Tipy ako predchádzať detským úrazom.

Hoci letné mesiace prinášajú so sebou množstvo krásnych chvíľ a veselých zážitkov, z hľadiska bezpečnosti tých najmenších patria skôr k rizikovejším. A keďže leto sa dostáva do svojej druhej polovice, ešte stále je dosť času prezradiť si, ako riziku zranení predchádzať.

Odborníci každoročne varujú rodičov pred nebezpečenstvom, ktoré na ich deti číha napríklad pri vode.  Veď utopenie patrí po dopravných nehodách k druhej najčastejšej príčine úmrtia detí. Najohrozenejšou skupinou sú predškoláci do piatich rokov, ktorí ešte nevedia plávať. Najväčší pozor by si mali dávať majitelia domácich bazénov, no rovnaké pravidlá platia aj pre pobyt na plavárni, kúpaliskách i na dovolenke. Dôležité je mať o deťoch dokonalý prehľad a nikdy ich nenechať bez dozoru. Stačí iba pár minút nepozornosti a tragédia je na svete.

Pozor na únavu

Je dokázané, že k úrazom dochádza častejšie, ak je organizmus unavený. Koordinácia pohybov býva potom zhoršená, ako i predvídavosť pred možným vznikom úrazov. Ťažko ale od malého nadšenca čakať, že si v správny čas povie „stačí“ a pôjde odpočívať. To je úloha rodičov. Práve okolnosti vedúce k nadmernej únave stoja v pozadí nepríjemných detských úrazov, ktorých počet v letných mesiacoch rapídne stúpa.

Nepríjemné pády

Popredné miesto v rebríčku letných zranení patrí pádom. Veď leto je ako stvorené pre jazdu na bicykloch, odrážadle, korčuliach či kolobežkách. Rodičia by mali v každom prípade zaobstarať dieťaťu kvalitnú a dobre padnúcu prilbu. Zvážiť môžete i ďalšie ochranné pomôcky. Väčšina detských cyklistických úrazov patrí do kategórie stredne závažných alebo závažnejších zranení a vyžaduje si hospitalizáciu. Najčastejšie ide o zlomeniny dlhých kostí horných končatín, hlavne v okolí lakťového kĺbu.

Svojím spôsobom sú to úrazy, ktoré k detskému veku patria. Šance, ako niečomu takému predísť, sú žiaľ minimálne. Samozrejmosťou by mala byť cyklistická prilba, a to nielen, keď vaše dieťa jazdí po okolí na bicykli, ale napríklad aj keď má len kolobežku alebo rýchlejšie odrážadlo. Naraziť do stromu, prípadne nepekne spadnúť na hlavu, môže v podstate na akomkoľvek „dopravnom prostriedku“. Opatrnosť je dôležitá aj na detských ihriskách. Pád z preliezačky, vyrazený dych, zlomená ruka, vyvrtnutý členok. To je iba zopár príkladov úrazov, ktoré si deti môžu privodiť počas hry na detskom ihrisku a pieskovisku.

Nebezpečenstvo pri vode

Či už máte v okolí rybník, dávate prednosť bazénom s množstvom vodných atrakcií alebo kúpaliskám, je dobré byť opatrný a vedieť o rizikách, ktoré tu na vás a vaše deti číhajú. Okrem klzkej podlahy, pádov, poranení o ostré kamene a predmety v tráve, je to i príliš studená voda. Neznalosť teploty vody predstavuje nebezpečenstvo, ktoré si mnohí ani neuvedomujú. Ľadová voda je pre rozohriaty organizmus prirodzene šok a môže privodiť infarkt. Ľudia s oslabeným srdcom a starší jedinci by mali vstupovať do vody pomaly a ochladzovať sa postupne. Pozor na studenú vodu aj v niektorých vonkajších bazénoch. Jej neustálou obmenou z hygienických dôvodov tu voda zostáva chladnejšia. V bazénoch sú zakázané skoky do vody z iných ako k tomuto určených miest, hoci hĺbka vody je nám známa a riziko nebezpečných predmetov (kameňov) v nej žiadne. To však neplatí pri prírodných kúpaliskách, jazerách, rybníkoch. Skákať do vody v mieste, ktoré nepoznáme, je každopádne veľký hazard.

Plesňové ochorenia nôh

Riziko vzniku plesňových ochorení sa dá znížiť dôkladnou starostlivosťou o kožu. Pravidelne kontrolujte nohy dieťaťa a všímajte si zmeny na pokožke medzi prstami, a to najmä začervenanú a suchú kožu, svrbenie, pálenie, jej lúpanie a prasklinky. Plesniam sa skvele darí v prostredí zvýšeného potenia. Po napadnutí plesňami nohy vyžadujú maximálnu starostlivosť. Neliečená infekcia dokáže spôsobiť bolestivé praskliny na koži, následne dochádza k závažnému bakteriálnemu zápalu, mokvaniu a zápachu. Po kúpeli postihnuté miesto osušte a premažte antimykotikom. V liečbe pokračujte aspoň dva týždne, aby ste sa vyhli recidíve.

