rodičia nadváhu, existuje vyššie riziko, že prebytočné kilá potrápia aj ich deti. V prípade obéznych rodičov je riziko obezity u týchto detí dokonca dvojnásobné, pri dospievajúcich potomkoch až päťnásobné. Pritom by rodičom postačilo vedieť, akým zlozvykom sa, v záujme zdravia a spokojnosti vlastných detí, majú vyhýbať.

Početné prieskumy prišli s jasnými závermi. Každé piate dieťa medzi 6 -12 rokom života váži viac, než by malo. Príčiny sú zrejmé. Jednou z nich je nesprávna životospráva, založená na príjme nezdravých potravín s vysokým obsahom tukov. Tú majú z väčšej časti v rukách samotní rodičia. Ak zvyknete dieťaťu po trojchodovom menu naservírovať ešte aj koláč z lístkového cesta, utíšiť plač balíkom chipsov alebo mu na prechádzke ponúknuť miesto jabĺčka čokoládový keksík veľkosti XXL, veľmi mu tým škodíte. V rámci boja proti obezite určite.

Zdravotné nebezpečenstvo

Okrem zdravotných rizík, medzi ktorými „kraľuje“ vysoký tlak, hrozba cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a opuchov, netreba zabúdať ani na problémy psychického rázu. Deti vedia byť k sebe obzvlášť kruté a neraz si nedarujú ani najmenšiu odlišnosť – v tomto prípade kilogram navyše. Takýto výsmech spravidla vedie k narušeniu zdravého sebavedomia dieťaťa a môže na ňom zanechať zdravotné následky. Taktiež treba mať na pamäti, že obezita nezmizne zo dňa na deň. Milý tučko sa s nástupom do školy ťažko zmení na dieťa s akrobatickou postavou. Tukové bunky vznikajú v detstve a ich množstvo, odhliadnuc od genetických predispozícií, závisí aj od stravy, ktorú dieťa v ranom štádiu vývoja konzumuje. Ak mu celkom zbytočne servírujete nezdravé a tučné jedlá, pestujete v ňom doslova živnú pôdu pre nové tukové bunky.

Zopár odporúčaní v kocke

  • So soľou a cukrom stačí striedmo. Chuťové bunky malých detí sú citlivé a jednotlivé chute dokážu vnímať bez dochucovacích prostriedkov.
  • Neslaďte deťom čaj a ani iné nápoje.
  • Dbajte na dostatočný pitný režim dieťaťa, ideálna je neperlivá, dojčenská voda.
  • Ignorujte požiadavky na sladkosti, akonáhle sa dieťa začne dožadovať zvýšenej pozornosti, prípadne keď sa čertí.
  • K zvyšovaniu telesnej hmotnosti prispieva aj konzumácia fast foodov.
  • Problémom býva aj nepomer medzi príjmom a výdajom energie. Závery výskumov preukázali, že školáci venujú športu iba málo času (priemerne päť hodín týždenne) a to bez akýchkoľvek obmedzení v strave.

Áno pre šport

Za vhodný šport sa považuje plávanie, keďže podporuje kondíciu, vytrvalosť, rozvíja kapacitu pľúc a formuje postavu. Skvelým tipom je tiež korčuľovanie, tanec a bicyklovanie. Pravidelný pohyb prispieva k zhadzovaniu nadbytočných kilogramov, pozitívne vplýva na duševný stav a udržiavanie stabilnej telesnej hmotnosti. Majte preto na pamäti, že dávať dieťatku to najlepšie neznamená dopĺňať kvôli nemu permanentne chladničku.

Pridať komentár