Deti a domáce zvieratká. Odkedy? Aké zvieratko? A prečo je to dobré?

Ak by to bolo na deťoch, tak má väčšina z nás v domácnosti celý zverinec. Našťastie, v rodinách majú hlavné slovo dospelí, preto možno počet domácich miláčikov selektovať, a to aj s ohľadom na vek dieťaťa i druh zvieratka.

Podľa odborníkov sú domáce zvieratá pre deti prospešné. Pomáhajú im rozvíjať emočnú inteligenciu, budovať imunitu a pomáhajú im zbaviť sa rôznych alergií. V určitom veku asi každé dieťa (za)túži po živom spoločníkovi. Ak do rodiny pribudne zvieratko, deti majú kamaráta, o ktorého sa naučia starať. So živými tvormi v domácnosti sa maznajú, rozprávajú a rovnako sa zlepšujú ich sociálne skúsenosti.

Vzácna symbióza

Pokiaľ rozmýšľate, aké zvieratko darovať svojej ratolesti, v prvom rade treba zohľadniť vek dieťaťa. Celkom malé detičky ešte nemajú cit v rukách. Keď budú chcieť šteniatko, králika alebo mačku pohladkať, skôr ju umačkajú. Môže to byť taktiež nebezpečné, veď malé mačiatko má ostré pazúriky a dokáže na tvári bábätka zanechať nezabudnuteľné stopy. Pri najmenších deťoch býva akýmsi tréningom starostlivosť o plyšový zverinec. Deti pri hračkárskych zvieratkách nadobudnú vzťah k tvarom, v prípade ozvučených hračiek i k zvukom, ktoré daný druh zvieratka vydáva. Akonáhle si ich osvoja, sú pripravené na vzájomnú symbiózu v domácnosti. 

Vzťah k budúcemu živému tvorovi v rodine možno vybudovať aj úlohami na skúšku. Dieťaťu ponúknite možnosť starať sa napríklad o kvetinu, respektíve nechať ho pomáhať s domácimi prácami. Návyky tohto typu sú dôležité pri neskoršom spolužití so zvieratkom, ktoré takisto potrebuje pravidelnú starostlivosť a určité rituály.

Výber je dôležitý

Kým domov prinesiete ďalšieho člena rodiny, dobre zvážte jeho výber. Deti obvykle túžia po psíkovi, no ten vyžaduje i najviac starostlivosti. Obľúbené sú tiež papagáje, hlodavce či rybičky. Každý zvierací kamarát má svoje pre a proti. Najväčším bonusom je, že zvieratká sú doslova liekom na alergiu. Deti, ktoré sú vychovávané s mačkami či psami bývajú alergiami ohrozené oveľa menej než ich rovesníci bez domáceho chlpáča. Údajne je to dané tým, že deti počas hier zvieratká oblizujú. Takto sa prenáša množstvo baktérií, čo deťom paradoxne stimuluje obranné mechanizmy v tele. No pokiaľ je už vaše dieťa silným alergikom, možnosti výberu máte značne zúžené. Obľúbené sú bezsrsté morčatá, korytnačka, respektíve africké slimáky, u väčších detí prekvapivo aj leguány. 

Domáci maznáčikovia a starostlivosť o nich

Pes
Najdôležitejšie je vybrať a trafiť správne plemeno, pretože pri psovi sa jeho veľkosť a povaha musia hodiť rodine, v ktorej bude žiť. Psíky sú náročné na čas, starostlivosť i pozornosť. Musíte ich niekoľkokrát denne venčiť,  pravidelne kŕmiť a učiť poslušnosti. 

Mačka
Je menej náročná, stačí jej nachystať potravu na jeden deň a máte vybavené. Nezabúdajte na mačací záchod, tieto zvieratká sú totiž veľmi čistotné. Pre istotu im treba obrusovať pazúriky, ktoré zvyknú byť ostré a pri hrách s deťmi nebezpečné. 

Králik
Králik potrebuje minimálne štyri hodiny mimo svojho pelechu, preto dôkladne zvážte, či bude mať vaše dieťa na zvieracieho kamoša dostatok času. Pozor aj na prehryznuté káble od televízora, či nabíjačky na mobil. 

Morča
Je rozdiel, či vášmu dieťaťu zadovážite morča samotára, prípadne ich bude viac. Jedno morča je závislé na ľuďoch, dve si vystačia aj samé. Majú radi kŕmenie zeleninou, čo u detí rozvíja jemnú motoriku.

Myši a škrečkovia
Na chov i čas sú nenáročné, avšak pozor! Aktívne bývajú najmä v noci, čo môže celú rodinu obťažovať. Dôkladne si premyslite, kam umiestnite domček vášho hlodavca. Je potrebné mu pravidelne meniť podstieľku, keďže po čase silno zapácha.

Rybičky
Sú peknou dekoráciou a častokrát jedinou možnosťou pre silných alergikov. Majú minimálne nároky na kŕmenie a ani pri čistení akvária sa deti príliš nezapotia. Stačí ho dať do poriadku raz týždenne. 

Korytnačka
S korytnačkou sa spája vyššia vstupná investícia. Potrebuje UV svetlo a väčšie terárium, ktoré treba čistiť každý týždeň. Korytnačky sa dožívajú vysokého veku, čiže je viac než isté, že v domácnosti pri nich vyrastie nielen vaše dieťa, ale pokojne i vnúčatá.

Pavúky a hmyz
Sú jednoduché na chov, vhodné pre zvedavé a bádateľské typy detí. Zároveň u nich znižujú hladinu strachu a odporu.

Africký slimák
Môžete ho vytiahnuť z terária, nechať na dlani a len tak pozorovať jeho činnosť. Údržba terária a kŕmenie sú nenáročné na čas i pravidelnosť.

Vtáky
Najvhodnejším operencom pre deti je rozhodne andulka. Ide o malé a zvedavé zvieratko, ktoré sa dokáže naučiť množstvo zvukov.

Pár tipov na záver

Dajte pozor, aby deti domácemu maznáčikovi neubližovali. Často to samé nevedia odhadnúť a rozlíšiť. Dieťa do dvoch rokov býva na zvieratká „zlé“ a agresívne, pretože ho vníma ako hračku, chce sa s nimi hrať a vyvolať spätnú reakciu. Malé deti ešte nerozumejú, keď hovoríte, aby „boli dobré a zvieratko pohladkali“. Treba im to ukázať. 

Deti na zvieratká zvyknú žiarliť, preto dávajte pozor, aby dieťa nenadobudlo pocit, že je pre vás odrazu druhoradé. Na druhej strane, aj zvieratká sú žiarlivé a občas to dávajú poriadne najavo! Držíme palce a želáme správny výber.

Pridať komentár