Jesenná starostlivosť o pokožku dieťaťa musí byť iná. Viete, prečo?

Deti sa od nás dospelých líšia v mnohých ohľadoch, ich pokožka nie je výnimkou. Preto aj starostlivosť o ňu musí byť iná v porovnaní so starostlivosťou u dospelého človeka.

Pokožka bábätka aj malého dieťaťa je zraniteľnejšia a náchylnejšia k poškodeniam rôzneho druhu. Nemá ešte dokonale vytvorený ochranný povrchový film, ktorý ju bráni pred množením a prenikaním infekčných mikroorganizmov, a zároveň je tenučká. Detská pokožka sa ľahšie vysušuje, býva menej odolná proti vode, vysokým teplotám, chladu i slnečnému žiareniu.

Prichádza jeseň, prináša zmeny

Chladnejšie počasie, smog, vlhko, vietor či kratšie dni. Niet divu, že citlivá detská pokožka potrebuje špeciálnu starostlivosť. Poďme si na ňu posvietiť bližšie. Veď vysušené prostredie v prekúrených miestnostiach a rapídna zmena teplôt pri prechode do externého prostredia ľahko podráždia už tak citlivú detskú pleť. Môže byť presušená, podráždená, neraz sa na nej objavia ložiská ekzému.

Pokožku premasťujte

Rovnako ako v prípade pokožky dospelých, aj u detí náhle zmeny teplôt odoberajú pokožke vlhkosť. Koža ostáva slabšie hydratovaná a dostatočne neplní ochrannú funkciu. Popri mastnejšiemu krému na ochranu je vhodné detskú pokožku zvlhčiť, napríklad pomocou hydratačného sprchového gélu. Odporúčame využiť do kúpeľa aj olejové prísady, ktoré účinne obnovujú ochrannú bariéru detskej citlivej pokožky a na trhu ich dostať kúpiť hneď niekoľko druhov.

Chráňte pleť na tvári

Pokožka na tvári sa rýchlejšie vysušuje, pričom vetrom ošľahaná tvár máva sklony k popraskaniu i k ďalším poškodeniam. Základom je nanášanie krému, ktorý ochráni pokožku dieťaťa. Mal by byť vyrobený na báze oleja, čo znamená, že je mastnejší a pre detskú pokožku vhodnejší. Čím viac oleja krém obsahuje, tým účinnejšie ochráni pleť pred stratou vlhkosti. Večer po kúpeli podráždenú tvár dieťaťa ponatierajte niekoľkými kvapkami detského oleja, čím pokožku krásne upokojíte. Ak sa na nej objaví začervenanie, naneste na vatový tampón odvar z harmančeka a priložte ho na pár minút na podráždené miesta. Následne použite hydratačné mlieko s obsahom nechtíka lekárskeho.

Ani pery nie sú od macochy

Výkyvy počasia sa podpisujú pod vysúšanie pokožky ako takej, v okolí pier nevynímajúc. Tie sú popraskané, červené, pália a jemná koža sa olupuje. Práve olupovanie môže viesť k bolestivejším zraneniam. Základom je určite pravidelný peeling pier. Nekupujte špeciálne prípravky. Postačí masírovať pery mäkkou zubnou kefkou. Šupinky sa olúpu, pokožka prekrví a ľahšie absorbuje látky prítomné v balzamoch na pery.

Bez suchých lakťov a kolienok

Na jeseň a v zime sú tieto miesto obzvlášť citlivé. Nie je v nich žiadny tuk, ktorý by ich ochránil. Navyše sa otierajú o odev, tvoria sa na nich šupinky a vysušené miesta skôr popraskajú. Po večernej hygiene na ne aplikujte dostatočné množstvo balzamu, ideálne s prímesou bambuckého masla.

Antioxidanty v strave

Aby sa detská pokožka aj dýchacie ústrojenstvo ubránili nadmernému vplyvu smogovému ovzdušia, doprajte jej antioxidanty v strave. Medzi najlepšie patria vitamíny A, E, C, B2 a B15. Dôležitý je selén, zinok a mangán. Dožičte svojim deťom dostatočný prísun hrozna, malín, cesnaku, paradajok, vhodná je mrkva, brokolica, rybí tuk, čaje, kvalitné morčacie mäso a losos.

