Mamičky po pôrode: Ktoré vitamíny sú pre vás dôležité?

Počas tehotenstva a pôrodu sa telo ženy výraznejšie zmení. Celkovo je toto obdobie krásne, no zároveň vyčerpávajúce. Aj preto je vhodné, aby sa každá novopečená mamička dala čo najskôr do poriadku a zvládala tak nové situácie, ktoré ju čakajú.

A ako sa teda po pôrode dať do poriadku? Máme pre vás niekoľko tipov na vitamíny, vďaka ktorým ostanete fit a zlepšíte si celkové zdravie.

Vitamíny pre mamičky po pôrode

Pre správne fungovanie organizmu po pôrode je potrebné doplniť telu stratené vitamíny a okrem nich aj minerály a ďalšie látky. V dnešnom článku si ale povieme o vitamínoch a spomenieme si aj ďalšieho popôrodného pomocníka, kolagén.

Tip: Pozrite si našu ponuku výživových doplnkov pre mamičky.

Vitamín A pre zdravú pokožku

O vitamíne A sa hovorí najmä v spojitosti s tým, ako výborne pôsobí na našu pokožku. Pomáha ju udržiavať zdravú a krásnu. Navyše podporuje aj náš zrak. Práve u mamičiek po pôrode sa pritom zvyšuje jeho spotreba, a to najmä v prípade, ak dojčia.

Ak si chcete dopriať vitamín A v jeho prirodzenej forme, nájdete ho napríklad v mäse či v zelenine.

Vitamín C na imunitu

Na to, aby ste podporili svoj imunitný systém, potrebujete dostať do tela dostatok vitamínu C. V prirodzenej forme sa nachádza napríklad aj v citrusoch, no tie by ste mali aspoň v prvých mesiacoch po pôrode radšej obmedziť. Je to kvôli možnej alergickej reakcii dieťaťa. Okrem toho sa nachádza aj v čučoriedkach, ríbezliach a v ďalšom ovocí, takže o jeho doplnenie pri vyváženej strave naozaj nemusíte mať starosť.

B vitamíny

Aj vitamíny skupiny B sú pre ženy po pôrode veľmi dôležité. Vitamín B9, teda kyselinu listovú, už určite poznáte. brali ste ju aj počas tehotenstva a niektoré aj pred samotným tehotenstvom. Tento vitamín je dôležitý ale aj po pôrode. Zlepšuje totiž tvorbu mlieka a pomáha aj pri popôrodnej depresii.

Okrem neho je vhodné zamerať sa aj na doplnenie vitamínu B12, ktorý zlepšuje napríklad kvalitu našich nechtov a vlasov či na vitamín B6, po ktorom sa vám bude lepšie zaspávať.

Vitamín D zo slniečka

Najlepšie, čo môžete pre seba a pre vaše dieťatko urobiť, je tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu. Prospieva to vášmu zdraviu, vášmu telo a zároveň aj vašej psychike. Okrem toho si na slniečku výborne doplníte aj vitamín D, ktorý je dôležitý pre správne vstrebávanie vápnika a fosforu, pričom taktiež, ako vitamín C, pomáha správnemu fungovaniu imunitnému systému.

Omega mastné kyseliny

Na to, aby ste si zlepšili stav vašej pokožky, je vhodné doplniť aj omega mastné kyseliny. Najlepšie, ako ich do seba dostať v čo najkvalitnejšej forme, je spraviť si doma čerstvú rybu. Tieto mastné kyseliny sú dôležité nielen pre vás, ale aj pre vaše bábätko. Aj preto ich uvidíte aj v zložení umelých mliek.

Náš tip: Kolagén

Mamičkám po pôrode sa okrem vitamínov a minerálov oplatí doplniť aj ďalšie rôzne látky. Príkladom môže byť čoraz obľúbenejší kolagén, ktorý má hneď niekoľko účinkov. Vyživuje pleť, pomáha pri suchej pokožke, popraskaných žilkách či pigmentových škvrnách, napomáha vlasom v ich raste a spevňuje nechty.

Ak budete chcieť doplniť kolagén prirodzenou formou, vyskúšajte hovädzí či kurací vývar, tlačenku, prípadne huspeninu. Ak vám to nie je po chuti, vyskúšať ho môžete aj vo forme prášku, ktorý si jednoducho zamiešate s vodou a vypijete.

Aké vitamíny beriete vy?

Ktoré vitamíny užívate po pôrode vy a v akej forme? Dávate prednosť pestrej strave, alebo stavíte na výživové doplnky vo forme tabliet? Budeme radi, ak sa vďaka vyššie spomenutým vitamínom a ďalším látkam opäť dostanete do formy.

Pridať komentár