Kontaktné šošovky uľahčia mamičkám život, no majú svoje ALE

Nie všetkým mamičkám vyhovuje nosenie okuliarov. Ešteže túžbu vidieť ostrejšie a na prvý pohľad bez pomôcok možno vyriešiť aj inak. Napríklad kúpou kontaktných šošoviek.

Ich nosenie totiž v dnešnej dobe neprináša takmer žiadne obmedzenia. Práve naopak. Kontaktné šošovky sú tenké, jemné a ľahko sa prispôsobia tvaru očí. To z nich robí nielen neoceniteľného pomocníka, ale tiež skvelý módny doplnok.

Odborné poradenstvo

Prvé vyšetrenie očí vám vykoná optometrista v očnej optike, respektíve očný lekár, ktorý má s aplikáciou šošoviek skúsenosti. Okrem toho, že vám pomôže s ich manipuláciou, oboznámi vás so všetkými potrebnými detailmi. Veľkou výhodou tohto typu vyšetrenia je nielen krátka doba trvania, ale aj možnosť vyskúšať si šošovky „nanečisto“ v súkromí. Až po tom, ako si overíte pohodlnosť ich nosenia, sa s odborníkom opätovne stretnete a dohodnete ďalší postup. Pokiaľ bude všetko v poriadku, najbližšiu kontrolu stačí absolvovať zhruba o rok.

Variabilita ich využitia vás prekvapí

Kontaktné šošovky možno rozdeliť do niekoľkých kategórií – podľa očnej vady, ktorú je potrebné korigovať, vlastností materiálu a samozrejme životnosti (jednodňové, štrnásťdňové a tzv. mesačné šošovky). Mesačné šošovky sa zvyknú nosiť počas dňa a na noc ukladať do puzdra s roztokom, kde prebieha ich dezinfekcia. Hoci ľudia ich nosenie na noc spravidla odmietajú, predsa len sa nájdu profesie (zdravotné sestry, športovci), kde je táto možnosť viac než vítaná. Umožňuje to jedinečná technológia výroby kontaktných šošoviek z vysoko priepustného silikónu – hydrogélu. Otázku nepretržitého nosenia šošoviek je nutné dopredu konzultovať priamo s očným špecialistom.

Čítajte bez obmedzení

Zvyknete čítať, akonáhle vám dieťa aspoň na chvíľku zaspí, ale bez okuliarov na nose si tento jedinečný moment nedokážete vychutnať? Žiadny problém. Multifokálne kontaktné šošovky umožňujú plynulý a ostrý pohľad nielen do diaľky, ale i na strednú vzdialenosť alebo spomínané čítanie. Na rozdiel od okuliarov tohto typu vám poskytujú neobmedzený a hlavne neskreslený pohľad do jednotlivých knižných strán.

Vedeli ste, že?

Kontaktné šošovky dokážu zmeniť prirodzenú farbu očí aj u ľudí, ktorí okuliare nenosia. Tento typ šošoviek sa vyrába bez dioptrií a v celosvetovom meradle sa stáva čoraz obľúbenejším. Ako by ste vyzerali s odlišnou farbou očí si môžete otestovať aj na viacerých webových stránkach.

Potraviny pre zdravé oči

U väčšiny ľudí dochádza s pribúdajúcim vekom k prirodzenému zhoršovaniu zraku. Dobrá správa znie, že pomocou vhodnej stravy je možné tento proces oddialiť či výrazne spomaliť a môžeme si tak užívať dobrý zrak dlhšie. Okrem dobre známej mrkvy, čučoriedok, hrozna, orechov či zelenej listovej zeleniny sa o váš zrak postarajú aj vybrané vitamínové doplnky s priaznivým vplyvom na funkciu očí.

Pridať komentár