Nepríjemné kurie oká. Takto sa ich zbavíte!

Možno sa domnievate, že kurie oká postihujú len dospelých. No opak je pravdou. Kurie oko možno objaviť aj na nožičkách našich detí.

Kurie oko (lat.clavus) je charakterizované presne ohraničeným kužeľovitým zhrubnutím pokožky, z prostriedku ktorého smerom do tkaniva vyrastá tŕň. Na jeho odstránenie existuje viacero možností. Na podaktoré z nich si v nasledujúcich riadkoch posvietime.

Osvedčená cibuľa

Pomerne často sa využíva tzv. „babský“ cibuľový recept. Na niekoľko hodín namočte plátok cibule do octu, potom ho priložte na postihnuté miesto, obviažte a nechajte celú noc pôsobiť. Ráno si nohy namočte do teplej vody, ktorá kožu zvláčni, a skúste kurie oko opatrne vylúpnuť.

Špeciálne náplasti pomáhajú

V lekárňach dostanete špeciálne náplasti, ktoré kurie oko chránia pred ďalším otlakom a zmäkčujú ho. Predávajú sa aj špeciálne masti a spreje.
V drogérii si môžete kúpiť vankúšiky na kurie oká, s otvorom uprostred. Náplasť na kurie oká dokáže vyliečiť kožu rýchlejšie, preto ju nechajte nalepenú hoc celý deň. Niektoré návody odporúčajú aj viac dní, no ak sa noha pri umývaní namočí, náplasť už tak dobre nedrží.

Skúste alternatívnu liečbu

Alternatívna liečba odporúča natierať postihnuté miesto citrónovou šťavou, v ktorej je rozdrvený strúčik cesnaku. Kurie oká môžete natierať aj ricínovým olejom a prikrývať plátnom. Keď túto procedúru vykonávate každý deň, kurie oká by mali zmiznúť.
Niektorí namiesto ricínového oleja používajú esenciálny olej z Gaultérie ležatej (Gaultheria procumbens), ktorý kurie oká zmäkčuje. Natreté miesto rovnako zabaľte do plátna.
Osvedčené sú aj kúpele chodidiel v horúcej vode s morskou soľou, prípadne v roztoku octu a teplej vody. Často používanou metódou je natieranie kurieho oka kyselinou mravčou, ktorú kúpite v lekárni.
Ďalší recept odporúča rozomlieť jazmínový kvet na kašu, natrieť postihnuté miesto a nalepiť náplasť. Tú po 5 dňoch vymeňte a postup opakujte až do vyliečenia (približne 3- až 5-krát).

Pozor na kyselinu salicylovú

V lekárni dostať náplasť napustenú kyselinou salicylovou, ktorá môže byť nalepená na nohe celý deň. Treba ju však stále kontrolovať, či sa neposunula. Účinná látka býva totiž iba na určitej časti náplastí.
Keď sa náplasť posunie, začne pôsobiť na nežiaduce miesto, na ktorom koža obelie, a môže aj mokvať. Nie je to však žiadne nešťastie – o niekoľko dní sa koža vráti do pôvodného stavu.
Mnohí odborníci neodporúčajú salicylové masti a kvapky, ktorými sa kurie oká zvyknú taktiež odstraňovať. Kvapky síce môžu odstrániť kurie oká, no keď sa kyselina salicylová dostane na okolitú kožu, často ju spáli a poškodí. Kvapky sa preto musia aplikovať do stredu kurieho oka.
Pozor! Diabetici by na liečenie nikdy nemali používať kvapky s kyselinou salicylovou!

Viete, že…
…už v roku 1877 popísal dr. R. L. Louis spôsob odstránenia kurieho oka s použitím popola z kôry vŕby, zmiešaného so silným octom?
…zástancovia bezbolestných riešení uprednostňujú jemnú masáž kurieho oka? (metóda je účinná),
…existuje aj laserové odstránenie kožného útvaru, ale táto metóda je veľmi bolestivá?
…menšie kurie oká často samé zmiznú, keď vymeníte nesprávnu obuv za vhodnú?
…ako prevencia je dobrá aj jemná masáž chodidiel, ktoré sa potierajú zmesou kryštálového cukru a olivového či jemného detského oleja? Po masáži zostávajú chodidlá jemné a bez zatvrdnutej kože.

Pridať komentár