Jednoduché tipy ako ľahšie zvládnuť materskú dovolenku

Materská dovolenka je krásny čas, no rozhodne nie taký, kde máte priestor iba pre seba, kde môžeme načerpať novú energiu do života a počas ktorého si užijeme len krásne momenty s bábätkom. Plány na cvičenie, vzdelávanie a pohodové dni sa rozplynú hneď, ako príde na svet dieťa. Napriek tomu môže byť materská dovolenka krásne prežitým obdobím.

Máte plány na materskú dovolenku? Prehodnoťte ich

Mnoho mamičiek, ktoré čakajú svoje prvé dieťatko, plánujú rôzne aktivity po pôrode. Zhodím kilá navyše, začnem sa zdravo stravovať, budem sa vzdelávať a podobne. Aká je realita? Ani jedno z týchto predsavzatí sa im nedarí napĺňať. Všetky aktivity sú zamerané na opateru malého anjelika, ktorý má vždy špecifické požiadavky. Navyše, musia pravidelne prebaľovať, variť a prať.

Všetky aktivity navyše narúša nočné vstávanie, ktoré je presným opakom toho, po čom túži vaše unavené telo. Narušený nočný spánok si vyberá svoju daň počas dňa a vy sa tešíte, ak tento deficit dokážete dobehnúť.

Tu nastáva kolízia s vašimi pôvodnými plánmi. Nič zo všetkých plánovaných aktivít sa vám nedarí napĺňať. Preto, ak máte radi plánovanie vopred, neplánujte si mnoho aktivít po pôrode. Jednoduchšie pre vás bude, ak sa zameriate iba na jednu, maximálne dve aktivity ktoré budete reálne stíhať. Stanovte si cieľ, napríklad získanie certifikátu, ktorý vám môže pomôcť v pracovnom živote po skončení materskej dovolenky.

Pocit, že sa vám tento cieľ podarilo splniť bude rozhodne lepší, ako depresívne stavy z toho, že z vašich plánovaných aktivít vám nič poriadne nevychádza. Zameraním na jednu aktivitu sa tak zbavíte zbytočného tlaku na seba samú a nevytvárate si zbytočný stres.

Zapojiť partnera do výchovy? Jednoznačne!

Prežívate materskú dovolenku s manželom/partnerom v jednej domácnosti? Potom je pravdepodobne chlap živiteľ rodiny. Áno, jeho úloha v rodine je dôležitá tak, ako aj vaša. Je jasné, že by ste sa s ním na pár dní v práci chceli vymeniť, aby ste aspoň trocha zmenili prostredie, no to nie úplne reálne. Avšak, môžete to urobiť naopak.

Zapojiť unaveného partnera z práce do domácich prác nie je jednoduché. Preto je lepšie ho osloviť najprv počas víkendu, kedy nepracuje, a nenápadne naznačiť, či by napríklad nechcel pripraviť obed. Neskôr to môže skúsiť aj so samotným drobcom. Nikde predsa nie je napísané, že prebaľovanie je záležitosť iba pre mamičky. Naopak, aj otec je rovnocenný rodič a takéto menej príjemné aktivity sú toho súčasťou tak, ako aj kúpanie, či neskôr kŕmenie.

Pokiaľ sa s vaším partnerom dokážete dohodnúť na takýchto aktivitách, plynie z toho viacero výhod. Váš partner si zlepší vzťah s malým drobcom a vy si nájdete aspoň malú chvíľku pre seba. Obvykle nastáva jav, že si partner začne viac vážiť vašu rolu matky a aj jeho samotnú prácu. Vy vo vašom partnerovi nájdete oporu aj v tomto a tým pádom sa váš vzťah môže viac prehĺbiť.

Pomoc starých rodičov je na nezaplatenie

Ak prichádzajú chvíle, kedy to už nedávate ani vy, ani váš partner, vtedy prichádzajú superhrdinovia v podobe starých rodičov. Nie každá rodina má to šťastie sa ich dožiť, ale ak patríte medzi tých šťastných práve vy, určite to využite.

Starkí sa samozrejme dopytujú k dieťaťu skôr, ako vaša potreba zmeniť prostredie, no keďže nie vždy poznajú vaše pocity, neváhajte ich s touto prosbou osloviť. Ak už dieťa nedojčíte, nebojte sa im ho prenechať aj na dlhšie obdobie, ako jedno poobedie. Potešia sa starí rodičia, potešíte sa aj vy. Ak starých rodičov nemáte, skúste využiť profesionálne služby starostlivosti o dieťa. A ako tento čas budete môcť využiť? 

