Kúpiť či nekúpiť deťom domáce zvieratko?

Baží vaša ratolesť po zvieracom spoločníkovi? Ak sa práve rozhodujete, či kúpiť deťom vytúženého psíka, mačičku či iné zvieratko, máme pre vás dobré správy. Pripravili sme vám totiž prehľad výhod a nevýhod, ktoré so sebou nesie kúpa domácich zvieratiek.

Výhody a nevýhody kúpy domácich zvieratiek

Ak ste ako deti mali domáce zvieratko či zvieratká, viete, čo to so sebou obnáša. Ak ale so zvieratami nemáte poriadne skúsenosti, je predsa len lepšie, ak si o nich niečo vopred naštudujete. Nebudú tak dodatočne vznikať zbytočné problémy a aj pred samotným rozhodnutím o kúpe budete mať väčší prehľad o tom, do čoho idete.

Výhody domácich zvieratiek

Mnohé štúdie potvrdzujú, že zvieratá vplývajú na deti naozaj pozitívne. Aké výhody so sebou prináša domácnosť so zvieratkom?

Menej alergii a silnejšia imunita

Existujú výskumy, kde vedci skúmajú vplyv domácich zvieratiek, prevažne psov, na ľudský imunitný systém. V jednom napríklad ľudí rozdelili na dve skupiny, pričom jedna skupina sa maznala so psíkmi a druhá mala k dispozícii iba plyšového psíka. Zistili, že už po pár minútach starania sa o živé zviera sa ľuďom zvyšuje množstvo protilátok.

Čo z toho vyplýva? Vďaka domácim zvieratkám a s nimi spojenými aktivitami majú vplyv na zdravie a celkovú imunitu vás i vašich detí. Dokonca sú deti, ktoré vyrastajú so psíkmi, menej náchylné na rôzne alergie.

TIP: Rovnako ako detičky aj domáci miláčikovia potrebujú zdravú výživu a vitamíny , ktoré im pomáhajú byť zdravými a silnejšími. Ak aj vy bojujete každý deň s podávaním vitamínov u svojich detí , skúste to hravou formou. Napríklad keď budete kŕmiť vaše domáce zvieratko, strčte do ruky jabĺčko či mrkvičku aj vášmu dieťatku.

Zmysel pre zodpovednosť

Deti sa v spoločností zvieratiek učia zodpovednosti. Vďaka starostlivosti o nového člena rodiny začnú chápať zmysel toho starať sa o niekoho. Navyše tým rozvíjajú svoje zručnosti. Učia sa o potrebách zvieratka a o tom, ako ich naplniť tak, aby bolo šťastné a zdravé.

Emocionálne dozrievanie

Ak uvažujete nad kúpou domáceho miláčika, poteší vás aj správa o tom, ako pozitívne vplývajú na emočný vývin detí. Deti sa v spoločnosti zvierat cítia milované a svojou hravosťou a roztomilosťou im zlepšujú náladu. Láska k zvieratkám zlepšuje aj vzťahy v rodine a takisto pomáha dieťaťu rozvíjať zdravé sebavedomie a priateľskosť.

Navyše, napríklad počas prechádzok so psom sa stretávajú s novými ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy a nadväzujú tak nové priateľstvá.

Psychická opora

Nezanedbateľnou výhodou domácich zvieratiek, najmä v dnešnej dobe, je ich psychická opora. Nie nadarmo existuje napríklad canisterapia. Zvieracieho terapeuta môžete mať aj doma v podobe vášho domáceho miláčika.

Pobyt v prítomnosti zvierat má na deti výborný vplyv aj po psychickej stránke. Ukľudňujú, zmierňujú pocit osamelosti a dokonca pomáhajú pri úzkostných poruchách. Zvieratá vás i vaše deti chránia pred osamelosťou a čoraz častejšie sa vyskytujúcou depresiou. Nie nadarmo je napríklad o psoch známe, že sú najlepšími priateľmi ľudí.

Hranie sa so zvieratkami dokáže dokonca upokojiť aj agresívne či hyperaktívne dieťa. Starostlivosťou o ne dokážete dieťa naučiť spolupatričnosti a aj disciplíne.

Rozvoj motoriky u bábätiek

O pozitívnom vplyve domácich zvieratiek sa hovorí aj v súvislosti s bábätkami. Napríklad u lezúňov pomáhajú pri rozvoji motoriky.

Nevýhody domácich zvieratiek

Aby sme boli spravodlivý, uvedieme aj nevýhody, ktoré so sebou prináša kúpa domácich zvieratiek.

Finančná záťaž

Aj v prípade, že si nekúpite papierového psa a obstaráte si radšej útulkáča, stále ho potrebujete nakŕmiť, chodiť s ním k veterinárovi a pravidelne ho očkovať. Nebodaj sa mu niečo stane či ochorie. Každopádne o všetko živé sa treba starať.

Častejšie upratovanie

Ďalším argumentom môžu byť zvýšené nároky na upratovanie domácnosti, a to najmä v prípade, ak máte chlpáča. Vysávať a umývať podlahu tak budete musieť o čosi častejšie ako bežne, no stále je to nič v porovnaní s výhodami, ktoré kúpa zvieratiek prináša.

Rozhodli ste sa pre kúpu?

Veríme, že vám naše rady pomohli a že sa rozhodnete správne. V prípade kúpy už len stačí vybrať si to správne zvieratko a potom sa už len tešiť z jeho prítomnosti.

Pridať komentár