Keď dojčenie nestačí. Ako vybrať správne umelé mlieko?

Materské mlieko sa začína budúcej mamičke tvoriť ešte počas tehotenstva. Koľko ho však napokon bude pre bábätko mať, je nepredvídateľné.

Jeho produkciu totiž ovplyvňuje množstvo faktorov. Ako zistiť, či je mliečka dostatok a netreba pristúpiť k prikrmovaniu jednou z dojčenských umelých alternatív? Napovie nám jednoduchý indikátor, a síce váha bábätka či množstvo moču. Pozornosť zbystrite tiež v prípade, ak dieťa prsník odmieta, prípadne už krátko po prisatí naň zaspáva. So zníženou periodicitou dojčenia klesá i produkcia materského mlieka.
Ak vami zmietajú akékoľvek pochybnosti, je na mieste kontaktovať vášho pediatra, s ktorým si dohodnete ďalší postup. Veď môže ísť iba o chvíľkový stav a prechádzať výlučne na umelé mlieko je preto zbytočné.

Nechcete sa vzdať dojčenia?

Dojčenie nie je iba spôsobom, ako dodať dieťatku potrebné živiny. Na prsníku sa dieťa upokojí, upevní si puto s matkou a pre niektoré z nás ide o zaručený spôsob, ako bábätko uspať. Aj preto sa mnohé rozhodneme bojovať s počiatočnými problémami a v dojčení zotrvať čo najdlhšie. Materské mlieko navyše chráni dieťa pred infekciami, či už sú to hnačkové ochorenia, zápaly uší, infekcie dýchacích ciest či hemofilové infekcie. Jednou z ciest, ako prekonať dočasnú nepohodu súvisiacu so znížením tvorby materského mlieka, je podávať príkrm spôsobom, ktorý dojčenie nenaruší a mamičke pomôže s tvorbou mliečka. Jedná sa o prikrmovanie laktačnou pomôcok, keď prikrmovanie prebieha spolu s dojčením na prsníku, bábätko saje materské i umelé mlieko zároveň.

Ako vybrať dojčenské mlieko?

Výrobcovia umelých dojčenských mliek sa ich zložením snažia čo najviac priblížiť materskému mlieku. Na trhu nájdete aj dojčenské mlieka prispôsobené deťom so zdravotnými ťažkosťami. V prvých mesiacoch sú črevá bábätiek obzvlášť citlivé, rodičia čelia častokrát kolikám, nadúvaniu, zápcham a snažia sa svojim deťom všemožne uľaviť. Zvoliť vhodné dojčenské mlieko je úkon, na ktorom si dajte záležať. Preštudujte si rôzne varianty, respektíve popýtajte sa na skúsenosti iných mamičiek.

Platí, že dojčenské mlieko by sa malo zložením čo najviac podobať tomu materskému. Možno vás prekvapí, že materské mlieko obsahuje okrem dôležitých živín a cenných zložiek i probiotické kultúry a prebiotickú vlákninu, vďaka čomu podporuje budovanie črevnej mikroflóry. Až 70% imunitného systému človeka sa nachádza v tráviacom trakte, z toho dôvodu je zdravá črevná mikroflóra pre dieťa mimoriadne dôležitá. Ak nemôžete dojčiť, znalci radia vybrať umelé mlieko so zníženým obsahom bielkovín, obohatené o probiotické baktérie a prebiotickú vlákninu.

Jedno z primárnych kritérií? Vek!

Dojčenské umelé mlieka rozdeľujeme samozrejme aj podľa veku dieťaťa. Dať trojmesačnému dieťaťu umelé mlieko určené povedzme ročnému súrodencovi je nevhodné, a v mnohých prípadoch dokonca nebezpečné.

Počiatočné umelé mlieka

Výrobcovia ich zvyknú označovať číslicou „1“. Sú určené deťom od prvého dňa po narodení do 4. až 6. mesiaca života. Takéto mlieka obsahujú takzvanú adaptovanú bielkovinu kravského mlieka, čo znamená, že je upravený pomer medzi srvátkou a kazeínom na jedna ku jednej oproti pôvodnému pomeru dva ku ôsmim. Okrem toho v nich nechýbajú cukry, predovšetkým laktóza, tuky a presne definované množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Dôležitú úlohu zohrávajú spomínané tuky, keďže pokrývajú približne 50% energetickej potreby dieťaťa. Väčšina počiatočných dojčenských mliek je obohatená o prebiotiká. Prebiotiká majú schopnosť viazať niektoré vitamíny, stopové prvky a toxíny. Napomáhajú vstrebávať zdraviu prospešné látky, chrániť črevnú sliznicu, majú pozitívny vplyv na objem stolice, bránia obstipácii, podporujú imunitu a črevné pohyby.

Pokračovacie mlieka

Sú pre deti od 6. mesiaca a zvyčajne sa podávajú pri súčasnom postupnom zavádzaní pevnej stravy. Už v nich nie je adaptovaná bielkovina a okrem laktózy obsahujú i sacharózu, dodávajúcu mlieku sladkú chuť. Na obale je označenie „2“, smelo ich dieťatku podávajte až do jedného roka. Pokračovacie mlieka bývajú obohatené o železo, jód, zinok, prípadne vitamíny A, D, E a C. Veľmi obľúbenou voľbou mamičiek v tejto kategórii je produkt Nutrilon 2 Pronutra. K jeho nesporným výhodám patrí určite vysoká kvalita, obsah živín, dojčenské mlieko nezaťažuje tráviaci trakt, má ľahkú stráviteľnosť, nespôsobuje zápchy, dieťatko zasýti a navodí mu lepší spánok.

