Esenciálne oleje v domácnosti

To že je čuch prítomný v našom živote skôr ako od narodenia nám vie dokázať aj šplhanie bábätka za materským mliekom, hneď po narodení. Vôňa za čím šplhá mu pripomína plodovú vodu a tak vie presne kde má ísť. 

Od tohto prvého momentu je čuch súčasťou každej minúty našich životov. Vieme rozoznať vôňu rodičov, jedla, vzduchu alebo smrad. Vôňa je často to čo nás dokáže priviesť na iné miesto, kde sme boli v minulosti alebo nám pripomenúť určitú udalosť. Práve preto je čuch a to čo dýchame pre nás také dôležité. To čo a ako dýchame nám vie ublížiť ale aj pomôcť. Pri úteku od západnej medicíny a utlmujúcich liekov stále viac a viac ľudí hľadá útočisko v aromaterapii a esenciálnych olejoch

Ako sú teda esenciálne oleje vyrábajú? 

Esenciálne oleje sú vyrobené mechanickým tlačením alebo destiláciou. Je to koncentrovaný extrakt z rastlín, ktorý si odnesie prírodnú vôňu a chuť rastliny. Každý esenciálny olej má unikátne zloženie, ktoré ovplyvňuje zápach alebo vôňu, vstrebávanie a teda aj efekt na ľudský organizmus. 

Aká je koncentrácia esenciálneho oleja?

Ako príklad môžeme uviesť, že z 100 kilogramov levanduľových kvetov môžeme vyrobiť približne 0,45 kilogramov levanduľového oleja. 

Ako sa esenciálne oleje používajú?

Najobvyklejšie metódou je aromaterapia. Je to inhalácia esenciálnych olejov rôznymi metódami. Niektoré oleje sa môžu naniesť aj priamo na pokožku alebo užívať vnútorne, tu je však veľmi potrebné naštudovať si presne ten olej ktorý chcete použiť a riadiť sa informačným letákom. 

Pri vdychovaní vôní esenciálnych olejov môže stimulovať oblasti limbického systému, ktorý je súčasťou ľudského mozgu a hrá rolu pri emóciách, správaní a vnímaní pachov. Takisto má táto oblasť na svedomí formovanie spomienkach. Limbický systém tiež kontroluje množstvo fyziologických funkcií ako je dýchanie alebo krvný tlak. Práve preto môžu mať esenciálne oleje určitý- želaný efekt na ľudské telo. Podľa toho v čom potrebuje náš organizmus podporiť alebo pomôcť by sme mali voliť esenciálny olej. 

Tu sú spôsoby ich naozaj širokého využitia:

Esenciálne oleje sa tradične miešajú so základným olejom (slnečnicovým, repkovým, olivovým, mandľovým) kľudne využite ten čo máte napríklad doma v kuchyni. Poprípade sa esenciálny olej môže miešať s mliekom. Ak začínate používať nový esenciálny olej je potrebné skúsiť prípadnú nežiadúcu reakciu, vždy daný proces otestujte na pár sekúnd až minútu. 

  1. INHALÁCIA: K inhalácii nám môže slúžiť tradičná aromalampa. Do vrchnej nádobky stačí dať trochu teplej vody a nakvapkať 3-5 kvapiek oleja na 15 m2 plochy miestnosti. Až potom zapáľte sviečku v spodnej časti. Lampa by nemala horieť v priebehu 3 hodín dlhšie ako 20 minút. 

Naparovanie: Do misky nalejte horúcu vodu a kvapnite 1 – 2 kvapky oleja. Hlavu prikryte uterákom a vdychujte paru  3-10 minút. UPOZORNENIE! Vždy zatvorte, alebo si zakryte oči, aby neprišlo k podráždeniu

  1. OBKLADY: Do základného oleja pridáme 5-7 kvapiek  Ponoríme látku (najlepšie bavlnenú alebo ľanovú), zľahka vyžmýkame a priložíme na postihnuté miesto. Obalíme fóliou a suchou látkou, prípadne obväzom. Dĺžka trvania procedúry je 10-40 minút.
  2. KÚPEĽ: Zmiešajte 3-5 kvapiek oleja a 30-60 ml základného oleja či mlieka. Vylejte do pripravenej vane s vodou.
  3. SAUNY: Vedľa zdroja tepla postavte nádobu s vodou (pozor materiál musí byť odolný voči vysokým teplotám) v objem 50-100ml a pridajte 10 kvapiek oleja na 15 m2 plochy
  4. MASÁŽE: zmiešajte 1 PL základného oleja (jojobový, ryžový,…) a  1-5 kvapiek esenciálneho oleja. Zmes premiešajte v rukách a naneste na telo. 
  5. OBOHATENIE KOZMETIKY: 1-2 kvapky esenciálneho oleja na každých 5 ml základného prostriedku (krém, sprchový gél a pod.)
  6. STAROSTLIVOSŤ O VLASY: Kvapnite na hrebeň 2-3 kvapky oleja a postupujte v klasickej úprae vlasov.
  7. ČISTENIE PLETI: Pridajte 1-2 kvapky vybraného esenciálneho oleja do vody, naneste na tvár a jemne očistite kozmetickým tampónom. 
  8. REPELENT: Ak sa potrebujete zbaviť dotieravého hmyzu, použité esenciálny olej v aromalampe tak, ako je uvedené v návode, tu sa používa hlavne levanduľový. V prípade uštipnutia možno použiť tea tree olej priamo na postihnuté miesto.

TIP :  Domáca dezinfekcia : Návod nájdete tu 

Esenciálne oleje môžeme použiť aj ako parfém. V tomto prípade môžu slúžiť napríklad ľudom, ktorí majú problém s obsahom alkoholu v klasických parfémoch alebo chcú len prejsť na prírodnú alternatívu, ktorá môže mať dokonca blahodarné účinky. 

Na záver pridávame pár rád ako esenciálne oleje skladovať:

Esenciálne oleje by sa mali skladovať s tmavom sklenenom obale, pretože práve slnečné žiarenie ich môže znehodnotiť. Práve tak spoznáme kvalitný produkt. Je balený v tmavej sklenenej flaštičke. Po každom použití treba fľaštičku uzatvoriť, nakoľko kontaktom esenciálneho oleja so vzduchom môže prísť ku poškodeniu produktu a teda aj zmene jeho účinkov.

Pridať komentár