Na detskom riade ZÁLEŽÍ! Ako vybrať ten najbezpečnejší?

Riad pre deti by mal spĺňať prísnejšie kritéria v porovnaní s riadom, ktorí pri jedle používajú dospelí. Neviete, podľa akých meradiel vybrať ten najvhodnejší? Poradíme vám!

Možno sa práve pýtate, v čom spočíva zásadný rozdiel medzi detským a bežným riadom. Odpoveď je jednoduchá. Riad určený pre dospelých sa v rukách detí stáva doslova časovanou bombou. Ak svojmu potomkovi naservírujete večeru na klasický tanier, v lepšom prípade budete po zvyšok dňa upratovať črepy z podlahy. V tom horšom sa dieťa môže škaredo poraniť. Špeciálny detský riad by mal byť preto v každej domácnosti s dieťaťom samozrejmosťou.

Na čo prihliadať pri výbere?

Nezávadnosť 

…tá zohráva doslova prím. Pri výbere detského riadu je dôležité dbať na zloženie materiálu. Niektoré látky totiž môžu deťom spôsobiť alergie, astmu, bolesti hlavy, vyrážky, dýchacie ťažkosti aj nervové problémy.

Odolnosť

…malé deti sú nemotorné a radi zhadzujú tanieriky, hrnčeky i príbory na zem. Určite sa vám oplatí nakúpiť riad, ktorý bude vysoko odolný, zvládne tiež silné nárazy a je, obrazne povedané, nezničiteľný.

Upútanie na prvý pohľad

…čo si budeme nahovárať, riad sa musí deťom (za)páčiť. Poobzerajte sa po kúskoch s obľúbenými detskými postavičkami a zvieratkami vo veselých farbách. Efektívnejšia motivácia k jedlu hádam ani neexistuje.

Tepelná odolnosť

…detský riad by mal zvládnuť ohrievanie v mikrovlnnej rúre a samozrejme i chladenie na nízku teplotu v chladničke.

ÁNO pre tieto druhy

Výrobca bohužiaľ nie je zo zákona povinný uvádzať zloženie produktu. Pri hľadaní správneho riadu je tak občas doslova nemožné dopátrať sa presného zloženia. Dobrou indíciou ale býva aspoň základná orientácia v materiáloch.

Plast s certifikátom

Pokiaľ má plastový riad certifikát zdravotnej nezávadnosti, môžete svojmu dieťaťu bez obáv zaobstarať plastové tanieriky, misky i hrnček. Tento materiál je veľmi ľahký, odolný a pri správnej manipulácii dlho vydrží. Okrem certifikátu si skontrolujte aj kvalitu plastu. Príliš mäkký a tenký plast sa ľahko zlomí a dieťa následne nepekne zraní. 

Výborný bambus

Keď chcete deťom zaobstarať riad z bambusu, vyberajte výlučne ekologické a šetrné výrobky z organického bambusu bez obsahu olova, PVC a ftalátov. Detská jedálenská súprava z bambusu je zdravotne nezávadná a pevná. Vyhnite sa lacnému bambusovému riadu bez certifikácie a radšej si priplaťte za kvalitu a nezávadnosť. Ak si nie ste istí, kde takýto riad kúpiť, pozrite si diskusie mamičiek na internete. Skvelých tipov na kvalitný riad v nich objavíte neúrekom.

Drevený riad

Vhodným materiálom pre detský riad je klasické drevo. Drevený tanier pre deti, misky, ako i príbory z tohto materiálu bývajú medzi deťmi aj ich rodičmi mimoriadne obľúbené.

Sklo a porcelán pre väčšie deti

Bezpečným materiálom je i sklo bez farebných aplikácií a porcelán. Kvôli krehkosti a vyššej váhe je lepšou alternatívou pre staršie deti, ktorým nerobí problém držať riad pevne v ruke.

Týmto materiálom sa oblúkom vyhnite

Melamín: Nie je príliš odporúčaným materiálom pre tanieriky a príbory, môže obsahovať rakovinotvorný formaldehyd.

Pri výberov tanierov a misiek si všímajte aj obrázky. Tie by nemali obsahovať ťažké kovy (olovo alebo kadmium), čo výrobcovia nie vždy dodržiavajú.

Riad pre deti z PVC býva zmäkčený aditívami, na ktorých obsah však nie sú aktuálne limity prísne. Zmäkčovadlá, ako sú ADIP a ftaláty, boli pridávané do krehkých plastov pre ich zvýšenú ohybnosť. 

Pri kúpe detských fliaš je potrebné ustrážiť obsah bisfenolu A. Ide o látku, ktorá sa objavuje hlavne vo výrobkoch z polykarbonátu. V materiáli nie je pevne viazaná, počas používania sa postupne uvoľňuje a dostáva do ľudského tela. V tele sa správa podobne ako hormón estrogén, neraz súvisí s poruchami prostaty i výskytom rakoviny prsníka.

Majte na pamäti, že…

Reakcia na nebezpečné látky v detskom riade záleží na citlivosti organizmu. Niekedy je okamžitá, inokedy bohužiaľ skrytá. Napríklad, niektoré ftaláty majú dlhodobejšie účinky, vyvolávajú astmu, alergie i respiračné problémy. Látky ako ftaláty, ADIP či bisfenol simulujú v tele funkciu rôznych hormónov, takže dokážu rozhodiť predovšetkým hormonálny systém – spôsobiť vývojové chyby, ovplyvniť schopnosť reprodukcie, znížiť množstvo spermií, poškodiť plod či ovplyvniť menštruačný cyklus v neskoršom veku. 

4x pre bezpečný nákup

  • Nakupujte tovar v špecializovaných obchodoch pre deti, respektíve v lekárňach. Tovar v tržniciach či potravinách nemusí byť spoľahlivý a väčšinou nepochádza z overených trhov.
  • Pýtajte si certifikát, ktorý garantuje zdravotnú nezávadnosť tovaru pre deti do troch rokov. Každý predajca by ho mal na požiadanie predložiť.
  • Uprednostňujte produkty z Európy. Väčšina závadných výrobkov pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie.
  • Sledujte aktuálne zoznamy závadných výrobkov. Ministerstvo zdravotníctva a SOI ich pravidelne aktualizujú. 

Pridať komentár