Hračky – aké a kedy?

Hračka je pre dieťa dôležitý objekt. Nielen preto, že v detskom veku je dominantnou činnosťou dieťaťa hra, ale i preto, že pomocou hračiek spoznáva a skúma svet. Pískajúce, hrajúce, drevené, farebné aj čiernobiele, plastové aj drevené hračky – trh ponúka toľko možností, že nielen dieťa, ale aj dospelý má často problém si vybrať. „Láska na prvý pohľad“ je jedna vec, ale hračky by primárne mali plniť funkciu rozvoja a stimuláciu schopností dieťaťa. V každom veku dieťa potrebuje iný typ, no vždy platí fakt, že pri výbere dbajte, aby hračky neboli moc ťažké, nemali ostré hrany, boli vyrobené z neškodlivých materiálov a neobsahovali častice, ktoré sa dajú prehltnúť.

Dieťa vo veku 1 – 3 mesiaca

Počas prvého mesiaca života toho dieťa, čo sa hračiek týka, nepotrebuje veľa – vystačí si s hlasom a blízkosťou svojich rodičov. Prvé hračky, ktoré začína vidieť a vnímať, prichádzajú na rad okolo 3 mesiaca. V  polohe na chrbte už dokáže skúmať predmety zavesené nad sebou a preto je veľmi vhodná deka s hrazdičkou, na ktorej sú zavesené rôzne farebné a zvuky vydávajúce predmety. Začína svet skúmať ústami a pridávajú sa aj ruky, takže ocení rôzne hryzadlá, hrkálky a mäkké loptičky.

Dieťa vo veku 4 – 6 mesiacov

V tomto veku dokáže dieťa s hračkami manipulovať aktívnejšie a venuje im aj viac pozornosti.  Vývin reči napreduje a preto sú vhodné hračky, ktoré hrajú a spievajú alebo napodobňujú zvuky zvierat. Taktiež je čas na prvé obrázkové knižky a leporelá.

Dieťa vo veku 7 – 12 mesiacov

Pre deti v tomto veku je typický rozvoj pohybu – lezú, začínajú chodiť a všetko skúšajú (rukami aj ústami). Ocenia zvukové hračky, na ktoré môžu sami hrať (jednoduché hudobné nástroje) a interaktívne hračky, na ktorých môžu trénovať jemnú motoriku (stláčanie, otáčanie koliesok, vkladanie a vyberanie predmetov).

Dieťa vo veku 12 – 18 mesiacov

Deti v tomto veku sa dokážu na chvíľu zahrať aj samostatne, sú schopné spájať si súvislosti a riešiť určité problémy, čo sa prejaví aj pri hre. Vedia zložiť jednoduché puzzle, postaviť vežu z kociek či posúvať a ťahať predmety. Prichádza tiež čas na prvé „zmenšeniny“ vecí, ktoré vidia v domácnosti ako napríklad kuchynka či set náradia. Okolo roka a pol sa prejavia aj prvé pokusy o kresbu, no pre istotu vyberte zmývateľné ceruzky.

Dieťa vo veku 2 – 3 rokov

Myslenie a vnímanie sa naplno rozvíja a spolu s tým aj šikovnosť detí. Dokážu priradiť geometrické tvary do správnych otvorov na vkladačkách, navliecť korále na šnúrku. Zabavia sa s autíčkami ale aj bábikami, identifikujú sa so svetom dospelých a chcú si vyskúšať rôzne role napríklad pri pečení v kuchyni. Úspešne zvládajú aj športové činnosti ako sú odrážadlá a jednoduché hry s loptou. Vhodné sú aj drevené stavebnice, knižky s viacerými detailmi, tabule s kriedami či iné pomôcky na kreslenie alebo aj hudba.

Dieťa vo veku 4 – 5 rokov

S nástupom do škôlky si dieťa osvojuje a rozvíja ďalšie zručnosti či už je to kreslenie, spev a koncentrácia. Preto sú vítané hračky, ktoré pri týchto aktivitách využije aj doma. Farby, plastelína, hudobné nástroje, skladačky a najmä rôzne „rekvizity“ ku povolaniam ako je napríklad obchod či lekár.

Dieťa vo veku 6 – 8 rokov

Pri školopovinných deťoch sa ku hračkám pridávajú také, ktoré ich hravou formou motivujú k učeniu a čítaniu ako napríklad knihy a interaktívne zošity, detské chemické laboratóriá, matematické a logické hračky. Okrem toho už rozumejú pravidlám a dokážu sa hrať spoločenské a kartové hry,

Pridať komentár