Kedy a ako začať čistiť zúbky

Pravidelná a správna ústna hygiena je dôležitá v prevencii chorôb ústnej dutiny už od mladého veku. Ak chcete, aby vaše dieťatko malo krásny úsmev a zdravé zúbky, venujte jej veľkú pozornosť. Kedy je však ten správny čas so starostlivosťou o detské zúbky?

Niektorí odborníci odporúčajú začať s čistením ešte pred tým, ako sa ukáže prvý zúbok. Navlhčenou gázou, bavlnenou vreckovkou alebo špeciálnym návlekom na prst – prstiačikom, môžeme jemne masírovať bábätku ďasná a udržiavať tak jeho ústnu dutinu čistú. Masáž je vhodné vykonávať pravidelne, či už po dojčení, kŕmení z fľaše, alebo pri večernom kúpaní. Masážou ďasien si bábätko vytvorí návyk pravidelnej hygieny a ľahšie si bude zvykať na neskoršie čistenie zúbkov.

Mliečne zuby sa bábätkám zvyčajne začínajú prerezávať v období okolo 6. mesiaca. V niektorých prípadoch je to už v 4. mesiaci a u niektorých detí sa prvý zúbok ukáže až okolo jedného roku. V každom prípade platí, že akonáhle sa bábätku prereže prvý zúbok, je potrebné začať s jeho pravidelným umývaním. Zubní lekári odporúčajú navštíviť stomatologickú ambulanciu čo najskôr po prerezaní prvého mliečneho zúbka.

S prvým zúbkom teda prichádza prvá zubná kefka. Kefka by mala byť malá, mäkká a s jemnými štetinkami. Niektoré zubné kefky majú na druhom konci masážnu hlavicu, ktorou si dieťatko môže masírovať ďasná pri prerezávaní ďalších zúbkov. Do dvoch rokov veku dieťaťa sa odporúča nepoužívať zubnú pastu. V prípade, že zubnú pastu chcete používať už skôr, vyberajte ju starostlivo. Nemala by obsahovať veľa fluoridu, keďže bábätka si ešte pastu nedokážu vypláchnuť. Pasty používajte veľmi málo, o veľkosti ryžového zrnka. Zúbky čistíme horizontálnym alebo krúživým pohybom, najlepšie dvakrát denne – ráno a večer. Najskôr čistíme zúbky z vonkajšej strany pri zatvorených ústach, následne sa čistia žuvacie plochy zubov. Ideálny čas čistenia sú zvyčajne 2 – 3 minúty. Pri umývaní sa odporúča jemne očistiť aj jazyk, aby na ňom nezostávali baktérie. Po večernom čistení zúbkov by už dieťa nemalo jesť ani piť sladké nápoje.

V prípade, že máte doma dieťatko, ktoré si zúbky čistiť nechce, vyskúšajte viacero zubných kefiek. Na trhu je veľa druhov, majú rôzny tvar a farby. Môžete to skúsiť s dvoma kefkami. Jednu nechajte dieťatku, aby si čistilo zúbky samé a druhou kefkou mu ich dôslednejšie čistite vy. Niektoré deti chcú opakovať to čo vidia u rodičov, preto mu ukážte ako si čistíte vaše zuby. Nezabúdajte na to, že minimálne do troch rokov by ste mali čistiť bábätku zúbky vy. Keď sú deti pripravené čistiť si zúbky samé, je nutné ich ďalej kontrolovať, prípadne im pomôcť zuby dočisťovať.

Pridať komentár