Koniec prázdnin je tu. Ako sa pripraviť na nový školský rok?

Opäť je to tu. Alebo prvýkrát je to tu. Možno máte doma prváčika, možno staršieho školáka. Koniec prázdnin je v každom prípade o príprave na školský rok. Obdobie plné stresov pre rodičov aj pre deti. Ale ak na to pôjdete správne a pripravene, môžete zažiť aj krásne dni plné spoločných zážitkov. Prezradíme vám, ako na to.

Nastavenie denného režimu 

Keď sa nad tým zamyslíme, ani nejde tak o nastavenie denného režimu ako skôr o znovunadobudnutie starého systému. Je úplne pochopiteľné, ak ste počas leta nedodržiavali všetky pravidlá, ktoré držali rozvrh školáka na stabilných pilieroch. Spomeňte si však na začiatok prázdnin. Podobne ako sa voľný režim nevytvoril hneď, len veľmi ťažko by malí školáci nabehli na septembrový rozvrh z jedného dňa na druhý deň. 1-2 týždne pred začiatkom školského roka im skúste pripomenúť pravidlá dňa veľmi jemne a postupne. Večerná nekonečná hra sa môže skracovať, ranný budík môže zazvoniť trošku skôr (a ak žiadny nebol, môžete sa spolu dohodnúť, akou rannou hodinou ho oprášite). Ak sa do toho vhupnete z ničoho nič, len od druhého septembra, bude z toho podráždené nielen vaše dieťa, ale prinesie to veľkú dávku nervozity aj vám. A to predsa nikto nepotrebuje.

Nákup školských pomôcok 

Jedny z posledných spoločných letných programov môžu byť nákupy. Tým samozrejme nemáme na mysli výlučne len fyzickú návštevu obchodov, veď na internete nájdete niekoľko online obchodov, ktoré ponúkajú kvalitné školské potreby za naozaj dostupné ceny. Výber vecí by nemala byť záležitosťou rodiča, ich budúcim vlastníkom bude predsa dieťa. Okrem toho je to výborná príležitosť na nácvik samostatnosti a učeniu sa zodpovednosti. Sprevádzajúca podpora dospelého by samozrejme mala byť prítomná stále. Nezabudnite na to, že aj tie najmladšie generácie majú svoj vlastný vkus a štýl. Čím príťažlivejšia bude pre nich daná pomôcka aj z vizuálneho aspektu, tým radšej ju budú používať. 

Je nám jasné, že sa musíte brať do úvahy aj stav vašej peňaženky. Dôležité je vykročiť správne, teda venovať chvíľku správnej logistike a kalkulácii. Mali by ste sa popozerať medzi vecami svojho školáka a zistiť, z akých pomôcok nepotrebujete nové. Zapíšte si, čo už doma máte, na druhú stranu papiera zas vytvorte zoznam vecí, ktoré vám ešte chýbajú. Potom si premyslite, či všetko z toho potrebujete nakúpiť naraz alebo niektoré veci môžu počkať ešte pár dní alebo týždňov.

Stále väčšej popularite sa tešia swapy. Skúste sa opýtať rodičov starších školákov vo vašom okolí alebo rodine, či vám nemôžu niektoré veci požičať, darovať alebo si zorganizujte výmenné obchody. Aj to by však malo prebiehať v spolupráci s vašimi deťmi a s ich súhlasom. Samozrejme, môžete im vysvetliť, že takýto krok je užitočný nielen z finančného, ale aj ekologického aspektu. 

Aj detská izba potrebuje nový začiatok

Časť detskej izby bude pravdepodobne pracovňou tých najmenších členov rodiny. S prázdninovým obdobím sa môžete rozlúčiť aj prostredníctvom veľkého upratovania tejto miestnosti. Nemá to byť nepríjemná povinnosť, skôr hravý rituál, aby so začiatkom školského roka (alebo so samotnou izbou) dieťa nespájalo žiadne negatívne emócie. 