Pozor na spálenie

Nielen citlivá detská pokožka býva v silnom slnku náchylná k spáleniu. Používajte preto kvalitné krémy a oleje s dostatočným ochranným faktorom proti UVA a UVB žiareniu, no skontrolujte aj ich vode odolnosť a hypoalergénne vlastnosti. Dermatológovia sa radia vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou, s deťmi si na daný čas naplánujte iné aktivity v tieni či interiéri. Pôsobenie UV žiarenia môže spôsobovať nielen zápaly spojiviek, ale aj vážnejšie poškodenie oka. Detské oči je potrebné dôsledne chrániť, hlavne neposedné batoľatá je potrebné vybaviť klobúčikom.

Cesty nie sú na hranie

Vozovky a ulice patria k obľúbeným miestam na hranie. Deťom slúžia pri hraní futbalu, jazde na bicykli, autíčku alebo kolieskových korčuliach. Pri zanietení pre hru nevenujú pozornosť prechádzajúcim vozidlám. Rizikovou skupinou sú chlapci vo veku 15 až 18 rokov a dievčatá vo veku 10 až 14 rokov. Naučte svoje dieťa, aby sa hralo na iných miestach, aj pokojná ulica môže predstavovať veľké nebezpečenstvo!

Chlapci alebo dievčatá?

K úrazom bývajú náchylnejší chlapci. Úrazovosť v závislosti od pohlavia sa taktiež stupňuje s ohľadom na vek. Kým do veku štyroch rokov sa zraní o tretinu viac chlapcov než dievčat, v rozmedzí 15 až 18 rokov je tento rozdiel potom trojnásobný.

K športu od útleho veku

Deti, ktoré od raného veku pravidelne športujú, sú šikovnejšie a pohyblivejšie. Dokážu vybalansovať rôzne rizikové situácie a nepodliehajú tak ľahko pádom. Vďaka športu udržiavajú svalovo-kostrový systém výkonný, silný a menej zraniteľný. Športujúce deti spravidla dodržiavajú základy správnej výživy, čím prijímajú dostatok vápnika, ktorý zaručuje pevnosť kostí. Lekári tvrdia, že následky prípadných úrazov bývajú miernejšie ako u detí, ktoré sa žiadnej pohybovej aktivite nevenujú.

Žiadna panika

Neraz dochádza k nehodám končiacim závažnou tržnou alebo reznou ranou. Stačí uviaznuť na plote, spadnúť na ostrý kameň, klinec, šliapnuť na sklo alebo nešikovne manipulovať s nožom pri zbere húb. Základom ošetrenia je predovšetkým zastavenie krvácania. Vykonajte dezinfekciu rany a prekryte ju sterilným obväzom. Ak rana krváca, vykonajte takzvaný tlakový obväz – ranu viac stiahnite alebo na ňu pritlačte. Aj zo správania dieťaťa možno vydedukovať, ako veľmi je zranenie vážne. Srdcervúco plače? Počkajte aspoň päť minút, ako sa dieťa bude správať, keď mu ranu ošetríte a dáte na ňu náplasť. Drobné rany do niekoľkých centimetrov sa hoja osem až desať dní. Potom je dôležité ranu premazávať krémom, napríklad nechtíkovou masťou.

Kedy ale lekára vyhľadať?

– ak sa dieťatko poranilo o sklo, pretože rana môže byť malá, ale o to hlbšia

– ak rana krváca a krvácanie sa nedarí zastaviť

– ak sa dieťa poranilo v miestach, kde sú šľachy, kĺby a ďalšie rizikové oblasti

– ak aj malá odrenina začne po ošetrení, už na druhý deň, javiť známky zápalu. Je červená, tepe v nej, mokvá, hnisá a podobne.

Trojica osvedčených rád rodičom

  1. Buďte v strehu. Majte deti pod kontrolou, a to aj v známom prostredí. Naša pozornosť celkom prirodzene klesá tam, kde máme pocit, že dieťaťu nič nehrozí.
  2. So staršími deťmi sa vopred dohodnite, kde budú, a že sa pravidelne po niekoľkých „jazdách“ či iných aktivitách prídu ohlásiť.
  3. Stanovte si fixný bod pre prípad, že sa od seba vzdialite. Prípadne dajte dieťaťu na ruku náramok so svojím telefónnym číslom, aby vás iný rodič vedel v prípade ťažkostí kontaktovať.

Viac zaujímavostí nájdete na našom BLOGU.

Pridať komentár