Ako vybrať tú správnu? Hračky majú na deti väčší vplyv, než by ste čakali.

Pre vývoj dieťaťa je hračka rovnako dôležitá, ako povedzme výživa, vzduch či slnečné lúče. Okrem toho, že stimuluje jeho poznávaciu a rozlišovaciu schopnosť, má i ďalšie, nemenej dôležité funkcie.

Z hračky dieťa získava vizuálny zážitok, učí sa rozpoznávať rozličné vlastnosti hmoty – pevnosť, tvrdosť, pružnosť materiálu, či variabilitu tvarov. Hračky rozvíjajú pohyblivosť a zručnosť detí, pomáhajú im pestovať a rozvíjať charakterové vlastnosti. V deťoch treba vypestovať šetrný vzťah k hračkám, ochotu požičiavať (nesebeckosť), odkladať ju na určité miesto a udržiavať v čistote.

S množstvom to nepreháňajte

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo nie je dobré zásobiť deti kvantom hračiek? Dôvod je jednoduchý. Dieťa je nesústredené, odbieha od jednej hračky k druhej, nerozvíja dostatočne svoju fantáziu, keďže sa rozptyľuje myšlienkami na tie ostatné. Netreba zabúdať na fakt, že permanentné kupovanie nových hračiek zvyšuje nároky dieťaťa. Na druhej strane, deťom je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo podnetov. Za hračku ale považujeme i hračky nie v pravom slova zmysle, čiže varešky, poháriky, kľúčenky, škatuľky a rôzne iné predmety každodennej spotreby. Tých je v každej domácnosti veru dosť, čo poviete?

Nielen hra, ale i výchova

Radosť z učenia môžu rodičia s deťmi staršieho veku vzájomne zdieľať vďaka kreatívnym a výučbový hračkám alebo hrám. Deti milujú tento typ hračiek, pretože sa rýchlejšie učia, lepšie vnímajú okolie, reagujú na podnety a rozvíjajú zmysly. Hudobné a zvukové hračky môžu využívať už novorodenci napríklad formou hracích diek a aj pri jazde v kočíku. Batoľatá zas milujú hrazdičky, stavebnice i hru s tvarmi. Predškoláci a školáci ocenia interaktívne hračky pre deti, rovnako ako i stavebnice pre deti či hračky didaktické.

Náučný charakter hračky neraz sprevádzajú svetelné a zvukové efekty, ktoré deti spoľahlivo zaujmú. Veľkému nadšeniu zo strany detí sa tešia interaktívne zvieratá vydávajúce zábavné zvuky, respektíve autíčka meniace smer jazdy pri náraze do prekážky. Za zmienku stoja tiež hudobné nástroje, farebné puzzle pre rozvíjanie priestorového vnímania i hračky, ktoré deti naučia obliekať sa a zaväzovať šnúrky.

Huňaté nie sú príliš vhodné

Chlpaté zvieratká a ďalšie hračkárske kúsky, na ktorých sa usádza prach, vedia byť skôr príťažou. Zachytáva sa na nich veľa prachu a čistia sa pochopiteľne ťažšie v porovnaní s hračkami s hladkým povrchom. Pokiaľ vaše dieťa dostane podobnú hračku od príbuzného, zdedí ju po staršom súrodencovi, deťoch vašich kamarátov a pod., vždy ju ako prvé dôkladne vyčistite.

Hračka pre dieťa má byť

  • Bezpečná
  • Pestrá
  • Farebná
  • Vkusná

Aké hračky vybrať podľa veku?

Hračky pre ročné deti

Vybrať tie správne hračky pre ročné deti nie je zložité. Deti v tomto veku nebývajú náročné a zaujme ich množstvo vecí. Detské hračky od 12 mesiacov zdokonaľujú jemnú motoriku a priestorové vnímanie. Deťom okrem zraku a hmatu efektívne rozvíjajú aj sluch. Preto hračky od 1 roka zahŕňajú i tzv. uspávacie a ďalšie melodické hračky.

Hračky od 18 mesiacov

V tomto veku dieťa začína pomaly chodiť a svet na podlahe ho nudí. Skúma radšej všetko naokolo. Najlepšie je vybrať hračku, ktorá zabaví. Hračky od 2 rokov bývajú o čosi  zložitejšie, učia deti premýšľať, rozpoznávať tvary, zvuky, vkladať rôzne časti hračiek do seba a spájať ich.

Hračky od 3 rokov

V tomto veku už deti rozlišujú tvary. Dokážu spájať väčšie i jednoduchšie kocky. Ich motorika je oveľa dokonalejšie ako pri prvých krôčikoch. Hračky pre trojročné deti ponúkajú rôzne skladačky a aj puzzle. V tomto veku je dieťa dostatočne vyspelé, aby po sebe upratalo. Čím skôr ho zapriahnete do upratovania, tým pevnejšie sa v ňom daný zvyk zakorení.

Kreatívne hračky pre deti od 6 rokov

Dieťa sa dostáva do predškolského veku, odborníci odporúčajú zadovážiť mu kreatívne a výukové hračky. Aj na našom portáli si vyberiete z hračiek určených pre prváčikov a deti v predškolskom veku, určené hoc na odreagovanie, keď má toho vaša ratolesť na pleciach dosť a potrebuje si oddýchnuť.

Hračky pre staršie deti od 8 rokov

Všetky deti sa radi hrajú a v tomto veku objavujú vlastnú identitu. Zvoliť preto správnu hračku nemusí byť jednoduché. Dieťa má viac rozumu, vznikajú u neho vážnejšie záujmy. K stabilne najpreferovanejším patria elektronické stavebnice pre deti, ale i spoločenské hry, ktoré zabavia deti i zvyšok rodiny.

Na tieto hračky pozor

Pre maličké deti do jedného roka sú neprimerané koráliky navlečené na nitke, ktorá sa môže pretrhnúť a pre dieťa byť potenciálne nebezpečnou. Hračka by mala byť (takmer) nerozbitná. Bohatý sortiment v obchodoch paradoxne mnohým rodičom príliš nenahráva. Jednoznačne platí, že detské hračky treba kupovať s veľkou obozretnosťou. Pri výbere hračky si všímajte i maličkosti: farba by mala byť kvalitne nanesená a nepúšťať, ak po nej prejdete mokrým prstom.

Majte na pamäti, že …

Hračky sú tiež neoceniteľným prostriedkom na nácvik schopností ruky. Ako bude vaše dieťa pomocou hmatu rozoznávať najrozličnejšie druhy textilu, prípadne vynikať v umeleckej práci, závisí do veľkej miery od toho, či dostalo možnosť hrať sa s rozmanitými hračkami. Už od útleho veku má mať dieťa k dispozícii rôzne typy hračiek, ktorými podporíte jeho rozvoj a naučíte ho s nimi zaobchádzať.

Viac tipov na detské hračky nájdete na našom blogu v novej sekcii Detské hračky v našom obchode

Pridať komentár