Prezrite si šuplíky a všetky skryté zákutia písacieho stola. Ak v nich náhodou zostali nejaké staré veci z minulého školského roka, tak ich upracte. Skontrolujte, či máte všetky potrebné písacie pomôcky potrebné k príprave domácich úloh, či stolná lampa funguje atď. Ak niečo chýba, spoločne si vyberte nejaký pekný a kvalitný nový kúsok nábytku.

Staré letné veci odložte. Prostredie, v ktorom sa dieťa najčastejšie nachádza, by nemalo byť plné zbytočných a rozptyľujúcich podnetov. Dohodnite sa, ktoré malé pamiatky môžu zostať vyložené a ktoré by sa radšej mohli uložiť na zimný spánok. Vytvorte im „postielku“ v podobe nejakej krabičky alebo vrecúška. 

Čistota je pol života, ale aj základom poriadku v myslení. Mnohé pedagogické smery využívajú štruktúrované prostredie a prehľadný poriadok ako taký k rozvíjaniu vnútornej harmónie dieťaťa. Tá vedie k lepšej pripravenosti na vnímanie a osvojovanie si nových vedomostí a informácií. Vytiahnite teda vysávač, handričky, mop, zorganizujte domácu upratovaciu brigádu a tešte sa z čistej a voňavej detskej izby.

Zmenšilo sa oblečenie?

Predpokladáme, že počas leta vaše dieťa nosilo iba ležérne veci, možno ste celé prázdniny obmieňali len pár kúskov oblečenia. Ani ste nemali šancu si všimnúť, ako sa postupne zmenšili obľúbené kúsky predchádzajúceho školského roka. Teda, skôr váš malý školák vyrástol. Prevetrajte šatník a zistite, či by ste nemali zabezpečiť väčšie čísla. Nezabudnite ani na oblečenie na telesnú výchovu a slávnostné príležitosti. 

Sila posledného týždňa

Aj keď pre rodiny s deťmi v školskom veku býva koniec augusta a začiatok septembra trošku rušnejší, pomôžte svojmu dieťaťa prekonať tento stres zabezpečím pokojného, bezpečného prostredia v čo najväčšej možnej miere. Posledný týždeň venujte príprave na školu, no nielen fyzicky a materiálne, ale aj mentálne a psychicky. Rozprávajte sa, hrajte sa, oddychujte. 

Vzdelávacie hračky vám v tomto období môžu vo veľkej miere pomôcť. Namiesto toho, aby ste si opakovali minuloročné učivo z prvouky alebo prírodovedy, zahrajte sa so zábavnou „prehistorickou“ súpravou. Nemusíte sa trápiť s pravítkom a geometrickými tvarmi, choďte na to pomaly, postupne, napríklad cez dobre známu klasiku – tetris. Kreativite sa medze nekladú, možno pri tom získate aj vy nejaké nové vedomosti. Ale čo je asi ešte podstatnejšie, takéto aktivity budujú vzťah rodič-dieťa. 

Ak cítite otvorenosť zo strany vašej ratolesti, môžete sa pokúsiť aj o dôverný rozhovor. Síce mesiacom predsavzatí je január, pre školákov je „nový začiatok“ vždy dvakrát za jeden rok. Posledný augustový týždeň je ideálny na to, aby ste si stanovili nové ciele. Namiesto známok sa však skúste zamerať na iné aspekty. Len si predstavte, koľkokrát sú deti za rok hodnotené prísnymi číslami. Občas aj viackrát za deň. My, dospelí, by sme určite ťažko zvládali, keby nám naši nadriadení každú hodinu dávali nejaké spätné väzby. Doprajte teda malému školákovi ešte pár „bezznámkových“ dní. Ciele do ďalšieho roka môžu byť spájané s denným režimom (napr. skoršie stávanie, pravidelná večierka), mimoškolskými aktivitami (napr. cvičenie trikrát do týždňa, 10 nových anglických slov každý týždeň, hra na hudobný nástroj) alebo so zdravým (napr. kúsok zeleniny každý deň, pomalšie jedenie). 

Ak vás čaká prvý školský rok, počas ktorého bude chodiť vaše dieťa do školy samé, určite sa párkrát prejdite po danej trase. 

Zdroj fotiek: freepik.com, librestock.com

Pridať komentár