Muž pri pôrode. Užitočná pomoc alebo ženský rozmar?

Mať pri sebe počas pôrodu milovaného partnera alebo nie? To je dilema, ktorú pred odchodom do pôrodnice rieši nejedna budúca mamička.

Názory na prítomnosť muža pri pôrode sa líšia. Na jednej strane máme ženy, ktoré pôrod vnímajú ako príliš neestetický a nechcú, aby ich muž v takejto chúlostivej situácii videl. Druhú kategóriu potom tvoria rodičky, ktoré si bez prítomnosti partnera samotný pôrod ani len nevedia predstaviť. Ktorú cestu ste si, respektíve by ste si, zvolili vy?

Narastajúci trend

Prítomnosť muža pri pôrode bola v minulosti skôr raritou. Až v posledných rokoch sa stáva obľúbeným celospoločenským trendom – vie totiž budúcich rodičov ešte viac stmeliť a narodenie spoločného potomka povýšiť na najsilnejší okamih ich doterajšieho spolužitia. Či už ste mamička v radostnom očakávaní alebo patríte k oteckom, ktorí sa zatiaľ iba plánujú zaradiť do kategórie mužov „pri tom“, čítajte ďalej. Možno vám rozhodovanie do značnej miery uľahčíme.

Čoho sa muži boja?

Rodička, ktorá z plných pľúc kričí po všetkých ľuďoch naokolo, zúrivo hltá hroznový cukor na doplnenie energie a svojho muža častuje tými najhoršími nadávkami. Asi tak, alebo aspoň podobne, vyzerajú pôrody v amerických filmových trhákoch. Nečudo, že pri takejto predstave bývajú muži vystrašení. Podľa prieskumov sa za ich negatívnym rozpoložením ukrýva tiež obava zo straty sexuálnej  túžby po partnerke, zlyhanie či nedostatočná psychická podpora.

Úloha partnera môže byť dôležitá

Váš partner by mal preto vedieť, aké sú vaše očakávania a na čo by sa mal v rámci možností pripraviť. Jeho neoceniteľná úloha spočíva v tom, že bude stáť pri vás, pripravený urobiť prvé – posledné pre vaše pohodlie a do konca života vo vás vidieť hrdinku. Už len to, že máte po boku muža, ktorému dôverujete, je v tak významný deň dôležité poznanie.

Odborníci vyzdvihujú pozitíva

V prvom rade počúvajte vlastné pocity a nenechajte sa ovplyvniť názormi ľudí, ktorí vaše nadšenie z mužovej prítomnosti pri pôrode nezdieľajú. Zdravotnícky personál k nim ale rozhodne nepatrí. Prax ukázala, že partneri vedia byť ženám pri pôrode veľkou oporou. A to najmä počas bolestivých a zdanlivo nekonečných kontrakcií. „Ak si aj nejaký muž myslí, že by bol pri pôrode zbytočný, mýli sa. Vlhčenie pier, masáž šije, utieranie čela, držanie za ruku. To sú maličkosti, na ktorých záleží.“

Zlatá stredná cesta

Hoci sa nájdu muži, ktorí by boli schopní asistovať celý pôrod lekárom a ešte ho aj natáčať na kameru, nie je ich veľa.  Dá sa však vymyslieť rozumný kompromis – po boku partnerky stáť po celý čas v prvej dobe pôrodnej (počas kontrakcií), na samotný pôrod sa vzdialiť a vrátiť späť, akonáhle je bábätko na svete. Veď držať v náručí vlastné dieťa patrí k najsilnejším emóciám na svete, o tom niet pochýb.

Spoločná príprava

Spolu s partnerom môžete navštevovať predpôrodný kurz, čítať knihy s danou tematikou či sledovať pozitívne filmy o pôrode. Prežívajte všetko spoločne, komunikujte a tešte sa spolu. Hovorte mu, čo vás trápi, aké sú vaše bezprostredné priania a potreby. Nezabúdajte ani na to, že ste rodina a o všetkých dôležitých otázkach sa musíte radiť spoločne. Tobôž, ak ide o narodenie dieťaťa.

Priebeh pôrodu veľa zmení

Pochopiteľne platí, že príroda má vlastné pravidlá a občas poriadne zamieša karty. Priamo počas pôrodu neraz býva zrazu všetko inak. Vopred si preto s partnerom ujasnite, že ak ho poprosíte, aby odišiel, urobí tak. Na druhej strane, pokiaľ vám on sám povie, že pri pôrode nechce, respektíve nedokáže byť, rešpektujte to a nemajte mu jeho rozhodnutie za zlé.

Pridať komentár