Domáce úrazy: Nebezpečenstvo číha v každom kúte bytu, netreba však panikáriť

Dieťa je tvor zvedavý, a preto skúma všetko, čo mu príde do cesty. Sotva sa otočíte, už vyťahuje riad z kuchynských šuplíkov, motá sa okolo zásuviek s elektrinou, skúša krkolomné kúsky pri radiátore, prípadne lezie k oknu. Poradíme vám, ako hroziacej katastrofe predísť.

Na úvod jedna malá štatistika. Deti sa najčastejšie zrania doma (viac ako 38 percent), následne pri športe (22 percent), na treťom mieste sú dopravné úrazy s viac ako 11 percentami, ďalej školské úrazy s takmer 9,5 percentami a na piatom mieste rezonujú popálenia horúcou tekutinou. Tušili ste, že dieťa sa dokáže nebezpečne popáliť vodou ešte pätnásť minút po jej zovretí? 

Medzi najbežnejšie domáce zranenia pritom patria otras mozgu, otvorená rana a zlomenina lakťa. Rizikové je i prostredie základných škôl, kde si žiaci najčastejšie ublížia pri telocviku alebo počas prestávky medzi vyučovacími hodinami. 

U chlapcov vo veku od pätnástich do devätnástich rokov dochádza k zraneniam častejšie, než je tomu u dievčat. Konkrétny pomer je 67 : 33 percent. 

Zaujímavé fakty

Poslednou dobou pribúdajú zranenia na trampolíne. Dôsledkom jašenia a bolestivých pádov sú zlomeniny predlaktia, ramenných či stehenných kostí, otrasy mozgu a tržné rany.

Lekári majú v tomto smere o „zábavu“ postarané. Každý rok ošetria tisícky zranených detí. Niektoré, žiaľ, zostávajú s trvalými následkami. Hoci ustrážiť ratolesti býva častokrát nadľudský výkon, predsa len možno mnohým zraneniam zabrániť. Či už ide o pády z nábytku, rezné rany, popáleniny alebo úrazy elektrickým prúdom, riziko poranení dokážete výrazne znížiť. 

Bolestivé pády

Kto z nás nemal v detstve rozbité koleno alebo poriadnu modrinu? Tie spolu s permanentnými odreninami k dospievaniu rozhodne patria. Niektoré pády ale dokážu poriadne zabolieť a narušiť mäkké kosti i nespevnené svaly malých detí. Určite zablokujte v domácnosti najrizikovejšie miesta, akými sú schodisko, balkóny a okná. Pomôžu drevené bránky i detská poistka, pretože zabránia (aj) otvoreniu či privretiu prstíkov.

Veľmi nápomocné pre rodičov bývajú i protišmykové úpravy podláh. V obchodoch dostať kúpiť lepiace podložky pod kusové koberce, na schody, prípadne zvoľte aspoň protišmykové ponožky alebo dobrú domácu obuv.

Riziková kuchyňa

Nenechajte svoje deti pohybovať sa voľne po kuchyni v okolí miest s horúcim riadom, sporákom a už vôbec nedávajte na stôl uvarené jedlo. Mohli by na seba strhnúť obrus s plnými  hrncami. Na kuchynskej linke veci ukladajte čo najďalej od krajov. Strhnutie varnej kanvice z kuchynskej linky za elektrickú šnúru, popálenia vriacou vodou, omáčkou či polievkou môžu viesť k rozsiahlym popáleninám tváre, hrudníka i končatín. Takéto obareniny mávajú za následok škaredé jazvy.

Rezné rany a rozbité kolená

Ďalším typickým úrazom z domácich naháňačiek sú tržné rany od skla z dverových výplní, keď jedno dieťa prudko zabuchne presklené dvere a druhé ich prerazí hlavou či rukami. Rezné rany od črepín môžu byť hlboké a naozaj závažné, črepiny nezriedka porania významné cievy, nervy, šľachy i svalové skupiny.

Do skriniek zas dostať kúpiť špeciálne detské poistky, ktoré znemožnia deťom pátrať v zásuvkách s liekmi alebo chemikáliami. Samozrejmosťou sú účinné ochrany ostrých rohov stola, ktoré na ne nasadíte. Pozor dávajte aj pri oknách. Niektorí rodičia preferujú zarážky, aby sa pootvorené okno nedalo úplne otvoriť. Dieťatko, ktoré pre zvedavosť vypadne z okna, je nanešťastie častou tragédiou.

Naháňačky

Pokiaľ sa deti naháňajú po byte, ľahko sa pošmyknú, narazia na tvrdý povrch alebo si zlomia zápästie. U malých detí nie sú ojedinelé pády hlavičkou na radiátory ústredného kúrenia, pri ktorých vznikajú síce menej závažné, ale krvácajúce tržné rany. Krvná strata môže byť veľká a poranené nervy sa po operácii zvyknú hojiť až niekoľko mesiacov.

Myslite aj na tieto domáce riziká

 • Vo všeobecnosti býva podceňované topenie detí. Možno ste netušili, že dieťaťu stačí k utopeniu iba desať centimetrov vody, pričom každé druhé topenie dieťaťa končí smrťou. 
 • Deti do troch rokov nikdy nenechávajte vo vani bez dozoru. A to ani pod dohľadom staršieho súrodenca.
 • Kúpte si poistky na okná, ako i krátke záclony a závesy, ktoré na seba dieťa tým pádom nevie strhnúť.
 • Elektrické spotrebiče umiestňujte výlučne tak, aby na ne deti nedosiahli.
 • Dávajte si pozor na visiace káble, ktoré pre ne predstavujú veľké lákadlo.
 • Lieky a čistiace prostriedky skladujte vo vysokých poličkách alebo v uzamykateľnej skrinke.
 • Pokiaľ máte doma krb, otvorený oheň v ňom chráňte kovovou mriežkou. 
 • Elektrické zásuvky zabezpečte poistkami. A to jednoznačne v celom byte.
 • Nikdy nenechávajte dieťa samotné na prebaľovacom pulte. Ani vtedy, keď nevie liezť. Štatistiky sú neúprosné, až 44% detských úrazov tvoria pády.
 • Vhodné je mať termostatickú batériu vo vani alebo v umývadle, ktorá zabraňuje náhodnej manipulácii s teplotou vody. Na to vedia byť deti skutoční „odborníci“.
 • Ak dieťa pri spaní potrebuje svetielko, ideálnou voľbou sú LED lampičky. Majú podobu zvieratka a deti ich milujú. Nedávajte deťom žiadne hrejivé svetlá, ktoré môžu spôsobiť veľkú neplechu.

Do ohrádky sa oplatí zainvestovať

Veľkou pomocou pre mamičky sa stali rozkladacie ohrádky, čím je dieťaťu jasne vytýčený priestor. Častokrát bývajú rozťahovacie, čo dá rodičom možnosť manipulovať s rôznymi rozmermi a navyše ich manipulácia je jednoduchá. Majú tiež uzamykateľný mechanizmus, ktorý dieťatku bráni v úniku. Ohrádku kľudne použite pri schodoch, ale aj v kuchyni počas varenia, respektíve kedykoľvek si to situácia vyžiada.

Pridať komentár