Jednoznačne opustite priestory, v ktorých sa pohybujete každý deň. Spravte si výlet, stretnite sa s priateľmi. Pokojne so svojím partnerom doprajte dávku relaxu, využiť môžete rôzne relaxačné wellness pobyty. Materská dovolenka je stresujúce obdobie, preto každý priestor, kde môžete prísť na iné myšlienky, je prospešný nielen pre vás.

Doprajte si trochu romantiky

Vyraziť si na romantickú večeru? Áno, pokiaľ sa má kto postarať o dieťa. Pokiaľ sa o dieťa nemá kto postarať, vyskúšajte to aspoň v domácom prostredí. Prekvapte svojho partnera, prípadne mu letmo naznačte, po čom vaše srdce túži. Materstvo nemusí hneď znamenať ukončenie všetkých romantických chvíľ s vaším partnerom. Romantika a nežnosť stále patrí do vášho vzťahu. 

Malé romantické chvíľky pri sviečkach sú výborným odpudzovačom stresu. A pritom ani nezruinujú vašu peňaženku. Občasný relax tak môže búrať stereotyp, ktorý je na materskej dovolenke veľký nepriateľ. 

Stereotyp? Áno, ale nie vo všetkom

Každý deň ten istý kolobeh. Z varenia, prania, prebaľovania, kúpania sa vám už točí hlava a vy máte pocit, že každý deň spočíva v tých istých úkonoch. Niektoré veci sú jednoducho povinnou jazdou, ale nemusí to platiť hneď vo všetkom. Pokúste sa robiť veci tak, ako ste to doteraz neskúšali. Varenie? Pripravte náročnejšie jedlo. Určite nepoznáte všetky druhy ovocia, ktoré sa dajú použiť v koláčoch. Tie kuchárske knihy, ktoré na polici zapadajú prachom obsahujú nejeden zaujímavý recept. Ak vám to situácia dovoľuje, pokojne skúste zapojiť do varenia aj svoje dieťa

Tieto kroky vás neskôr môžu doviesť k zmene stravovacích návykov, čo sa môže pozitívne odraziť aj po materskej dovolenke. V búraní stereotypu môžeme pokračovať. Nech je váš denný rituál akýkoľvek, určite sa dá prežiť aj inak. Nákup nemusíte výhradne robiť iba predpoludním. Skúste navariť obed skôr, ako zvyčajne a ten čas využiť na prechádzku s malým anjelikom. 

Trávite väčšinu dní osamote? Snažte sa občas stretnúť s priateľmi. Nielen tými, ktprí majú deti ale aj tými, ktorí ich ešte nemajú. Ich pohľad na každodenný život môže byť pre vás pozitívnym impulzom. Rovnako tak kolegovia z práce. Počas materskej veľmi “pracovne” nepremýšľate, no neskôr sa budete chcieť zaradiť do pracovného života. Preto by malo byť udržiavanie vzťahov s kolegami aspoň občasnou činnosťou. Pri opätovnom zaradení do pracovného života sa tak uchránite od zbytočného stresu.

Bojom proti stereotypu môže byť aj zmena imidžu. Návštevou kaderníka nič nepokazíte, vaše vlasy predsa potrebujú starostlivosť. Okrem starostlivosti stojí za zváženie aj zmena strihu, prípadne farby vlasov. Takáto zmena bude výrazná nie len pre vás, ale aj pre okolie, v ktorom žijete.

Každá materská raz skončí

Byť rodičom je povolanie na celý život. Byť na materskej dovolenke v drvivej väčšine nie je celoživotnou záležitosťou. To je dôležitý faktor, na ktorý by ste nemali zabúdať, keď na vás budú útočiť depresívne stavy. Dieťa začne rásť čoraz rýchlejšie, čoskoro vás prerastie a ani sa nenazdáte, a už pôjde svetom na svoju vlastnú životnú cestu. Preto sú prvé mesiace materstva najkrajšie.

Počas materskej dovolenky vás neraz bude premáhať pocit frustrácie, stresu a vyčerpania. Aj vtedy je dôležité nezanedbávať svoje telo a dopriať mu zaslúžený oddych. A keďže doma sa oddychuje iba ťažko, vyberte si inú lokalitu, napríklad kúpele Piešťany

Napriek tomu, že je to niekedy naozaj ťažké, materstvo je láskyplné obdobie, ktoré je naplnením túžob každej matky. Počas neho dôležité všetky náročné situácie zvládať s láskou a užívať si každý deň so svojím dieťaťom a rodinou.

Pridať komentár