Ekologické čistiace prostriedky. Mýtus alebo účinná pomoc?

TOP dôvody, prečo byť EKO!
Pár hodín v týždni väčšina z nás chtiac či nechtiac trávi upratovaním nahromadeného neporiadku. Pranie bielizne, utieranie prachu či vytieranie podlahy za nás nik neurobí. Čo tak poňať to ekologicky?

Pocit vysušenej pokožky na rukách, ktorá sa stala akýmsi vedľajším efektom vyupratovanej domácnosti, pozná nejeden z nás. No ruku na srdce, čakali ste niečo iné po niekoľkohodinovom kontakte rúk s chemikáliami rôzneho druhu? O dôvod viac, prečo vyskúšať čistiace prostriedky s označením EKO.

Klasické výrobky potrápia pokožku

Ako sme už načrtli, bežné čistiace prostriedky v obchodoch sú plné chémie, potrebnej na odstránenie nečistôt. Avšak, tá býva agresívna nielen k špine, ale i k vašim rukám. Ani rukavice mnohým ľuďom nevyhovujú, pretože ruky sa pod nimi potia, čo neraz spôsobí vznik alergií a ekzémov. To je ďalší dôvod, ktorý vás môže motivovať prejsť na zelenú. Tieto výrobky totiž neobsahujú chlór, perborát, fosfáty a ani ďalšie nežiaduce prísady. No čo je rovnako dôležité, nebývajú testované na zvieratách.

Škodlivé látky v klasických produktoch

fosfáty
• sú obsiahnuté v bežných prostriedkoch do umývačiek riadu dostupných na trhu
• fosfáty sa dostávajú do odpadových vôd. Čističky nie sú schopné znížiť ich podiel vo vode, putujú až do vôd prírodných, kde prispievajú k rozvoju toxických silíc
• pre prírodu, najmä v potokoch a stojatých vodách, sú príčinou veľkých problémov

chlór
• je obsiahnutý v rade lacných bielidiel, pracích a dezinfekčných prostriedkoch
• dráždi kožu, oči i dýchacie ústrojenstvo
• poškodzuje životné prostredie už v malých koncentráciách a negatívne pôsobí na baktérie v ekologických čističkách odpadových vôd

perborát
• perborát sodný je výborným bielidlom a čistiacou zložkou, preto sa už niekoľko rokov pridáva do prostriedkov na pranie a taktiež umývačiek riadu. Škodí prírode, vo vyšších koncentráciách je považovaný za vážnu hrozbu

Prečo siahnuť po EKO produktoch?

EKO produkty sú produkty z ekologického poľnohospodárstva. Ich primárnym princípom je, že berú ohľad na životné prostredie. Označenie EKO zaručuje, že ide o výrobky šetrné k zdraviu používateľa i životnému prostrediu.

Produkt môže získať certifikovanú environmentálnu značku „EKO“ len v prípade, že obsahuje výlučne prírodné, biologicky odbúrateľné látky, ktoré sa v prírode samovoľne rozložia. Vďaka tomu sú dané produkty bezpečné, zdravotne nezávadné, vhodné pre citlivých ľudí a  malé deti. Bez obáv ich môžu používať alergici i astmatici. Ak si preštudujete, čo všetko musí produkt spĺňať, aby mohol byť označený ako EKO, zistíte, že ide o zložitý postup. Tieto produkty sa preto vyznačujú vysokou kvalitou a nulovou rizikovosťou pre zdravie človeka.

cistiace prostriedky

Prečo kupovať BIO?

Pohnútky ľudí sa pochopiteľne líšia. Dajú sa ale zhrnúť do niekoľkých základných dôvodov od etikety, ktorá v tomto odvetví vládne, šetrnosti k zdraviu a životnému prostrediu, až po ich zákaz testovania na zvieratách. A preto, ak aspoň na tri otázky z nasledujúceho zoznamu odpovedáte kladne, mali by ste ich používanie určite zvážiť.

 • Záleží vám na vašom zdraví a zdraví vašich blízkych?
  • Dráždia vašu pokožku a dýchacie cesty bežné pracie a upratovacie prostriedky?
  • Trápi vás alebo niekoho z vašich blízkych alergia, astma či ekzém?
  • Hľadáte riešenie ako šetrne prať oblečenie pre deti?
  • Ako upratovať účinne, no zároveň bezpečne?
  • Nie je vám ľahostajné znečisťovanie životného prostredia?

Napadla vám táto otázka?

Možno vás po prečítaní predchádzajúcich riadkov zaujíma, či sú EKO produkty, pre absenciu akýchkoľvek chemikálií, rovnako účinné. O ich šetrnosti síce nepochybujete, no predsa len túžite po čistom interiéri. Dobrá správa! Výrobcovia sľubujú, že s ich pomocou môžete prať a upratovať v rovnakej kvalite, na akú ste zvyknutí.

Niektorí užívatelia sa sťažujú na nie celkom bielu bielizeň po vypratí. Zabudli si pravdepodobne prečítať, že k EKO pracím práškom treba pridať bielidlo (ekologické). Klasické prášky obsahujú, okrem chémie, aj rozjasňovače, ktoré vyvolajú pocit, že bielizeň je žiarivo biela. No postarajú sa tiež o to, že z takýchto pracích práškov možno získať rôzne alergické reakcie. Problémom môže byť aj nedostatočná vôňa, keďže EKO drogéria nie je chemicky upravovaná. Postupne si všimnete, že ekologický šampón či sprchový gél nevonia a nepení. Na druhej strane presne viete, s akými látkami prichádza vaša pokožka do styku. Hoci si za ekologické produkty málinko priplatíte, určite neoľutujete. Konečné rozhodnutie ale ostáva iba na vás.

Pripravte si domáci prášok na pranie

Budete potrebovať:

 • 1 kg sódy na pranie
 • 1 kocka mydla na pranie

Takýto je postup:

Mydlo nastrúhajte, zmiešajte so sódou na pranie. Do práčky stačí pridať 1 lyžicu. Druhou alternatívou je gél na pranie, keď nastrúhané mydlo zalejete litrom vriacej vody, necháte rozpustiť, dosypete sódu a dolejete štyri litre vody bežnej teploty. Vznikne tekutý gél. Do tejto zmesi si kľudne pridajte zhruba 20-30 kvapiek esenciálneho oleja (druh a množstvo podľa toho, akú vôňu preferujete).

Tip na Eko pomocníka v kúpeľni:

Ocot sa dá v domácnosti využiť na veľa spôsobov. Skúste ho použiť aj pri čistení obkladačiek, vane , zrkadla, vodných batérií , wc… . Jednoducho si neriedený ocot nalete na handričku a poutierajte ním znečistené povrchy či už od  vodného kameňa alebo šmúh na zrkadle. Do wc nalejte cca dve šálky horúceho octu a nasypte prašok sódy bikarbóny.

Pridať komentár