Najčastejšie chyby pri praní džínsoviny. Robíte ich tiež?

Ľudia kladú na šetrné pranie džínsov oveľa menší dôraz v porovnaní napríklad so spodnou bielizňou. Potom sa čudujú, že už zakrátko nohavice strácajú svoj tvar i veľkosť. Pritom by stačilo dodržať niekoľko základných odporúčaní.

Zohnať dobre padnúce džínsy nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čím dlhšie sa o to snažíme, tým väčšmi si finálny kúsok v nákupnom košíku vážime. Následnej starostlivosti o oblečenie už ale extra pozornosť nevenujeme. Akých chýb sa počas prania dopúšťame najčastejšie?

Džínsy neperieme naruby

Džínsy bývajú ušité z pomerne hrubého materiálu a neustálym trením počas prania ľahko stratia na niektorých miestach farbu a tvar. Ak by ste chceli prípadné nebezpečenstvo eliminovať, obľúbené džínsy perte vždy obrátené naruby.

Nesprávny cyklus

Pre džínsy by bolo najideálnejšie ručné pranie, no čo si budeme nahovárať. Väčšina z nás to z určitých, nielen časových dôvodov robiť nebude. Pri praní používajte aspoň predpieranie v studenej vode a zvoľte jeden z miernejších pracích cyklov.

Šetríme na pracích prostriedkoch

Špeciálne pracie prostriedky a gély na zachovanie farby naozaj fungujú. A to najmä vďaka obsahu látok schopných udržať farbivo v tkanine a deaktivovať chlór (zodpovedný za blednutie farieb), vo vode.

Dávame prať príliš veľa oblečenia naraz

V snahe ušetriť zopár eur zvyknú mnohé ženy prať čo najviac kusov oblečenia pokope. Nezabúdajte však, že oblečenie by malo mať v bubne dostatok priestoru na „pohyb“.

Na aké ďalšie banality z času na čas zabúdame?

Nielen džínsy, ale aj ostatné kúsky vo vašom šatníku, si zaslúžia primeranú pozornosť. A preto berte na vedomie, že:

  • Oblečenie by malo byť pred praním vždy suché, gombíky odopnuté a vrecká prázdne.
  • Pri bielení sa vyhýbajte mosadzným nádobám a pozorne si prečítajte všetky inštrukcie týkajúce sa bielenia konkrétneho odevu. Bieľte výlučne v studenej vode a bielidlo nechávajte pôsobiť maximálne jednu hodinu.
  • Pokiaľ je vaše oblečenie výrazne farebné, počas sušenia ho nevystavujte priamemu slnku a silnejšiemu vetru. Aby kúsky z ťažkého materiálu uchovali svoj tvar, neprehýbajte ho. Niektoré oblečenie má tendenciu stratiť pri sušení tvar.
  • Pri ručnom praní netrite materiál o seba, no jemne ho stláčajte v rukách. Používajte studenú vodu a prací prášok nechajte pred pridaním odevu úplne rozpustiť.

O tejto vychytávke ste vedeli?

Už dlhé roky nosíme na džínsoch medené cvočky, ktoré dopĺňajú dizajn vreciek. V skutočnosti ale takmer nik netuší, k čomu sú primárne určené. Prvý raz ich na džínsových nohaviciach v roku 1872 použil krajčír Jacob Davies. Ten si všimol, že v miestach, kde sú dnes cvočky, sa nohavice rýchlo opotrebujú a poškodia. Džínsy sa vtedy používali ako pracovné nohavice, takže snaha spraviť ich odolnými voči poškodeniu bola na mieste. Davies do rohov vreciek prirobil medené nity, ktoré kapsu pevne prichytili a bránili jej rýchlemu poškodeniu. Patent si od chudobného krajčíra o čosi neskôr kúpil Levi Strauss a medené cvočky sa tak stali neoddeliteľnou súčasťou džínsov. Koniec koncov rovnako, ako aj malé vrecko na hodinky.

Pridať komentár