Dôležité upozornenie

Jasným znamením, že prekrvovanie pokožky neprebieha správne, sú neprekrvené biele fliačky, studené ruky, chodidlá a uši. Zlým znamením môže byť nadmerné potenie. Najdôležitejším faktorom zachovania prekrvenia detskej pokožky je dostatočný prísun tekutín. Dávajte pozor aj na tesnejšie oblečenie či menšie čísla topánok, ktoré zabraňujú správnej cirkulácii krvi v drobnom telíčku dieťaťa.

Viete, ako správne prať?

Častá dilema, s ktorou sa stretáva nejeden rodič, znie: „V akom prášku prať detské oblečenie? Nasledujú otázky o teplote prania, žehlení, aviváži či dôležitosti prať detské oblečenie oddelene. Ak zvádzate podobné „boje“, nasledujúce riadky vám isto pomôžu:

  • Pokožka novorodenca je extrémne citlivá. To znamená, že reaguje aj na zvyšky pracieho prostriedku na oblečení. Výsledkom je alergická reakcia, ktorá dokáže dieťatko (i jeho rodičov) riadne potrápiť.
  • Materiál oblečenia, ktorý nosí vaše dieťa, zohráva významnú úlohu. Skúsenosti mamičiek hovoria jasnou rečou. Zakúpte bavlnené oblečenie bez umelých prísad. Obľúbené sú taktiež bambusové materiály.
  • Čím je farba oblečenia tmavšia, tým viac chémie sa v ňom nachádza. Pre najmenšie deti by ste mali mať v skrini predovšetkým oblečenie svetlých, pastelových odtieňov a samozrejme biele.
  • Koľko pracieho prášku je dosť? Postačí vám polovičná dávka prášku. Rozhodne neplatí, že čím väčšia škvrna na oblečení, tým viac prášku treba použiť. Na škvrnu na oblečení platia osvedčené zbrane: Predpranie (najlepšie v rukách), sóda bikarbóna a vysoká teplota pri praní. Kupujte odev, ktorý možno prať na teplote 60 ˚C.

Pre deti detský prášok

V dnešnej dobe sú aj malé bábätká náchylné na alergie a ekzémy. Je na mieste čeliť týmto hrozbám, kúpou vhodného pracieho prípravku. Aspoň prvé tri mesiace po narodení bábätka zainvestujte do detského prášku. Kým trafíte tú správnu značku (nie všetky detské pracie prostriedky vyhovujú všetkým deťom bez rozdielu), zadovážte si menšie balenia. Dobrou voľbou sú ekologické pracie prostriedky.

Aviváž radšej nie

Odborníci tvrdia, že hoci v obchode ľahko natrafíte na aviváž s prívlastkom superjemná, v prvých mesiacoch ju nechajte ležať bokom. Neraz sú to práve aviváže, ktoré jemnú detskú pokožku dráždia. Aviváž dodáva bielizni vôňu, nie čistotu. Pokiaľ vám oblečenie po opratí príliš „nevonia“, pridajte do posledného pláchania pár kvapiek levanduľového / mandarínkového éterického oleja. Na zmäkčenie oblečenia vám ako náhrada poslúži obyčajný ocot. Ten pridajte do posledného pláchania (v objeme cca 0,5 – 0,7 dl). Zápachu sa nebojte. Ocot odstráni zvyšky pracích prostriedkov, vodného kameňa, stabilizuje farby a ako sme už spomenuli, zmäkčí bielizeň.

Samostatné pranie a žehlenie?

Detskú bielizeň nie je nutné separovať a prať oddelene od zbytku vecí. Niektoré mamičky perú detský odev zvlášť až do šiestich mesiacov veku dieťaťa, iné v tom vidia zbytočnosť. Rozhodnite sa podľa vlastného uváženia. Na žehlenie detského oblečenia sa názory ľudí rozchádzajú. Faktom ostáva, že je dôležité u najmenších detí – hlavne v prípade oblečenia, ktoré priamo prilieha k pokožke, a ďalej u detí, ktoré už bojujú s kožnými ťažkosťami.

Vedeli ste, že …

… poriadnu šarapatu dokáže narobiť aj práčka? Sem-tam ju dôkladne vyčistite, a to i zvnútra. V jej škárach sa môžu hromadiť plesne a ďalšie nečistoty. Tie sa pri praní dostávajú do vlákien oblečenia. Raz za čas pustite práčku bez prádla iba s vhodným  prípravkom (niektoré mamičky nedajú dopustiť na obyčajný ocot alebo sódu na pranie). Plesne a nečistoty sa môžu držať aj na vodnom kameni, takže dbajte na jeho pravidelné odstraňovanie.

Pridať komentár