Na zdravú stravu si deti zvyknú rýchlo. Pripravte im tieto dobroty.

Aj vy patríte medzi tých, čo naposledy desiatovali v školských laviciach a olovrant radšej zaháňate kávou? Drobné pochutiny medzi hlavnými jedlami ale zohrávajú dôležitú úlohu v dennom jedálničku. Desiata zabezpečí, že sa na obed nevrhnete s úplne prázdnym žalúdkom a olovrant vás nabije dostatočnou energiou na popoludnie. Telu zároveň vysielate pravidelné signály, že si nemusí ukladať zbytočné zásoby.

Desiata a olovrant majú slúžiť ako malé snacky medzi jedlami, ktoré vám dodajú energiu a zaženú „vlčí hlad“. Veľa ľudí máva v zásobe sladkosti, keksíky, prípadne čokoládu. Rýchly nástup cukru vás možno na chvíľu nabudí, ale z hľadiska celého popoludnia je oveľa efektívnejšie dopriať si snack s obsahom proteínov. Ako v roku 2011 vedci z University of Cambridge zistili, sú to aminokyseliny obsiahnuté v bielkovinách, ktoré nás udržia „pri živote“. Koniec padania hlavy na klávesnicu, vyskúšajte skvelé tipy na rýchle a efektívne snackovanie! A pozor, tieto zdravé pochúťky ocenia i vaše deti.

Banán a arašidové maslo

Stará známa silná dvojka! Banán vám dodá dostatok minerálov aj sacharidov a arašidové maslo vyváži stranu bielkovín. Takto upokojíte rovnako veľkú chuť na sladké.

Humus a mrkva

Pokiaľ sa hlásite k vegetariánom, ideálny snack pre vás predstavuje humus s mrkvovými paličkami. Chrúmanie mrkvy vás zasýti, cícer doplní zásoby bielkovín, vlákniny a vitamínov. Malý zlepšovák? Vyskúšajte k humusu proteínový cracker, ktorý vás zároveň odbremení od šúpania mrkvy.

Cottage cheese s ovocím

Cottage cheesu si väčšina ľudí asociuje so zdravým stravovaním. Skúšali ste si ho ale zmiešať s čučoriedkami, čiernymi ríbezľami, prípadne iným drobným ovocím? Pridajte už len trošku škorice a výnimočný snack je na svete.

Chipsy s dipom

Nedávne prieskumy potvrdili, že medzi milovníkmi čipsov nájdeme minimálne dve tretiny ľudí, ktorí hľadajú ich zdravšiu alternatívu. Vďaka proteínovým čipsom svoje chute krotiť nemusíte. Na rozdiel od klasických zemiačikov neobsahujú žiadne prázdne kalórie, ktoré organizmu nedodajú žiadne prospešné látky.

Myslite aj na tieto živiny … a nielen pri stravovaní vašich detí

Vápnik

Minerál obzvlášť dôležitý pri budovaní pevných kostí a zubov. Napomáha zrážaniu krvi a telu premieňať prijatú potravu na energiu. Okrem toho podporuje správnu funkciu svalov.

Horčík

Udržiava silné kosti a stabilný srdcový rytmus. Podporuje imunitný systém a pomáha udržiavať dobrú funkciu svalov a nervov.

Esenciálne mastné kyseliny

Pomáhajú tvoriť bunky, regulovať nervový systém, posilňujú kardiovaskulárny systém, pomáhajú budovať imunitu a vstrebávať živiny. Sú dôležité pre zdravé fungovanie mozgu a zraku.

Železo

Má význam pri tvorbe hemoglobínu, červeného farbiva, ktoré viaže kyslík a myoglobínu, pigmentu, ktorú ukladá kyslík vo svaloch. Deti ho môžu prijímať napríklad formou sirupu.

Draslík

Reguluje rovnováhu vody v organizme, pomáha s funkciou svalov a srdcového rytmu, v neskoršom veku znižuje riziko vzniku obličkových kameňov a osteoporózy.

Vitamín A

Pomáha telu chrániť sa pred infekciou, podporuje zdravie a rast buniek a tkanív v tele, vrátane vlasov, nechtov a kože. Udržuje zdravé kosti a zrak.

Vitamín C

Je prospešný pri tvorbe červených krviniek, spevňuje kosti a tkanivá, pomáha udržiavať zdravé ďasná i krvné cievy. Posilňuje imunitný systém a chráni organizmus pred infekciami. Pomáha telu vstrebávať železo z potravín.

Vitamín D

Pomáha telu vstrebávať vápnik a podporuje stavbu kostí a zubov. Je potrebný na to, aby dieťa dosiahlo rastový potenciál a maximálnu kostnú hmotu.

Vitamín E

Má vplyv na tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunky. Dôležitý je pre imunitu a aj správne fungovanie metabolických procesov v tele.

Zinok

Napomáha pri trávení a látkovej výmene. Je tiež dôležitý pre zdravý rast a vývoj detí.

Pridať komentár