Detská kozmetika

Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie, preto už zvyčajne ešte pred jeho narodením nakupuje detskú kozmetiku a snaží sa tak docieliť, aby jej nič nechýbalo v čase keď si svoje očakávané babätko privezie z pôrodnice. Mnohé budúce matky sa pri nákupe detskej kozmetiky riadia pravidlom: „ čím drahšia, tým lepšia a kvalitnejšia je kozmetika.“ To však nemusí byť pravda.

S nákupmi kozmetiky pre bábätko to naozaj netreba prehánať. V prvých mesiacoch svojho života je v tomto smere pomerne nenáročné.

Používanie krémov minimálne do obdobia 3 týždňov života neprenášaného novorodenca sa vôbec neodporúča. Pokožka včas narodeného novorodenca je pokrytá mazom, ktorý je pre jeho pokožku prirodzený a zároveň ju chrání. Behom pár dní sa vstrebe. V prípade, že je bábätko prenášané býva jeho pokožka šupinatá a maz, ktorý ju inak pokrýval je už spotrebovaný. Vtedy sa odporúča pokožku potierať bezfarebnou (neparfumovanou!) kozmetickou vazelinou, aby sa tak dopomohlo premasťovaniu pokožky.

Detská pokožka v oblasti plienky je opakovane dráždená, či už vplyvom močenia, stolice, alebo pôsobením nepriedušných materiálov, ako su plienky a neuľahčuje to ani niekoľko vrstiev oblečenia pre udržanie telesnej teploty ( ktoré sú v prvých mesiacoch života potrebné). Po každom čistení zadočka dieťaťa ak je v oblasti škáry pokožka začervenaná, by sa malo naniesť malé množstvo tohto typu krému, aby bábätko pokožka neštípala, nesvrbela a nebolo nepokojné z týchto príčin. Odporúčame si kúpiť niekoľko kusov z takéhoto produktu, aby vám masť nikdy nechýbala. Či už ste doma, alebo niekde v „teréne“.

Zo všetkych kozmetických prípravkov v prvých mesiacoch života dieťaťa sa používajú najčastejšie detské mydlá. Mydlo má obsahovať bohatú tukovú a hydratačnú zložku. Z týchto zložiek je vhodný napríklad glycerín, lecitín, vitamín E a pantenol. Tieto látky majú na kožu zmäkčujúci, upokojúci a hojivý účinok. Ak majú deti v prvýh dňoch suchšiu, dokonca šupinatú pokožku, mydlo nie je nutné používať pri každom kúpaní. Kúpeľ sa v týchto prípadoch odporúča vykonávať každý druhý deň, aby sa pokožka častým kúpaním zbytočne viac nevysúšala.

V tomto veku dieťaťa sa do kúpeľa nepridávajú žiadne olejčeky, alebo kúpeľové peny, pretože by jeho pokožku viac vysúšili ako ju hydratovali. Od štvrtého týždňa dieťaťa sa odporúča suchšiu pokožku občasne potierať slnečnicovým olejom, u väčších dojčiat je možné už pravidelne používať detské kozmetické pleťové mlieka.

Väčšina pediatrov odporúča používať na prečistenie pupku pred odstránením chrasty lieh. Ten však určite nemusíte kupovať už pred narodením vášho potomka a uvidíte, či je jeho použitie potrebné pri návštevách v poradniach.

Pridať komentár