Mlieko pre batoľatá

Majú označenie symbolom „3“ a smú sa podávať deťom od 10. alebo 12. mesiaca, ide o mlieka určené pre staršie dojčatá a batoľatá. Môžu byť označené aj symbolmi 4, 5 či junior. Sú plné vitamínov, stopových prvkov, minerálov a ďalších látok, potrebných pre zdravý rast. Stále majú znížený obsah bielkovín. Niektoré druhy daných dojčenských umelých mliek sú obohatené o vanilkovú a banánovú príchuť.

Okrem vyššie uvedených druhov umelých mliek existujú i druhy určené deťom so špecifickými potrebami.

Hypoalergénne mlieka

Zväčša ich na pultoch vidno s označením HA. Patria deťom s vyšším rizikom vzniku alergií. Označujú sa symbolmi HA 1, 2, 3, čiže sa delia totožne ako klasické mlieka na počiatočné, pokračovacie a dojčenské mlieka pre batoľatá. Ak má dieťa preukázanú alergiu na bielkovinu kravského mlieka, stavte na mlieka, kde je bielkovina kravského mlieka úplne rozštiepená. Inou možnosťou je umelé dojčenské mlieko, v ktorom sú obsiahnuté iba aminokyseliny (najmenšia stavebná jednotka bielkoviny). Táto úprava sa používa výlučne u detí trpiacich ťažkými alergiami.

Antirefluxové mlieka

Ide o mliečka označené písmenami AR. Pridaním zahusťovadla dokážu zmierniť časté grckanie nedojčených detí. Na daný účel slúži ryžový alebo zemiakový škrob, prípadne vláknina karubín zo svätojánskeho chleba. Zahustenie mlieka sťaží následné zvracanie dieťaťa.

Mlieka so zníženým obsahom laktózy

Diétne prípravky pre deti, ktoré trápi dočasná alebo trvalá neznášanlivosť laktózy. Intolerancia sa najčastejšie prejavuje nepríjemnými tráviacimi ťažkosťami, akými sú hnačka či nadúvanie, plynatosť.

Mlieka pre deti s tráviacimi ťažkosťami

Jedná sa o špeciálne mlieka, ktoré pomáhajú riešiť problémy so zažívaním, najmä v období tzv. trojmesačnej koliky.

Pre dobrý spánok

Na trhu dostať kúpiť i mlieka určené pre poriadnych hladošov (čiže na zasýtenie počas noci) s označením Good Night, Good Sleep alebo Hajaja. Bývajú obohatené o ryžové alebo kukuričné ​​vločky, sú hutnejšie než bežné dojčenské mlieko.

Na dojčenskej fľaši záleží

Ak ste doposiaľ nepoužívali fľašku na odstriekané materské mlieko a chcete kombinovať dojčenie s kŕmením mliečnou výživou, potrebujete vhodný cumlík. Tvar i funkcia môžu pripomínať prsník. Táto alternatíva je v praxi veľmi obľúbená. Pri striedaní dojčenia a kŕmenia na pravidelnej báze by sa nemalo stať, že bábätko začne prsník odmietať.

Počas prípravy dodržujte presný postup
  • Na prípravu sa používa dojčenská / prevarená voda, vychladená na 40-50 stupňov. Takáto teplota nepoškodí dôležité zložky výživy (vitamíny, minerály) a prášok sa najlepšie rozpustí.
  • 2/3 pripravenej vody nalejte do fľaše.
  • Odmerané množstvo výrobku pridajte do fľaše.
  • Fľašu uzavrite a dôkladne pretrepte.
  • Pridajte zvyšok vody a opäť niekoľkokrát pretrepte.
  • Schlaďte na teplotu vhodnú na pitie (cca 37 stupňov).
Koľko je dosť?

Odporúčania týkajúce sa dennej dávky dojčenského mlieka nájdete na obale produktu. Nekŕmte bábätko príliš často, aby ste mu nezaťažovali trávenie. Netreba ani nechávať fľašu s mliekom k dispozícii kedykoľvek si dieťatko spomenie. Umelá dojčenská výživa musí byť VŽDY čerstvo pripravená a jedlo je vhodné časovo rozvrhnúť. Ak sa vám zdá, že bábätko má ustavične hlad, môže ísť o rastový špurt. Je to obdobie rýchleho rastu, ktoré trvá zhruba 2-3 dni, niekedy dlhšie. Situácia sa o pár dní určite ukľudní., majte preto trpezlivosť.

Nezabudnite, že …

Dojčenie a kŕmenie dojčenskou výživou pokrýva potrebu tekutín, takže až do 6. mesiaca veku bábätka nie je potrebné dopĺňať iné tekutiny. Výnimkou sú sparné letné dni, dehydratácia pri hnačke či ochorení. Avšak, väčšie bábätká, ktoré už okrem mliečnej výživy dostávajú aj príkrmy, potrebujú počas dňa dopĺňať tekutiny. Ideálna je dojčenská voda, respektíve čaje pripravené z tejto vody.

Pridať komentár