Lyžovanie s deťmi: Ako zvládnuť prvé oblúčiky na svahu

Chceli by ste si užiť tohtoročnú zimnú dovolenku na svahu spolu s deťmi? Spoločná rodinná dovolenka nemusí byť znamenať automaticky pobyt pri mori.

Ak milujete lyžovanie a chcete tento šport naučiť aj svoje detičky, máme pre vás pripravených zopár tipov na to, aby sa prvá lyžovačka s deťmi podarila.

Kedy začať s lyžovaním u detí?

Odborníci radia – čím skôr, tým lepšie. Existuje však spodná hranica, ktorú by ste mali rešpektovať z hľadiska prirodzeného fyzického vývoja dieťaťa. Ideálny vek je však okolo 3 rokov. Vtedy je dieťa nielen fyzicky dostatočne zrelé, ale tiež je schopné počúvať a reagovať na pokyny.

Otázka veku je však individuálna. Je dôležité, aby dieťa dokázalo zvládnuť fyzickú záťaž, bolo dostatočne ohybné, aby bolo zdravé a aby bez vás dokázalo vydržať, ak sa rozhodnete dať ho na starosť inštruktorovi. Ak ešte nie je dostatočne zrelé, nenúťte ho, radšej ešte rok počkajte. Ak by ste dieťa do lyžovania tlačili, narobili by ste viac škody ako úžitku.

Oplatí sa investovať do inštruktora?

Možno sa práve pohrávate s myšlienkou, čo bude pre vaše dieťa lepšia voľba. Hoci rodič, ak perfektne lyžuje, skutočne dokáže svoje dieťa naučiť lyžovať, premýšľať nad profesionálnym inštruktorom tiež nie je na škodu.

Vyškolený inštruktor má predsa viac skúsenosti s výučbou lyžovania a navyše má dieťa pred ním prirodzený rešpekt. Dieťa dodržuje lepšiu disciplínu a lepšie spolupracuje. Inštruktor pozná najčastejšie chyby pri lyžovaní a bude počas výučby viesť vaše dieťa k ich predchádzaniu.
Ak bude mať dieťa dobrý základ od profesionála, môžete naň oveľa jednoduchšie nadviazať a ďalej pokračovať vo výučbe vy. Nečakajte však zázraky hneď po prvej hodine. Určite deťom nechajte viac času na to, aby sa naučili robiť oblúčiky a hlavne bezpečne zastaviť.

Lyžiarsky výstroj pre deti – čo všetko bude potrebovať?

Ak ide vaše dieťa lyžovať po prvý raz, je možno lepšie, ak mu výstroj požičiate. Kým pri kúpe máte tendenciu kupovať výstroj na dlhšie obdobie, pri požičaní môžete vybrať výstroj aktuálnej veľkosti. Okrem toho nikdy neviete, koľkokrát za sezónu sa na lyže s dieťaťom skutočne dostanete. Požičovňu nájdete v takmer každom lyžiarskom stredisku, ďalšou výhodou je, že výstroj nemusíte baliť doma. Požičovne sú skutočne dostatočne vybavené a ceny sú taktiež prijateľné.

Aký výstroj zvoliť?

Na lyžovanie dieťa potrebuje kvalitné, teplé a dobre sediace oblečenie, ale tiež veľa iných vecí: lyže, palice, prilbu či okuliare. Po príchode do obchodu vás môže prekvapiť skutočne široká ponuka, preto by ste nemali nič podceniť.

Lyže by mali siahať dieťaťu maximálne po bradu. Môžu byť aj menšie – čím menšie, tým ľahšie sa budú ovládať.

Lyžiarky by mali sedieť presne. Mali by byť dostatočne veľké na to, aby sa do nich zmestila noha v lyžiarskej ponožke. Nemali by tlačiť a nemali by ste ich ani príliš zaťahovať. Tlačiace a zle sediace lyžiarky nie sú pre dieťa pohodlné a mohlo by sa stať, že kvôli nim bude vaša ratolesť lyžovanie odmietať.

Kúpiť kvalitné lyžiarske oblečenie dnes skutočne nie je problém. Či už si vyberiete kombinézu alebo samostatne lyžiarsku bundu a otepľovačky, je to na vás. Myslite predovšetkým na praktickosť pri návšteve toalety a tiež na pohodlie a dostatočne teplý odev. Oblečenie by malo byť vodeodolné aj vetruodolné a tiež protišmykové.

Termoprádlo jednoznačne odporúčame. Vďaka nemu budete môcť s dieťaťom pobudnúť na svahu dlhšie. Ak aj nie na lyžiach, aspoň mu nebude zima. Termoprádlo odvedie prípadný pot mimo detské telo a nebude ho chladiť.

Odborníci sa zhodujú v tom, že zo začiatku dieťa nepotrebuje paličky. Na začiatku je dôležité, aby sa naučilo správne ovládať lyže. Rovnováhu bude vyrovnávať rukami, takže palice si nechajte na neskôr.

Bezpečnostné prvky ako prilba či chránič chrbta určite nepodceňujte. Môžu vášmu drobcovi zachrániť zdravie aj život.

Na čo dbať na svahu?

Ako dlho

Dĺžka pobytu na svahu je individuálna. Predovšetkým treba myslieť na to, že menej je niekedy viac. Ak dieťa priveľmi zaťažíte hneď na začiatku, nemusí byť lyžovaním až tak nadšené, ako by ste chceli.

Taktiež treba brať ohľad na podmienky – ak husto sneží, na svah radšej nechoďte, sneh je ťažký.

Pri výbere kopca voľte skôr miernejší breh, nie strmú zjazdovku. Pri menších deťoch okolo 3 rokov sa odporúča pobudnúť na svahu 30 minút doobeda, 30 minút poobede.

Pri deťoch okolo 5 – 6 rokov už môžete lyžovať dlhšie, tie väčšie už zvládnu aj 4 hodiny s prestávkami.

Bezpečnostné opatrenia

Ešte predtým, ako dieťa postavíte na svah, mali by ste myslieť na jeho bezpečnosť. V prvom rade dieťa naučte, že pred tým, ako sa bude chcieť spustiť, musí sa presvedčiť, že zjazdovka je voľná a nik ho nemôže zraziť ani zo zadu. Jednou z najčastejších príčin nehôd totiž je, že lyžiar sa nestihne vyhnúť neskúsenému lyžiarovi a zrazí ho.

Taktiež deti naučte doma zopár povelov, napr. “pizza” či “hranolky”. Ak sa povie “pizza”, lyže patria do trojuholníka. Ak sa povie “hranolky”, lyže idú vedľa seba. Dieťa treba naučiť samé vstávať a tiež viesť ich k osvojeniu si techniky šliapania do kopca. Nezabudnite na dostatočnú viditeľnosť – oblečte dieťaťu reflexnú vestu.

Nezabúdajte, že ide hlavne o zábavu

Je skvelé, ak vediete svoje dieťa k športu, v zime to môže byť práve lyžovanie. Dôležité je riadiť sa dieťaťom a dostatočne ho motivovať. Nenútiť ho do niečoho, z čoho má obavy a zohľadňovať jeho fyzickú kondíciu.

Čoskoro sa budete môcť tešiť zo spoločných zimných dovoleniek či víkendov. A aby sme nezabudli – myslite aj na odmenu. Deti sa jej potešia a zložitý proces lyžovania im tak určite spríjemníte.

Pridať komentár